Kolarstwo: Anna Harkowska z brązem mistrzostw świata!

Rozgrywana dziś w sesji porannej indywidualna jazda na czas przyniosła polskiej reprezentacji kolejny krążek. Po brąz mistrzostw świata w kategorii C5 pojechała Anna Harkowska. Niewiele jednak brakowało, a Polka ukończyłaby zawody ze srebrem. Od tytułu wicemistrzyni globu 38-latkę dzieliło bowiem zaledwie 0,24 s!

To już trzeci krążek zapisany na koncie biało-czerwonych w Maniago. Rozgrywana wczoraj późnym popołudniem czasówka z udziałem kolarzy ścigających się na rowerach z ręcznym napędem (handbike) przyniosła polskiej ekipie srebro Krystiana Giery w H4 oraz brąz w tej samej kategorii wywalczony przez Rafała Wilka. Czwartkowe występy Polaków podsumowywaliśmy TUTAJ.

Apetyt na tęczową koszulkę w rozpoczętej z samego rana indywidualnej jeździe na czas grupy C5 miało w łącznie piętnaście pań. Mistrzowskiego tytułu przyjechała bronić do Maniago 38-letnia Anna Harkowska, która przed rokiem o kilkanaście sekund wyprzedziła drugą w klasyfikacji Amerykankę Samantę Bosco oraz będącą na trzeciej pozycji Niemkę Kerstin Brachtendorf. Aktualną liderkę generalnej klasyfikacji Pucharu Świata czekało jednak trudne zadanie. Na starcie poza zawodniczkami, z którymi Polka wygrywała w tym sezonie kilkukrotnie, po raz pierwszy po niemal dwuletniej przerwie pojawiła się brytyjska gwiazda tej dyscypliny, Sarah Storey. 41-latkę nie bez powodu nazywa się jedną z najbardziej utytułowanych w historii paraolimpijek. Z samych tylko igrzysk, a startowała na nich siedmiokrotnie, przywiozła aż czternaście złotych medali. Dziewięć z nich wywalczyła na szosie oraz torze, zaś pozostałych pięć wyłowiła z basenu. Głodna zwycięstw Storey od samego początku narzuciła ostre tempo. Na metę czasówki wpadła z najlepszym wynikiem z całej stawki – 18:53,62 min, będąc przy okazji jedyną kolarką, której udało się dziś złamać granicę 19. minut. Harkowska natomiast wraz z drugą z Brytyjek Crystal Lane-Wright stoczyły między sobą pasjonujący pojedynek o srebro. O losach drugiej pozycji ostatecznie zadecydowało zaledwie 0,24 s! Minimalnie szybsza na finiszu okazała się Lane-Wright, a posiadająca już pokaźny medalowy dorobek z mistrzostw Polka tym razem powiększyła swoją kolekcję o brąz.

W rywalizacji trzykołowych rowerów (tricykl) na szóstym miejscu w gronie siedmiu startujących pań uplasowała się Anna Śliwiak. Strata 26-letniej Polki do zwyciężczyni na liczącej 13,6 km trasie wyniosła blisko piętnaście i pół minuty. Mistrzostwo świata w kategorii T2 zgarnęła Amerykanka Jill Walsh, która o niemal 30 s wyprzedziła drugą w klasyfikacji Australijkę Carol Cooke oraz o blisko 42 s zdobywczynię brązowego medalu, którą okazała się Niemka Jana Majunke.

Wyniki w indywidualnej jeździe na czas:

Kat. C5 kobiet – 13,6 km:

  1. Sarah Storey (Wielka Brytania) – 18:53,62 min
  2. Crystal Lane-Wright (Wielka Brytania) – 19:33,53 min
  3. Anna Harkowska (POLSKA) – 19;33,77 min

Kat. T2 – 13,6 km:

  1. Jill Walsh (USA) – 25:13,22 min
  2. Carol Cooke (Australia) – 25:42,71 min
  3. Jana Majunke (Niemcy) – 25:55,01 min

    6. Anna Śliwiak (POLSKA) – 40:37,47 min

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL