Kolarstwo: Srebro Polaka i Ładosza na zakończenie pucharowych startów w Ostendzie

Po cztery krążki, dwa srebrne oraz dwa brązowe, sięgnęli polscy kolarze w drugiej tegorocznej odsłonie Pucharu Świata, który gościła belgijska Ostenda. W ostatnim dniu startów na szosie po srebro w starcie wspólnym pojechali ścigający się na tandemie Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem.

Dla aktualnych torowych mistrzów świata w wyścigu na dochodzenie jest to tym samym drugie srebro wywalczone w weekend. W rozgrywanej w piątek czasówce zmuszeni byli uznać wyższość znakomitego holenderskiego duetu Vincent ter Schure/Timo Fransen. Reprezentanci Pomarańczowych dziś dojechali do mety na trzeciej pozycji, tracąc do najlepszych 3:03 min. Biało-czerwoni natomiast stoczyli zacięty bój o zwycięstwo z ich rodakami Tristanem Bangmą oraz Patrickiem Bosem. Druga para Pomarańczowych, choć czuła wyraźnie na plecach oddech Marcina Polaka i Michała Ładosza, to nie dała za wygraną. Wyścig ten rozstrzygnęli na swoją korzyść na ostatnich metrach 104 km, wpadając na finisz w 2:23:00 godz. Nasz eksportowy tandem stracił do nich niespełna dwie sekundy. Siódmą lokatę w stawce 22 tandemów zajęli Przemysław Wenger z pilotem Arturem Korcem, których dzieliło ostatecznie od holenderskich triumfatorów ponad siedem i pół minuty.

Na siódmej pozycji dzisiejsze zmagania zakończyły również Iwona Podkościelna z pilotem Aleksandrą Tecław. Mistrzyniom paraolimpijskim z Rio de Janeiro w wyścigu ze startu wspólnego zabrakło dziś do podium 26 sekund. Dziesiątą lokatę z blisko dziesięciominutową stratą do najlepszych wywalczyły Karolina Rzepa z Edytą Jasińską, zaś szesnaste były Justyna Kiryła z Barbarą Borowiecką finiszujące niespełna cztery minuty po nich. Podwójnie ozłocone w Ostendzie zostały reprezentujące Irlandię Katie-George Dunlevy oraz Eve McCrystal. Mistrzynie świata sprzed roku przejechały 80 km z czasem 2:05:15 min, mając 1:25 min przewagi nad drugimi na „kresce” Brytyjkami Lorą Fachie i Corrine Hall oraz 3:16 min zaliczki nad trzecimi w stawce 21 par Nowozelandkami Emmą  Foy i Hannah van Kampen.

Tym razem poza podium, na czwartej pozycji wylądowała w kategorii C5 pięciokrotna srebrna paraolimpijska medalistka Anna Harkowska. Aktualna wicemistrzyni świata w wyścigu na dochodzenie dojechała do mety 4:06 min za najlepszą trójką. Z trzyoosobowej grupy nadającej tempo rywalizacji najwięcej sił na sprinterski finisz zachowała Brytyjka Crystal Lane-Wright, wyprzedzając na ostatnich metrach Amerykankę Samanthę Bosco oraz Niemkę Kerstin Brachtendorf. Tu z kolei do walki o pucharowe punkty przystąpiło dziewięć pań, a trasa dzisiejszych zmagań liczyła 64 km.

Dobry występ w C4 ma za sobą Dariusz Pytlak, który w trzynastoosobowej stawce zakończył zmagania na ósmym miejscu, finiszując ponad trzynaście minut po bezkonkurencyjnym dzisiejszego dnia Rosjaninie Siergieju Pudowie. Reprezentant Sbornej zdecydował się na samotny finisz, pokonując 80 km w 2:00:29 godz. Na swoich przeciwników zmuszony był poczekać dziś 11:10 min. Drugą lokatę po walce z sześcioosobowej grupy zajął Francuz David Calmon, podium uzupełnił z kolei Hiszpan Oscar Higuera Rodriguez.

Osiemnaste miejsce na 23 startujących zajął w kategorii C5 Zbigniew Maciejewski. Jego strata do najmocniejszego dziś Brytyjczyka Benjamina Watsona wyniosła ponad dwanaście i pół minuty. Zawodnik wyspiarzy pokonał dziś o 47 sekund swojego rodaka Jaco van Gassa, a sklasyfikowany na trzeciej pozycji Belg Kris Bosmans wpadł na finisz ze słabszym o blisko trzy minuty czasem. W grupie tej z dystansem 64 km zmierzyło się 23 panów, a niedzielny triumfator na jego pokonanie potrzebował 1:39:31 godz.

Po udanej inauguracji przed tygodniem w Corridonii, gdzie łupem biało-czerwonej reprezentacji padło dziewięć krążków, po trzy z każdego kruszcu, tym razem szczęście uśmiechnęło się do Polaków czterokrotnie. W medalowej klasyfikacji zawodów przełożyło się to na dziewiętnastą pozycję. Z dwoma srebrami wywalczonymi w czasówce oraz starcie wspólnym powracają do swoich domów Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem, a z brązu w jeździe na czas cieszą się Anna Harkowska oraz Rafał Szumiec.

Medale dla Polski:

Srebro (2):

Marcin Polak/pilot Michał Ładosz – tandemy B, jazda na czas
Marcin Polak/pilot Michał Ładosz – tandemy B, wyścig ze startu wspólnego

Brąz (2):

Anna Harkowska – C5, jazda na czas
Rafał Szumiec – handbike H3, jazda na czas

Wyniki:

Tandemy mężczyźni B:

 1. Tristan Bangma/Patrick Bos (Holandia) – 2:23:00 godz.
 2. Marcin Polak/Michał Ładosz (POLSKA) +2 s
 3. Vincent ter Schure/Timo Fransen (Holandia) +3:03 min

  7. Przemysław Wegner/Artur Korc (POLSKA) +7:36 min

Tandemy kobiety B: 

 1. Katie-George Dunlevy/Eve McCrystal (Irlandia) – 2:05:15 godz.
 2. Lora Fachie/Corrine Hall (Wielka Brytania) +1:25 min
 3. Emma Foy/Hannah van Kampen (Nowa Zelandia) +3:16 min

  7. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław (POLSKA) +3:42 min
  10. Karolina Rzepa/Edyta Jasińska (POLSKA) +9:47 min
  16. Justyna Kiryła/Barbara Borowiecka (POLSKA) +13:39 min

Kobiety C5:

 1. Crystal Lane-Wright (Wielka Brytania) – 1:49:00 godz.
 2. Samantha Bosco (USA) +0,0 s
 3. Kerstin Brachtendorf (Niemcy) +0,0 s
 4. Anna Harkowska (POLSKA) +4:06 min

Mężczyźni C4:

 1. Siergiej Pudow (Rosja) – 2:00:29 godz.
 2. David Calmon (Francja) +11:10 min
 3. Oscar Higuera Rodriguez (Hiszpania) +11:10 min

  8. Dariusz Pytlak (Polska) +13:16 min

Mężczyźni C3: 

 1. Benjamin Watson (Wielka Brytania) – 1:39:31 godz.
 2. Jaco van Gass (Wielka Brytania) +47 s
 3. Kris Bosmans (Belgia) +2:56 min

  18. Zbigniew Maciejewski (POLSKA) +12:37 min

————

Fot.: saensunderland.com.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL