Kolarstwo szosowe: Sześć medali biało-czerwonych na MŚ w Emmen

Sześcioma krążkami (dwoma srebrnymi oraz czterema z brązu) polscy szosowcy zwieńczyli mistrzostwa świata w Emmen. W medalowej klasyfikacji zawodów dorobek ten pozwolił im zająć piętnastą lokatę.

Wicemistrzyniami świata w indywidualnej jeździe na czas zostały Anna Harkowska (C5) oraz Renata Kałuża (H3), z brązu w tej konkurencji cieszyli się natomiast rywalizujący na tandemie Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem. Nasza eksportowa dwójka na najniższym stopniu podium stanęła również w sobotnim wyścigu ze startu wspólnego. W ich ślady poszły Justyna Kiryła wraz Aleksandrą Tecław, pokazując tym samym, jak ogromny potencjał drzemie w tej dwójce. Start w Holandii był bowiem oficjalnym debiutem tej pary na międzynarodowej arenie. Skromniejszy w porównaniu z ubiegłorocznymi mistrzostwami dorobek (biało-czerwoni ośmiokrotnie wówczas stawali na podium – przyp. red.) spina brąz Kałuży w starcie wspólnym.

Apetyt na medale w ostatnim dniu mistrzostw świata miało łącznie dziesięć startujących w kategorii H3 zawodniczek. Renata Kałuża od początku dystansu jechała w głównej grupie podkręcającej z każdym kilometrem tempo wyścigu. Polka dotarła do mety na trzecim miejscu z identycznym rezultatem (1:37:41 godz.) jak finiszujące przed nią przeciwniczki, powtarzając tym samym osiagnięcie z ostatniego przed macierzyńską przerwą czempionatu w Pietermaritzburgu w 2017 roku. Tęczową koszulkę mistrzyni świata przyodziała Niemka Annika Zeyden, wyprzedzając minimalnie bezkonkurencyjną w piątkowej czasówce Amerykankę Alicię Danę.

Z pustymi rękami powracają tym razem z mistrzostw ścigający się na handbike’u panowie. W grupie H4, która w ostatnich latach regularnie dostarczała polskiej reprezentacji kruszcu, na szóstej pozycji finiszował Rafał Wilk, tracąc do liderów wyścigu 2:12 min. Jedenastą lokatę w 20-osobowej stawce zajął z kolei Krystian Giera, którego od najlepszych dzieliło dziś niemal pięć minut. Mistrzem świata w tej kategorii po raz trzeci z rzędu został Holender Jetze Plat, który po otrzymaniu niższej klasy startowej od 2017 roku nie przegrał żadnych zawodów. Sześciokrotnemu już czempionowi wiernie kroku dotrzymywali na trasie Amerykanie Thomas Davis wraz z Travisem Gaertnerem, dzieląc się ostatatecznie srebrem i brązem. Trójka ta przecięła metę w 1:39:01 godz.

W najmocniej obsadzonej kategorii H3 wysokie dziewiąte miejsce zajął pozostający niemal do końca w grze o zwycięstwo Rafał Szumiec. Polak dojechał do mety z dwunastosekundową stratą do czołowej trójki. O blisko trzy minuty słabszy rezultat wykręcił Mateusz Witkowski, co w 37-osobowej stawce pozwoliło mu zajął trzynaste miejsce. Podwójnie ozłocony powraca do swojego domu Niemiec Vico Merklein, który podobnie jak drugi na mecie Belg Jean-Francois Deberg oraz oglądający jego plecy Hiszpan Luis Miguel Garcia-Marquina Cascallana z całym dystansem rozprawił się w 1:43:53 godz.

O dwa mistrzowskie tytuły swoją medalową kolekcję powiększył także Włoch Luca Mazzone, tocząc zacięty bój o złoto w H2 z trzecim przed rokiem Hiszpanem Sergio Garrote Munozem. I w tym przypadku decydujący okazał się zapis z fotokomórki, bowiem obaj panowie wpadli na finisz z takim samym czasem – 1:33:23 godz. Dziesięć sekund wolniej pojechał broniący złota Amerykanin William Groulx. Piotr Kacalski i Michał Żyliński w czternastoosobowej grupie ze znaczącą stratą do czołówki zajęli sąsiadujące ze sobą 12. oraz 13. miejsce.

Złoty medal za triumf w H1 z czasem 1:33:23 godz. odebrał Belg Maxime Hordies, wyprzedając o prawie pięć minut ubiegłorocznego włoskiego triumfatora Fabrizio Corneglianiego. Na najniższym stopniu podium stanął Fin Teppo Polvi, a Rafał Mikołajczyk w stawce dziewięciu zawodników dojechał do mety na ósmej pozycji.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego:

Kobiety H3 – 51,8 km:

 1. Annika Zeyen (Niemcy) – 1:37:41 godz.
 2. Alicia Dana (USA) +1 s
 3. Renata Kałuża (POLSKA) +1 s

Mężczyźni H4 – 66,6 km:

 1. Jetze Plat (Holandia) – 1:39:01 godz.
 2. Thomas Davis (USA) +0,0 s
 3. Travis Gaertner (USA) +0,0 s

  6. Rafał Wilk (POLSKA) +2:12 min
  11. Krystian Giera (POLSKA) +4:56 min

Mężczyźni H3 – 66,6 km:

 1. Vico Merklein (Niemcy) – 1:43:53 godz.
 2. Jean-Francois Deberg (Belgia) +0,0 s
 3. Luis Miguel Garcia-Marquina Cascallana (Hiszpania) +0,0 s

  9. Rafał Szumiec (POLSKA) +12 s
  13. Mateusz Witkowski (POLSKA) +2:55 min

Mężczyźni H2 – 51,8 km:

 1. Luca Mazzone (Włochy) – 1:33:23 godz.
 2. Sergio Garrote Munoz (Hiszpania) +0,0 s
 3. William Groulx (USA) +10 s

  12. Piotr Kacalski (POLSKA) +16:26 min
  13. Michał Żyliński (POLSKA) +29:18 min

Mężczyźni H1 – 51,8 km:

 1. Maxime Hordies (Belgia) – 1:33:23 godz.
 2. Fabrizio Cornegliani (Włochy) +4:49 min
 3. Teppo Polvi (Finlandia) +14:04 min

  8. Rafał Mikołajczyk (POLSKA) +24:21 min

————

Fot. główne: Brett Florens/ParasportNL.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL