Kolarstwo torowe: Biało-czerwoni walczą na mistrzostwach świata!

W Apeldoorn rozpoczęły się mistrzostwa świata w kolarstwie torowym. Polskę na holenderskim welodromie reprezentuje dziesięcioro zawodników. Część z nich ma już za sobą pierwsze starty.

W odbywających się w Holandii mistrzostwach świata startują przedstawiciele z 36 krajów. Na czterodniową imprezę (zawody potrwają do niedzieli – przyp. red.) powołana została biało-czerwona reprezentacja w następującym składzie: Anna Harkowska, Zbigniew Maciejewski, Adam Brzozowski, Kamil Kuczyński (pilot), Iwona Podkościelna, Aleksandra Tecław (pilot), Marcin Polak, Michał Ładosz (pilot), Karolina Rzepa i Edyta Jasińska (pilot).

Pierwszego dnia mistrzostw poznaliśmy m.in. nazwiska medalistów w jeździe na czas. Panie z grup C1-C5 rywalizowały na 500 metrów, panowie z kolei stoczyli walkę o krążki na dwukrotnie dłuższym dystansie. Wyniki z czasówki zaliczane są do końcowej klasyfikacji omnium, które w Apeldoorn rozgrywane są w ramach testu.

Na szóstej pozycji czasówki w dwunastoosobowej stawce kategorii C5 znalazła się Anna Harkowska. Triumfatorka ubiegłorocznej klasyfikacji Pucharu Świata w zmaganiach na szosie wykręciła na torze rezultat 39,790 s. Od brązu, po który sięgnęła ostatecznie Francuzka Marie Patouillet, dzieliło naszą zawodniczkę 1,051 s. Na takim samym miejscu  z dorobkiem 30 punktów 38-letnia Polska plasuje się też w omnium. Z tytułu mistrzyni globu ku wielkiej radości gospodarzy cieszyła się Caroline Groot, która popisała się kosmicznym czasem 36,464 s. Holenderka zdeklasowała w czwartek swoje rywalki, drugą w klasyfikacji brytyjską multimistrzynię Sarah Storey pokonała różnicą 1,647 s, co na tak krótkim odcinku stanowi przepaść.

Zbigniew Maciejewski był drugim naszym reprezentantem w jeździe na czas. Startujący w grupie C4 polski zawodnik w gronie 19 torowców uplasował się z czasem 1:20,927 min na osiemnastym miejscu. W omnium, w którym Polak wyraził chęć startu, z 16 punktami na koncie zajmuje aktualnie trzynastą lokatę. Wielkie chwile przeżywał na welodromie Brytyjczyk Jody Cundy, który na pokonanie dystansu czterech okrążeń potrzebował 1:05,422 min. Stawkę na podium uzupełnili Słowak Jozef Metelka (+1,055 s) oraz Amerykanin Justin Widhalm (+2,400 s).

W pierwszym dniu mistrzostw odbyła się też rywalizacja w drużynowym sprincie tandemów, w składzie każdego zespołu (łącznie na starcie pojawiły się trzy ekipy – przyp. red.) znalazło się po jednym duecie męskim oraz kobiecym. W mających testowy charakter zawodach pierwszą pozycję zgarnął polski kwartet Karolina Rzepa/Edyta Jasińska i Adam Brzozowski/Kamil Kuczyński. Biało-czerwoni liczący 1000 metrów dystans przejechali w 1:06,564 min. Sklasyfikowane na kolejnych pozycjach teamy w Irlandii oraz Hiszpanii zameldowały się na finiszu z wynikami słabszymi od zwycięzców o odpowiednio 0,571 s i 2,321 s.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL