Kolarstwo torowe: Polak i Ładosz piątym tandemem na świecie

Marcin Polak wraz z pilotem Michałem Ładoszem znaleźli się poza najlepszą czwórką w odbywających się na Velodromo Municipal do Rio mistrzostwach świata w kolarstwie torowym. W rozgrywanych dziś kwalifikacjach w liczącym 4000 metrów wyścigu na dochodzenie uplasowali się na piątej pozycji.

Po półtora roku od zakończenia letnich igrzysk paraolimpijskich najlepsi kolarze torowi ponownie zawitali do Rio de Janeiro, by tym razem powalczyć o medale mistrzostw świata. Do Ameryki Południowej, której po raz pierwszy w historii powierzono organizację takiej sportowej imprezy, przybyło około 170 torowców z 30 krajów. Zawody te są pierwszą szansą na zdobycie punktów do rankingu, na podstawie którego wyłonieni zostaną uczestnicy paraolimpijskich igrzysk w 2020 roku.

W piątek na brazylijskim torze zaprezentowali się Marcin Polak i Michał Ładosz, którzy w minionym roku podczas szosowych mistrzostw świata w Pietermaritzburgu sięgnęli po złoty (w czasówce) i brązowy (w wyścigu ze startu wspólnego) medal. Dla Polaka oraz pełniącego rolę jego pilota Ładosza występ w Rio de Janeiro jest przetarciem przed najważniejszą, szosową częścią tegorocznego sezonu, w którym czekać ich będą starty w zawodach Pucharu Świata oraz mistrzostwa świata we włoskim Maniago. W rozgrywanym dziś wyścigu na dochodzenie na 4000 metrów w gronie 18 startujących duetów z rezultatem 4:19,100 min sklasyfikowani zostali na piątym miejscu. By stanąć przed szansą walki o medale, należało zmieścić się w najlepszej czwórce. Do spełnienia tego marzenia biało-czerwonym zabrakło 3,211 s. W wielkim finale, którego stawką będzie tytuł mistrza świata, znaleźli się broniący złota sprzed roku Hiszpanie Ignacio Avila Rodriguez wraz z pilotem Joanem Fontem Bertolim oraz Brytyjczycy Stephen Bate i Adam Duggleby (p). Hiszpański tandem w kwalifikacjach uzyskał najlepszy czas z całej stawki – 4:11,037 min, Brytyjczycy z kolei okazali się od nich wolniejsi o 0,263 s. O brąz powalczą natomiast Holendrzy Tristan Bangma i Patrick Bos (p) oraz kolejna hiszpańska dwójka Adolfo Bellido Guerrego i Noel Martin Infante (p).

————

Fot.: Natalia Kożuch.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL