Kolarze gotowi na podbój Maniago! Ruszają mistrzostwa świata na szosie

Po niemal czterech tygodniach przerwy najlepsi na świecie kolarze z niepełnosprawnością powracają na szosę! Miłośnicy dwóch oraz trzech kółek tym razem spotkają się we włoskim Maniago, gdzie od najbliższego czwartku rywalizować będą o medale mistrzostw globu. Polskę w tegorocznej edycji zawodów reprezentować będzie najliczniejsza w historii ekipa.

Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym rozegrane zostaną już po raz ósmy. Swój start w zawodach zapowiedziało ponad 400 sportowców z niepełnosprawnością z 46 krajów. Stawka tych mistrzostw jest wysoka, poza medalami kolarze powalczą również o punkty do prowadzonego rankingu narodów, na podstawie którego ustalona zostanie później maksymalna pula miejsc, jaką poszczególne nacje będą mogły wykorzystać podczas XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. Te z kolei już za dwa lata odbędą się w Tokio.

Skład polskiej reprezentacji

Na mistrzostwa globu zgłoszona została rekordowa, składająca się z 24 nazwisk reprezentacja Polski. W gronie powołanych na te zawody znaleźli się niemal wszyscy medaliści ubiegłorocznego czempionatu, którego organizację powierzono wówczas Pietermaritzburgowi (RPA). W biało-czerwonej ekipie pojawiły się również nowe twarze. Zebrane przez tę grupę zawodników doświadczenie w starciu z czołówką światową z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Poniżej prezentujemy pełny skład.

-> Tandemy: Adam Brzozowski, Tomasz Bala (pilot), Iwona Podkościelna, Aleksandra Tecław (pilot), Marcin Polak, Michał Ładosz (pilot), Karolina Rzepa, Edyta Jasińska (pilot), Przemysław Wegner, Artur Korc (pilot), Justyna Wilk, Barbara Borowiecka (pilot)

-> Rowery: Anna Harkowska (C5), Anna Śliwiak (T2), Sławomir Turonek (C4),

-> Handbike: Rafał Mikołajczyk (H1), Michał Żyliński (H2), Piotr Kacalski (H2), Mateusz Witkowski (H3), Rafał Szumiec (H3), Arkadiusz Skrzypiński (H4) Rafał Wilk (H4), Krystian Giera (H4), Piotr Małek (H5).

Medaliści mistrzostw świata z 2017 roku

Podczas ostatnich mistrzostw świata biało-czerwoni na podium meldowali się dziesięciokrotnie: dwukrotnie na jego najwyższym stopniu oraz po cztery razy na stopniu drugim oraz trzecim. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał w Pietermaritzburgu za sprawą Anny Harkowskiej oraz Marcina Polaka i Michała Ładosza, tworzących od lat jeden z najsilniejszych tandemów na świecie. Konkurencją, która przyniosła polskim kibicom najwięcej powodów do radości, okazała się indywidualna jazda na czas.

Złoto (2):
Anna Harkowska – indywidualna jazda na czas (kat. C5)
Marcin Polak i Michał Ładosz (pilot) – tandemy, indywidualna jazda na czas (kat. B)

Srebro (4):
Renata Kałuża – handbike, indywidualna jazda na czas (kat. H3)
Rafał Wilk – handbike, indywidualna jazda na czas (kat. H4)
Rafał Wilk – handbike, wyścig ze startu wspólnego (kat. H4)
Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław (pilot) – tandemy, wyścig ze startu wspólnego (kat. B)

Brąz (4):
Krystian Giera – handbike, indywidualna jazda na czas (kat. H4)
Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław (pilot) – tandemy, indywidualna jazda na czas (kat. B)
Renata Kałuża – handbike, wyścig ze startu wspólnego (kat. H3)
Marcin Polak i Michał Ładosz (pilot) – tandemy, wyścig ze startu wspólnego (kat. B)

Program zawodów

Pierwsze dwa dni sportowej rywalizacji (2 oraz 3 sierpnia) upłyną pod znakiem startów w indywidualnej jeździe na czas. W kolejnych dwóch dniach natomiast (4 oraz 5 sierpnia) rozegrane zostaną wyścigi ze startu wspólnego oraz wyścig mieszanych sztafet w handbike’ach.

Czwartek, 2.08.:

-> Indywidualna jazda na czas mężczyzn: handbike (kat. H1, H2, H3, H4),

-> Indywidualna jazda na czas kobiet: handbike (kat. H1, H2, H3, H4, H5).

Piątek, 3.08.:

-> Indywidualna jazda na czas mężczyzn: rowery dwukołowe (kat. C1, C2, C3, C4, C5), tricykle (kat. T1, T2), tandemy (kat. B), handbike (kat. H5),

-> Indywidualna jazda na czas kobiet: rowery dwukołowe (kat. C1, C2, C3, C4, C5), tricykle (kat. T1, T2), tandemy (kat. B).

Sobota, 4.08.:

-> Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn: handbike (kat. H1, H2, H3, H4, H5), tricykle (kat. T1, T2),

-> Wyścig ze startu wspólnego kobiet: handbike (kat. H1, H2, H3, H4, H5), tricykle (kat. T1, T2).

Niedziela 5.08.:

-> Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn: rowery dwukołowe (kat. C1, C2, C3, C4, C5), tandemy (kat. B),

-> Wyścig ze startu wspólnego kobiet: rowery dwukołowe (kat. C1, C2, C3, C4, C5), tandemy (kat. B),

-> Mieszana sztafeta H1-H5.

Kategorie niepełnosprawności w kolarstwie szosowym

Kolarstwo szosowe obejmuje cztery rodzaje niepełnosprawności funkcjonalnej.

Kategoria H to handbike, czyli trzykołowy rower z ręcznym napędem. Zawodnicy rywalizują w pięciu grupach: od H1 do H5.  W grupach H1 i H2 prawo startu przysługuje zawodnikom z czterokończynowym porażeniem (tetraplegią). W H3 rywalizują kolarze z uszkodzeniami rdzenia na odcinku piersiowym, w H4 – na odcinku lędźwiowym, w H5 natomiast startują zawodnicy po amputacjach nóg. W H1-H4 zawodnicy startują w pozycji leżącej, w H5 z kolei ścigają się w pozycji klęczącej.

Kategoria C przeznaczona jest dla zawodników z ruchową niepełnosprawnością, którzy startują na zwykłych rowerach kolarskich. Wyróżnia się pięć grup niepełosprawności: od C1 do C5. Skrajne wartości oznaczają odpowiednio najcięższy oraz najlżejszy stopień niepełosprawności.

Kategoria B zarezerwowana jest dla zawodników niewidomych i niedowidzących, którzy wraz z pilotami startują na dwuosobowych rowerach (tandemach).

W kategorii T rywalizują zawodnicy z motoryczną niepełnosprawnością na rowerach zwanych tricyklami.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL