Karolina Kucharczyk – lekkoatletyka (skok w dal T20)

Lekkoatletyka, HMŚ: Karolina Kucharczyk w potrójnie złotej koronie!

We francuskim Val de Reuil trwają w najlepsze halowe mistrzostwa świata INAS w lekkoatletyce. Na chwilę obecną na koncie polskiej ekipy znajdują się trzy złote krążki. Wszystkie trzy wywalczone zostały przez Karolinę Kucharczyk, która powraca do sportu po macierzyńskiej przerwie.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Karolina Kucharczyk to m.in. dwukrotna mistrzyni świata oraz dwukrotna medalistka paraolimpijska w skoku w dal w kategorii T20 (zaw. z niepełnosprawnością intelektualną). Z Londynu w 2012 roku powróciła ze złotem, przy okazji czterokrotnie poprawiając rekord świata (do 6,00 m). Rok później podczas światowego czempionatu w Lyonie wyśrubowała ten wynik do 6,09 m. Podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro w najlepszej próbie uzyskała 5,55 m, wynik ten dał jej wówczas srebro.

Po pierwszy z trzech tytułów w Val de Reuil powracająca po urodzeniu synka Karolina Kucharczyk sięgnęła w pięcioboju, w którym uzbierała na swoim koncie 2831 pkt. Przewaga Polki nad dwiema pozostałymi zawodniczkami była ogromna. Drugą w klasyfikacji Claudię Santos z Portugalii wyprzedziła o 569 pkt., trzecia w tym zestawieniu Francuzka Virginie Dreux straciła do naszej reprezentantki 1124 pkt. Konkurs skoku w dal nasza mistrzyni wygrała z rezultatem 5,57 m. Stawkę na podium uzupełniły Rosjanka Aleksandra Ruczkina (5,38 m) oraz Portugalka Ana Felipe (5,33 m). Zwycięstwo w trzyosobowym finale 60 metrów przez płotki dał Kucharczyk wynik 9,44 s. Sklasyfikowane na drugiej i trzeciej pozycji Ana Felipe oraz Claudia Santos pobiegły wolniej odpowiednio o 0,84 s i 2,20 s. Jutro Karolina stanie przed szansą powiększenia tego dorobku o jeszcze jedno trofeum, finał 200 metrów z jej udziałem, jeśli pomyślnie przebrnie przez eliminacje, zaplanowany został na godzinę 12:30 (wszystkie konkurencje grupa II1).

Z pozostałych biało-czerwonych za podium rywalizacji kobiet na dystansie 1500 metrów (II1) sklasyfikowana została Agata Pitura. W tej samej konkurencji wśród panów (II1) Karol Kluziak był dziewiąty, na dystansie 800 metrów uplasował się z kolei na siódmym miejscu. W biegu na 60 metrów (II1) Tycjan Kozdra zajął dopiero czwartą pozycję w swojej serii i nie wywalczył awansu do finału.

Czytaj także: Złoto-srebrno-brązowa niedziela dla Polski.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL