Lekkoatletyka: Zuzanna Szymańska i Magdalena Dąbrowska na podium mistrzostw Europy!

Pięcioosobowa reprezentacja Polski, która udała się do Tampere na otwarte mistrzostwa Europy z udziałem sportowców z zespołem Downa, ma za sobą pierwsze starty w konkurencjach lekkoatletycznych. Medalowy worek biało-czerwonych rozwiązały w piątek Zuzanna Szymańska i Magdalena Dąbrowska, które na rzutni oraz bieżni zdobyły łącznie trzy medale.

Do walki o medale europejskiego czempionatu w konkurencjach lekkoatletycznych zgłoszonych zostało łącznie 52 zawodników z jedenastu krajów. Polskę w fińskim Tampere reprezentuje piątka młodych i niezwykle utalentowanych sportowców, którzy na co dzień uczęszczają do warszawskich szkół specjalnych. Tygodniowo spędzają na treningach wiele godzin, by spełnić swoje marzenia. Atmosfera panująca w biało-czerwonej ekipie jest godna pozazdroszczenia, bowiem po pierwszym z trzech dni startów na ich koncie znajdują się trzy krążki: jeden srebrny oraz dwa w kolorze brązu.

Dwukrotnie na podium mistrzostw Starego Kontynentu gościła dziś Zuzanna Szymańska, odgrywając główne role w konkurencjach rzutowych. W konkursie dysku, do którego zgłoszono ostatecznie trzy zawodniczki, zdobyła z rezultatem 13,26 m srebro. Ze złotego medalu cieszyła się Włoszka Nicole Orlando, oddając w najlepszej serii rzut na odległość 14,82 m. Stawkę z wynikiem 10,32 m uzupełniła Helena Soares. Finał oszczepu z udziałem czterech pań przyniósł naszej reprezentantce brązowy kruszec (11,34 m). Drugi z łącznie czterech wywalczonych w piątek tytułów powędrował do Orlando, która jako jedyna oddała rzut poza granicę dwunastu metrów – 12,14 m. Drugą w klasyfikacji Turczynkę Munevvere Yilmaz dzieliło od zwycięstwa 21 cm. W trójboju lekkoatletycznym z dorobkiem 828 punktów Szymańska zamknęła czteroosobową grupę. Największą wszechstronnością w tej specjalności wykazała się Orlando (2065 pkt.), wyprzedzając w ogólnej klasyfikacji dwie sportsmentki z Portugalii, Marię Vincente (1770 pkt.) oraz wspomnianą już Soares (904 pkt.).

Zuzanna Szymańska. Fot. ParaSportowi

Garść przepięknych wspomnień przywiezie z Finlandii również Magdalena Dąbrowska, która podobnie jak podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata na Maderze pobiegła w finale 400 metrów po brązowy kruszec. Tytuł trzeciej na Starym Kontynencie zawodniczki na dystansie jednego okrążenia dał jej czas 1:40,30 min. Poza zasięgiem rywalek okazała się reprezentantka z Półwyspu Apenińskiego Sara Spano, która jako jedyna z siedmioosobowej grupy zdołała złamać granicę półtorej minuty – 1:29,93 min. Srebro w tej konkurencji wywalczyła Maria Vincente, przekraczając metę w 1:38,90 min. Na piątej pozycji finiszowała natomiast Zofia Dzięcioł, która na pokonanie całego dystansu potrzebowała 1:5181 min. Ta wszechstronna atletka zbiera teraz wszystkie swoje siły na start na 800 metrów, który przyniósł jej w Funchal wicemistrzostwo świata.

Magdalena Dąbrowska. Fot. ParaSportowi

Pracowity i pełen ekscytujących doznań piątek ma za sobą Mikołaj Woźniak, który mierzył się z najlepszymi w Europie lekkoatletami w trzech konkurencjach. W finałach rzutu dyskiem oraz oszczepem w pięcioosobowej stawce dwukrotnie klasyfikowany był na czwartej lokacie, notując odpowiednio 17,32 i 19,49 m. W rywalizacji 400-metrowców z rezultatem 1:29,38 min uplasował się na szóstej pozycji. W zmaganiach dyskoboli zwyciężył Włoch Daniel Gerini (29,14 m) przed Portugalczykiem João Machado (20,89 m) oraz Turkiem Volkanem Yavuzaslanem (20,49 m). W oszczepie natomiast ku uciesze gospodarzy najlepszym wynikiem popisał się Veeti Mustalahti (32,64 m), medale odbiorą również Ivica Vidulic z Chorwacji (24,15 m) oraz Yavuzaslan (20,80 m). Z dystansem jednego okrążenia najszybciej z siódemki panów rozprawił się Portugalczyk Nuno Fernandes (1:13,85 min), a podium uzupełnili Włoch Luca Mancioli (1:16,20 min) oraz Brytyjczyk Mark Palmer (1:17,93 min).

————

Fot. główne: ParaSportowi.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL