Dwa srebra dla Polski! Majka i Gadowski wicemistrzami świata na ergometrze wioślarskim

Dwa srebrne medale to dorobek polskich reprezentantów w rozgrywanych „na odległość” halowych mistrzostwach świata w wiosłowaniu na ergometrach. Wicemistrzowskie tytuły w kategorii PR2 wywalczyli trenujący na co dzień w KSI Start Szczecin Jolanta Majka oraz Michał Gadowski.

Tegoroczna edycja halowych mistrzostw świata w wiosłowaniu na ergometrach z racji pandemii COVID-19 po raz pierwszy w historii przeprowadzona została w formule online. W zaplanowanej w terminie 23-27 lutego wirtualnej rywalizacji wystartowało ponad 700 sportowców z 63 krajów. Wśród nich znalazło się czworo zawodników KSI Startu Szczecin, którzy na co dzień stanowią solidny fundament polskiej reprezentacji paraolimpijskiej.

Przed rokiem w Bostonie złote krążki w zmaganiach na dystansie 2000 metrów w kategorii PR2 zgarnęli Jolanta Majka oraz Michał Gadowski. Tym razem oboje sięgnęli po tytuły wicemistrzowskie, a przy okazji rozprawili się ze swoimi dotychczasowymi rekordami Polski. Pogromczynią Jolanty Majki okazała się Australijka Kathryn Ross, która jako jedyna w czteroosobowej stawce pań zdołała złamać granicę ośmiu minut, notując ostateczny rezultat 7:59,3 min. Nasza reprezentantka popłynęła o 34,2 s wolniej od zwyciężczyni i wyprzedziła trzecią na finiszu Łotyszkę Zannę Cveckovską o 17,6 s. Michał Gadowski, który w sobotę do pokonania miał również trzech przeciwników, wykręcił czas o 20,2 s słabszy od najmocniejszego w stawce Włocha Gian Filippo Mirabile – 7:02,5 min. Podium uzupełnił Leopold Reimann z Niemiec, tracąc do triumfatora 45,9 s.

We wtorkowej rywalizacji kategorii PR1 z udziałem siedmiu wioślarzy na czwartym miejscu ze stratą 12,5 s do brązu uplasował się Jarosław Kailing. Tuż za nim sklasyfikowano Arkadiusza Skrzypińskiego, który popłynął 30,9 s wolniej od starszego i bardziej doświadczonego kolegi. Złoty medal po trzymającej do końca w napięciu walce powędrował do Niemca Marcusa Klempa (7:48,0 min), którego przewaga nad drugim na mecie Tunezyjczykiem Rahmanim Maherem wyniosła zaledwie 1,4 s. Czołową trójkę zamknął natomiast Koreańczyk Jaeheon Ha.

Wyniki – dystans 2000 metrów:

PR1 mężczyzn:

 1. Marcus Klemp (Niemcy) – 7:48,0 min
 2. Rahmani Maher (Tunezja) – 7:49,4 min
 3. Jaeheon Ha (Korea Południowa) – 8:18,3 min
 4. Jarosław Kailing (POLSKA) – 8:30,8 min
 5. Arkadiusz Skrzypiński (POLSKA) – 9:01,7 min

PR2 kobiet:

 1. Kathryn Ross (Australia) – 7:59,3 min
 2. Jolanta Majka (POLSKA) – 8:33,5 min
 3. Zanna Cveckovska (Łotwa) – 8:51,1 min

PR2 mężczyzn:

 1. Gian Filippo Mirabile (Włochy) – 7:02,5 min
 2. Michał Gadowski (POLSKA) – 7:22,7 min
 3. Leopold Reimann (Niemcy) 7:48,4 min

————

Fot.: Tomasz Kaźmierczak.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL