Makowski popłynął po brąz mistrzostw Europy, Jabłońska po raz trzeci zgarnia srebro

W piątym dniu trwających na Maderze pływackich mistrzostw Europy polscy reprezentanci dwukrotnie meldowali się na podium. Tytuł wicemistrzyni Starego Kontynentu na dystansie 100 metrów stylem motylkowym (S10) wywalczyła Oliwia Jabłońska, a na trzecim miejscu w finale 100 metrów kraulem (S11) uplasował się Wojciech Makowski. Aktualny dorobek biało-czerwonych to osiem krążków: pięć srebrnych oraz trzy brązowe.

W piątym dniu otwartych mistrzostw Europy czekało nas aż siedem finałów z udziałem biało-czerwonych. Jako pierwszy wskoczył do wody Igor Hrehorowicz, mierząc się z czołówką na dystansie 400 metrów stylem dowolnym (S9). 18-latek zameldował się na finiszu z szóstym czasem, uzyskując 4:29,04 min. To jak dotąd najwyższa jego lokata podczas tych mistrzostw. Złoty medal wywalczył Francuz Ugo Didier (4:15,60 min), budując na poszczególnych odcinkach solidną przewagę nad swoimi rywalami. Srebro powędrowało do Hiszpana Jacobo Garrido Bruna (4:20,82 min), zaś brąz szczęśliwie zdołał obronić wyraźnie słabnący w drugiej części dystansu Włoch Simone Barlaam (4:23,72 min).

Mocne tempo w finale 100 metrów delfinem (S10) podyktował Ukrainiec Maksym Krypak, który był bliski rozprawienia się z rekordem świata należącym do rodaka Denysa Dubrowa. Do wymazania z tabel dotychczasowego wyniku zabrakło zaledwie ośmiu setnych sekundy. 25-latek ma za sobą cztery znakomite starty w Portugalii – wszystkie w dodatku zwieńczone złotem. W dzisiejszym medalowym wyścigu osiągnął na finiszu 54,79 s i wyprzedził drugiego na mecie Włocha Stefano Raimondiego o 0,66 s. Plasujący się na trzeciej lokacie Rosjanin Dmitry Grigoriew stracił już do Ukraińca 3,68 s. Kolejny dobry występ ma za sobą 17-letni Ogorzałek, który ukończył konkurencję na siódmej pozycji (59,81 s).

Zaledwie cztery panie zgłosiły się do rywalizacji 100 metrów stylem motylkowym w kategorii S10. Wśród nich Oliwia Jabłońska, która trzy lata temu w Dublinie sięgnęła w tej specjalności po srebro. 24-latka po pierwszej 50-tce plasowała się na trzeciej lokacie. W drugiej części dystansu ruszyła w szaleńczą pogoń za płynącymi przed nią konkurentkami i do końca ambitnie walczyła o złoto. Ostatecznie ukończyła wyścig na drugim miejscu (1:09,02 min), tracąc do Włoszki Alessi Scortechini 0,20 s. Trzecia była Hiszpanka Isabel Yinghua Hernandez Santos (1:09,46 min), a stawkę zamknęła Jenna Rajahalme z Finlandii (1:21,35 min). To trzeci srebrny krążek Jabłońskiej podczas tych mistrzostw, wcześniej nasza utytułowana reprezentantka gościła na podium 200 metrów stylem zmiennym oraz 400 metrów dowolnym.

Podczas rozgrywanego w 2018 roku europejskiego czempionatu Michał Golus w brawurowym stylu sięgnął po złoto na 50 metrów kraulem (S8). Podjęta próba obrony mistrzowskiego tytułu niestety zakończyła się niepowodzeniem. 25-latek w dzisiejszym finale dopłynął do mety na siódmym miejscu, notując czas 28,27 s. Po trzecie w Funchal złoto popłynął Grek Dimosthenis Michalentziakis, który zwycięstwo na sprinterskim dystansie przypieczętował znakomitym rezultatem 26,84 s. Tuż za nim finiszowali Rosjanin Andriej Nikołajew (27,06 s) oraz Ukrainiec Denys Dubrow (27,45 s).

Po swój drugi podczas tych mistrzostw medal popłynął Wojciech Makowski (S11), który do zdobytego w sprincie techniką dowolną srebra dziś wieczorem dołożył brązowy kruszec na dystansie 100 metrów, poprawiając przy tym rekord życiowy (1:00,77 min). Polak do końca bił się o trzecią lokatę z Hiszpanem Jose Ramonem Cantero Elvira. Różnica na mecie pomiędzy panami wyniosła zaledwie trzy setne sekundy. Na drugiej pozycji finiszował Ukrainiec Michajło Serbin (1:00,19 min), a złoto w zmaganiach kraulistów zgarnął będący poza zasięgiem pozostałych finalistów Edgaras Matakas. Rewelacyjny Litwin trzeci na Maderze tytuł zwieńczył doskonałym rezultatem 58,83 s. Przez poranne eliminacje nie przebrnął Przemysław Drąg, czas 1:06,54 min przełożył się w jego przypadku na dziesiąte miejsce.

Szósty w finale sprintu stylem dowolnym był ostatecznie Kamil Rzetelski (25,25 s), który trzy lata temu w Dublinie pewnie sięgnął w tej konkurencji po brązowy krążek. Po swój piąty medal, a czwarty złoty popłynął Ihar Boki. Białoruski dominator kategorii S13 zostawił daleko za sobą resztę stawki i jako jedyny zdołał zejść poniżej 24 sekund na dystansie 50 metrów (23,32 s). Pozostałe kolory medali rozdzielili między sobą Ukraińcy. Srebro ostatecznie przypadło Oleksijowi Wirczence (24,20 s), a brąz trafił do Kyryło Garaszczenki (24,24 s). Dziesiąty wynik eliminacji niedający awansu do finału uzyskał Adrian Jastrzębski (26,44 s).

Na ósmym miejscu w finale 50 metrów kraulem (S13) sklasyfikowana została Joanna Mendak, osiągając na mecie rezultat 29,47 s. Złoty medal wywalczyła dla swojego kraju Rosjanka Anna Kriwszyna (27,26 s), pokonując o cztery setne sekundy finiszującą zaraz po niej Włoszkę Carlottę Gilli. Na trzeci stopień podium wskoczyła Ukrainka Anna Stietsienko (27,82 s).

Polscy medaliści:

Srebro (5):

  • Oliwia Jabłońska – 200 metrów stylem zmiennym (SM10)
  • Oliwia Jabłońska – 400 metrów stylem dowolnym (S10)
  • Oliwia Jabłońska – 100 metrów stylem motylkowym (S10)
  • Wojciech Makowski – 50 metrów stylem dowolnym (S11)
  • Jacek Czech – 100 metrów stylem grzbietowym (S2)

Brąz (3):

  • Alan Ogorzałek – 400 metrów stylem dowolnym (S10)
  • Jacek Czech – 200 metrów stylem dowolnym (S1-S2)
  • Wojciech Makowski – 100 metrów stylem dowolnym (S11)

————

Screen: IPC

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL