Marzena Zięba – podnoszenie ciężarów (+86 kg)

Podnoszenie ciężarów: Marzena Zięba mistrzynią Europy!

Doskonałe wieści napływają do naszego kraju z francuskiego Berck-Sur-Mer, gdzie od ubiegłego czwartku rozgrywane są otwarte mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów. W przedostatnim, czwartym dniu rywalizacji wielką radość polskim kibicom sprawiła Marzena Zięba, która sięgnęła po złoty medal europejskiego czempionatu oraz srebro w klasyfikacji open.

W kategorii wagowej powyżej 86 kg naszej wicemistrzyni paraolimpijskiej z Rio przyszło zmierzyć się z czterema paniami, w tym z jedną spoza Europy. 27-letnia Marzena Zięba, która do rywalizacji przystąpiła jako obrończyni wywalczonego trzy lata temu w Eger tytułu mistrzyni Starego Kontynentu, jak na obrończynię przystało podczas dzisiejszych zawodów popisała się znakomitą serią. W pierwszej próbie Zięba wycisnęła z powodzeniem 123 kg, a w następnej dołożyła do tego wyniku kolejne cztery kilogramy. Na pożegnanie z mistrzostwami zawodniczka Startu Tarnów zadeklarowała podejście do ważącej 132 kg sztangi, do którego sędziowie również nie mieli zastrzeżeń, czym ostatecznie przypieczętowała zwycięstwo. Po srebrny krążek podobnie jak w Eger sięgnęła z wynikiem 118 kg Holenderka Melaica Tuinfort. Na trzecim miejscu z pięcioma kilogramami mniej znalazła się reprezentantka Izraela Polina Katsman. W rywalizacji open bezkonkurencyjna okazała się pochodząca z Meksyku Perla Barcenas, która w kolejnych próbach zaliczyła 126, 131 oraz 136 kg. To w jej ręce powędrowało złoto, a Polka i Holenderka zgarnęły odpowiednio srebro i brąz.

Tuż za podium w rywalizacji o medale mistrzostw Europy w kategorii do 88 kg wylądował Tomasz Majewski. 24-latek, który zaliczył kolejno 160 i 166 kg oraz spalił podejście do 173 kg, w klasyfikacji open uplasował się na szóstym miejscu. Kilogram mniej od Majewskiego wycisnął w drugiej próbie Tomasz Kociubiński, który był piąty w gronie Europejczyków i siódmy w równolegle prowadzonym ogólnym zestawieniu. Mistrzem Starego Kontynentu z wynikiem 196 kg został Francuz Rafik Arabat, a srebrne i brązowe krążki powędrowały do Fina Jane Piipponena i Węgra Sedrica R. Watchou Kouokama, którzy ukończyli zawody odpowiednio ze 176 i 172 kg. Arabat triumfował również w zmaganiach open. Jego przewaga nad drugim w klasyfikacji Brazylijczykiem Evanio da Silva wyniosła kilogram, będący na trzecim miejscu Uzbek Farhod Umirzakow wycisnął natomiast 16 kg mniej.

Piąty wśród Europejczyków i szósty w otwartych zmaganiach był Piotr Szymeczek. 44-latek startujący w kategorii do 80 kg udane miał tylko pierwsze podejście, w którym wycisnął 165 kg. Pozostałe do ważącej 172 i 175 kg sztangi zakończyły się już niepowodzeniem. Jak najszybciej o swoim starcie z pewnością będzie chciał zapomnieć Młodszy od Szymeczka o siedem lat Wawrzyniec Latus. Drugi z naszych reprezentantów jako jeden z trzech zawodników spalił wszystkie swoje próby. Najlepszy zarówno w europejskiej jak i ogólnej klasyfikacji okazał się Grek Gkremislav Moysiadis, który zwycięstwo przypieczętował wynikiem 186 kg. Kilogram mniej wycisnął zdobywca podwójnego srebrnego medalu, Ukrainiec Jurij Babiniec. Stawkę europejskiego podium ze 169 kg uzupełnił Francuz Julien Avom Mbume.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Screen z dekoracji: IPC.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL