ME w pływaniu: Komplet Polaków w wieczornych finałach!

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się biało-czerwoni w rozgrywanych w porannym bloku startowym eliminacjach. Po awans do wieczornych finałów mistrzostw Europy popłynęli Nikola Kacik, Monika Belczewska, Igor Hrehorowicz oraz Michał Golus. 

22-letni Michał Golus do finału 50 metrów stylem dowolnym (S8) wszedł z drugim wynikiem porannych eliminacji. Trenujący w radomskim Wodniku zawodnik w swojej serii stoczył niezwykle zacięty pojedynek ze Szwajcarem Joshuą Grobem. W sprinterskim wyścigu ciężko było wyłonić zwycięzcę, obaj panowie dotknęli bowiem ściany basenu w identycznym czasie – 28,56 s. Najlepiej w eliminacjach zaprezentował się Ukrainiec Jurij Bożyński, który jedną długość basenu przepłynął w 28,05 s. Początek finału z udziałem naszego reprezentanta zaplanowano na godzinę 19:47 polskiego czasu.

Sześć minut później w ślady swojego reprezentacyjnego kolegi poszły Monika Belczewska i Nikola Kacik. Trenujące na co dzień w Gdańsku zawodniczki do finału 50 metrów kraulem (S8), który rozpocznie się o 19:50, awansowały odpowiednio z siódmym i ósmym wynikiem. Obie nasze panie popłynęły w tej samej serii. 24-letnia Belczewska mająca już za sobą występ w finale 200 metrów stylem zmiennym (była w nim ósma) dopłynęła do mety w swoim wyścigu na czwartej pozycji z czasem 36,52 s. Młodsza o siedem lat Kacik, która odczuwa jeszcze w kościach wczorajszy finał 400 metrów stylem dowolnym (8. miejsce), finiszowała tuż za koleżanką, odnotowując ostatecznie rezultat 38,39 s.

W finale 100 metrów stylem motylkowym (S9) zobaczymy również niespełna 16-letniego Igora Hrehorowicza. Zawodnik Startu Wrocław to jedno z odkryć tego sezonu. Podczas ostatnich mistrzostw Polski przyczynił się w sposób znaczący do zwycięstwa swojego klubu w medalowej klasyfikacji krajowego czempionatu. Debiutujący w zawodach tej rangi nastolatek eliminacje delfinem zakończył na siódmym miejscu. Uzyskany przez niego czas (1:05,40 min) pozwolił mu w jego serii zająć trzecią pozycję. Wyścig po medale z udziałem Polaka rozpocznie się o 21:57. 34 minuty wcześniej do wody wskoczy klubowa koleżanka Hrehorowicza,  Oliwia Jabłońska będąca aktualną mistrzynią globu na 400 metrów kraulem (S10), która na tym dystansie powalczy o tytuł mistrzyni Starego Kontynentu.

————

Screen: IPC.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL