Kto nie spał tej nocy, mógł zobaczyć, jak Paulina Woźniak płynie w Meksyku po trzeci medal dla Polski. 25-latka była trzecia w wyścig na dystansie 200 metrów stylem zmiennym (SM9).
[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]
W wyścigu, w którym do rozdania były komplet medali mistrzostw świata, Paulina Woźniak popłynęła z szóstego toru. Po pierwszej 50-tce pokonywaną stylem motylkowym Polka była siódma, do prowadzącej po tej części rywalizacji Chinki Jialing Xu traciła 1,32 s. Po drugiej 50-tce grzbietem Polka była czwarta, do płynącej na pierwszej pozycji Hiszpanki Nurii Marques Soto musiała już jednak odrobić 6,48 s. Całą tę różnicę 25-latce udało się zniwelować na kolejnej długości basenu, którą pokonuje się ulubioną przez Paulinę żabką. Polka przesunęła się na trzecie miejsce (strata 0,15 s), a na chwilowe prowadzenie wysforowała się Daniela Gimenez z Argentyny. Tuż za nią płynęła Marques Soto. Woźniak tę trzecią pozycję zachowała już do końca. Na ostatniej prostej rozgrywanej techniką dowolną miała trzeci wynik, na finiszu przełożyło się to na łączny rezultat 2:42,96 min. Mistrzynią świata została Marques Soto (2:40,75 min), która o 1,44 s wyprzedziła Xu z Chin. Polka do triumfatorki straciła 2,21 s.
Tuż za podium w rywalizacji 50 metrów stylem dowolnym w grupie S8 znalazł się Michał Golus. 22-latek dystans jednej długości basenu przepłynął w czasie 28,25 s. Po złoty medal i tytuł mistrza świata sięgnął Chińczyk Haijioa Xu (czas zwycięzcy – 26,87 s). 0,39 s po nim na mecie wyścigu zameldował się jego kolega z reprezentacji, Guanglong Yang. Stawkę na podium uzupełnił reprezentant gospodarzy, Luis Armando Andrade Guillen (+0,79 s).
Czwartym miejscem w rywalizacji grzbiecistów na dystansie 50 metrów (S2) zadowolić się musi Jacek Czech. 41-latek konkurencję tę ukończył z czasem 59,14 s. 0,14 s po nim na mecie zameldował się piąty w tym finale Kamil Otowski. Złoty i srebrny krążek powędrował do Chińczyków: Liankanga Zou, który czasem 48,62 s ustanowił nowy rekord mistrzostw, oraz Benyinga Liu (52,48 s). Brązowy medal okraszony nowym rekordem Ameryki (56,32 s) zdobył pochodzący z Chile Alberto Abarza.
Po trzech dniach rywalizacji biało-czerwoni zgromadzili na swoim koncie trzy krążki, po jednym z każdego koloru. W medalowej klasyfikacji przekłada się to aktualnie na 17. pozycję. Na prowadzeniu z dorobkiem 24 medali, w tym aż 15 z najcenniejszego kruszcu, znajduje się reprezentacja Chin.
————
Fot.: IPC.