ME w lekkoatletyce: Stumetrowcy powalczą wieczorem o medale

Czwartkowa sesja poranna nie przyniosła polskim lekkoatletom lokat na podium. Najbliżej medalowej pozycji był Tomasz Ściubak, który w finale pchnięcia kulą był czwarty. Biało-czerwoni niemal w komplecie przebrnęli przez eliminacje 100 metrów. W finałach tej konkurencji zobaczymy wieczorem Joannę Mazur wraz z Michałem Stawickim, Karolinę Szade, Mateusza Michalskiego oraz Jakuba Nicponia.

Jako pierwszy na Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark zaprezentował się dziś z samego rana w skoku w dal (T20) Mariusz Pietrucha. 27-latek w gronie sześciu startujących zawodników uplasował się na piątej pozycji, a najlepszy mierzony w dzisiejszym konkursie wynik (6,33 m) uzyskał w przedostatniej serii. Ze złotego medalu w tej konkurencji cieszy się Chorwat Zoran Talić, który rezultatem 7,28 m poprawił należący do niego od 2014 roku rekord mistrzostw. Tuż za nim ze ponad siedmiometrowymi skokami uplasowali się Ukrainiec Dmytro Prudnikow (7,15 m) oraz Holender Ranki Oberoi (7,13 m).

Tuż za podium w siedmioosobowym finale pchnięcia kulą w grupie F37 uplasował się Tomasz Ściubak. Czwarty zawodnik ostatnich mistrzostw świata po pierwszej kolejce przez krótką chwilę utrzymywał się nawet na trzeciej pozycji. 35-latek nie zdołał utrzymać tego miejsca, w szóstej próbie oddał swoje najlepsze w konkursie pchnięcie na odległość 12,70 m będące tym samym najlepszym jego w sezonie wynikiem. Do brązowego medalu, który zdobył Litwin Donatas Dundzys, naszemu miotaczowi zabrakło 68 cm. Srebrny krążek z wynikiem 13,78 m zgarnął ostatecznie pochodzący z Ukrainy Mykola Żabniak, a po złoto okraszone nowym rekordem mistrzostw (15,28 m) sięgnął Apostolos Charitonidis. Na piątym miejscu z rekordem sezonu (11,92 m) uplasował się mistrz paraolimpijski z 2004 roku w tej specjalności Tomasz Blatkiewicz. Oczko niżej z wynikiem 11,01 m znalazł się 18-letni Jakub Mirosław.

Siedmiu zawodników wystąpiło również w finale rzutu oszczepem (F55). Joachim Krężelok z rezultatem 25,06 m ostatecznie znalazł się na piątej pozycji. Tuż za nim uplasował się z nowym rekordem życiowym (24,49 m) Damian Ligęza. Również w tej konkurencji padł nowy rekord mistrzostw Europy (31,60 m), a ustanowiony został on przez Serba Milosa Zaricia, który poprawił się o blisko dwa metry w porównaniu z zawodami z 2014 roku ze Swansea zakończonymi wówczas również jego triumfem. Srebrny medal wynikiem 28,13 m wywalczył Litwin Ramunas Verbavicius, który różnicą dziesięciu centymetrów pokonał Bułgara Georgija Kiriakowa.

W porannej sesji startowej przeprowadzone zostały również eliminacje 100 metrów, przez które biało-czerwoni przebrnęli niemal w komplecie. Nową konkurencją w programie mistrzostw jest race running (RR). To wyścig trójkołowych rowerów bez pedałów, który biegacz napędza poprzez odbijanie się nogami od podłoża. W łączonym finale grup RR2/RR3 zobaczymy Karolinę Szade (RR2). 27-latka w swojej serii zajęła piąte miejsce, a uzyskany przez nią rezultat (29,01 s) okazał się być łącznie ósmym wynikiem. Poza finałem tej konkurencji znalazła się Marcelina Dziuba (RR2), która w swojej serii była czwarta (31,68 s), a eliminacje zakończyła na dziewiątej pozycji (łącznie wystartowało dziewięć pań).

W finale 100 metrów w kategorii T11 zobaczymy Joannę Mazur wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim. Biało-czerwoni we wczorajszym biegu na dwukrotnie dłuższym dystansie po trzymającym do końca w napięciu wyścigu sięgnęli po srebro. Dziś również będą mieli szansę powalczyć o kolejny do kolekcji medal. Nasi lekkoatleci wygrali swoją serię, a uzyskany wynik (13,94 s) był trzecim czasem porannych eliminacji.

W finale „setki” (T13) zobaczymy dziś również Mateusza Michalskiego oraz Jakuba Nicponia. Mający już srebro na 200 metrów Michalski wygrał swoją serię z czasem 10,89 s. Młodszy o 11 lat Nicpoń z kolei w drugim wyścigu dobiegł do mety na drugim miejscu, a rezultatem jaki w nim uzyskał (11,11 s) poprawił swój rekord życiowy. Wyniki obu naszych reprezentantów były dały im odpowiednio drugie i trzecie miejsce w eliminacjach. Najszybszy był Irlandczyk Jason Smyth, który czasem 10,87 s ustanowił nowy rekord mistrzostw.

———–

Fot.: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL