ME w pływaniu: Czech popłynął po złoto, Makowski ze srebrem!

Reprezentacja Polski znów powiększyła w Dublinie swój medalowy dorobek. We wspaniałym stylu podczas sobotniej sesji wieczornej Jacek Czech sięgnął po złoto na 100 metrów stylem grzbietowym (S2), zaś Wojciech Makowski zdobył srebro na 100 metrów kraulem (S11)!

Wieczorną sesje rozpoczął Jacek Czech. Nasz zawodnik w finale 100m st. grzbietowym S2 spisał się rewelacyjnie, sięgnął bowiem po złoty medal z czasem 2:11.36 min. Drugiego Greka Aristeidisa Makrodimitrisa pokonał o 7,91s! Brązowy medal wywalczył Ukrainiec Antol Kol ze znacznie gorszym czasem od Polaka 2:26.51. To czwarte złoto dla Polski i trzeci medal dla naszego zawodnika. 42-letni pływak wraca do domu jeszcze ze srebrem na 50m st. grzbietowym oraz brązem na 200m st. dowolnym! Gratulujemy!

Życie Jacka Czecha zmieniło się 4 sierpnia 1994 roku, kiedy to oddał do jeziora skok na główkę skutkujący paraliżem rąk i nóg. Czech postanowił nie patrzeć w sufit i zawalczyć o to, by móc funkcjonować mimo przeciwności. Nasz zawodnik startował już dwukrotnie na igrzyskach paraolimpijskich. Podczas debiutu w Londynie zaprezentował się trzykrotnie, w najlepszym starcie zajął pechowe czwarte miejsce na 50 i 100m st. dowolnym S2. W sprincie grzbietem był piąty. W Rio de Janeiro był szósty na 50m st. grzbietowym oraz siódmy na dystansie dwukrotnie dłuższym. Oby w Tokio w końcu spełnił Polak swoje zawodnicze marzenie.

Makowski ze srebrem

Drugi medal wywalczył w sesji wieczornej Wojciech Makowski. Nasz zawodnik na 100m st. dowolnym S11 przegrał jedynie z Hryhorym Zudzilau z Białorusi o 1,32s. 19-latek jako jedyny złamał granicę minuty an tym dystansie (59,97s). Z brązu cieszył się Wiktor Smyrnow z Ukrainy (1:03.28 min.). Stawkę zamknął Przemysław Drąg (1:08.53 min.). Dla 26-letniego Polaka to trzeci medal, oprócz wspomnianego srebra na dystansie 100m. st. dowolnym taki sam medal wywalczył na dystansie w stylu grzbietowym oraz brąz w sprincie kraulem.

Dwa ósme miejsca

Ósmą lokatę zajął na 200m st. dowolnym S3 Kamil Otowski. Nasz zawodnik uzyskał czas 4:49.45 min. Triumfował Vincenzo Boni z Włoch (3:31.38 min). Za nim uplasowali się o 10,65s Denys Ostapczenko z Ukrainy i o 18,19s Miguel Angel Martinez Tajuelo z Hiszpanii. Na takiej samej pozycji co Otowski uplasował się również Igor Hrehorowicz. Nasz reprezentant pokonał dystans 400m st. dowolnym S9 w czasie 4:41.87 min. Złoto mistrzostw Europy zdobył Federico Morlacchi z Włoch. Pokonał on o 1,38s Lewisa White’a z Wielkiej Brytanii oraz o 6,78s Jacobo Garrido Bruna z Hiszpanii.

Czytaj również: Michał Golus ze srebrem mistrzostw Europy!

———–
Foto: Bartłomiej Zborowski/ Polski Komitet Paraolimpijski.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL