ME w pływaniu: Patryk Kowalski piątym grzbiecistą w Europie

Bez lokat na podium kończą biało-czerwoni swój występ w drugim dniu pływackich mistrzostw Europy w Dublinie. Najbliżej medalowej pozycji był dziś Patryk Kowalski, który w rywalizacji na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym finiszował na piątej pozycji.

Na pierwszy ogień dziś wieczorem poszedł Patryk Kowalski. 24-latek spośród siedmiu zgłoszonych do rywalizacji 100 metrów grzbietem panów w grupie S10 (z powodu mniejszej liczby startujących nie przeprowadzono eliminacji) posiadał szósty czas zgłoszenia. Srebrny oraz dwukrotnie brązowy medalista tegorocznych mistrzostw Polski w łódzkiej „Zatoce Sportu” po pierwszej pięćdziesiątce plasował się na ostatniej pozycji, tracąc do prowadzącego Ukraińca Maksyma Krypaka 4,80 s. W drugiej części dystansu naszemu reprezentantowi udało się wyprzedzić opadających już z sił Stanisława Popowa z Ukrainy oraz Hiszpana Sergio Vaqueo Ajenjo i tym samym Polak ukończył wyścig na piątym miejscu. Zawodnik gdańskiego Startu dwie długości basenu pokonał w 1:06,55 min. Złoty medal zgarnął prowadzący od startu do mety Krypak. Ukrainiec był jedynym mężczyzną z tej kategorii, któremu udało się popłynąć poniżej 58 sekund (57,68 s). Srebrne krążki rozdzielili natomiast między sobą Włosi: poniedziałkowy triumfator w stylu klasycznym Stefano Raimondi oraz Riccardo Menciotti, finiszujący odpowiednio 1,62 i 2,67 s po zwycięzcy.

Jeszcze na dobre nie zdążyliśmy ochłonąć po wyścigu z udziałem Patryka, a już kilka minut później kolejną dawkę sportowych emocji zafundowała nam Aleksandra Ochtera. Ta trenująca w Koszalinie 14-latka przebojem dołączyła do narodowej kadry. Start na mistrzostwach w Dublinie to jej debiut w imprezie tej rangi. Ochtera do dzisiejszego finału setki grzbietem (S10) weszła z ósmym czasem, odnotowując w eliminacjach wynik 1:20,79 min (więcej o jej występie pisaliśmy TUTAJ). W wyścigu medalowym Polka popłynęła zaledwie 0,02 s wolniej. Rezultat ten po dyskwalifikacji pochodzącej z Estonii Susannah Kaul pozwolił jej ostatecznie uplasować się na siódmym miejscu. Po tytuł mistrzyni Starego Kontynentu popłynęła zwyciężczyni porannych eliminacji, Węgierka Bianka Pap. Złoty medal ta 18-letnia zawodniczka przypieczętowała wynikiem 1:08,83 min. Po drugi srebrny krążek dla swojego kraju sięgnęła zaś Holenderka Lisa Kruger, która na metę przypłynęła 1,05 s po zwyciężczyni. Stawkę na podium ze czasem o 2,14 s słabszym od Pap uzupełniła Francuzka Anaelle Roulet.

Na ósmym miejscu podobnie jak w rozgrywanych dziś eliminacjach rywalizację na dystansie 400 metrów kraulem (S8) ukończyła Nikola Kacik. Klubowa koleżanka Patryka Kowalskiego w porównaniu z eliminacjami zdołała poprawić się o 4,55 s, ściany basenu dotknęła ostatecznie w 6:19,46 min. Strata naszej 17-letniej zawodniczki do zwyciężczyni wyniosła wyniosła niemal 1:20 min. Po raz drugi w Dublinie hymnu swojego kraju wysłuchała Włoszka Xenia Francesca Palazzo (wczoraj zgarnęła złoto na 200 metrów stylem zmiennym), która jako jedyna zeszła w wyścigu poniżej pięciu minut (4:59,51 min). Palazzo drugą na finiszu Francuzkę Claire Supiot wyprzedziła dziś o 5,30 s. Dla reprezentantki Trójkolorowych jest to równieżdrugi krążek wywalczony w stolicy Irlandii, w poniedziałek udało jej się sięgnąć po tytuł trzeciej w Europie zmiennistki. Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Dunka Amalie Vinther, która do Włoszki straciła ostatecznie 10,51 s.

————

Screen: IPC.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL