ME w pływaniu: Jacek Czech wicemistrzem Europy, Kamil Rzetelski z brązem!

Reprezentant Polski Jacek Czech wywalczył srebrny medal mistrzostw Europy rozpoczętych dziś w Dublinie. Nasz pływak był drugi na 50 metrów grzbietowym. Po brąz na dystansie 100 metrów delfinem popłynął z kolei Kamil Rzetelski.

Czytaj także: Wojciech Makowski trzecim kraulistą na Starym Kontynencie

Jacek Czech wysoką formę zaprezentował 16 czerwca podczas mistrzostw kraju w Łodzi. gdzie popłynął w czasie 1:03.78 min. Dawało to Polakowi wówczas drugie miejsce na światowych listach, zaraz po Chilijczyku Alberto Abarzy (55,52s.). To pozwalało z optymizmem patrzeć na czempionat Starego Kontynentu. Eliminacje na dystansie 50m st. grzbietem Czech zakończył na drugim miejscu z czasem 1:14.77 min, o 7,44s przegrywając z Grekiem Aristeidisem Makrodimitrisem. Jednak najważniejszy w sesji porannej był nie czas, a spokojny awans do ścisłego ośmioosobowego finału i zachowanie sił. W finale Polak prowadził przez większość długości basenu, jednak w końcówce więcej sił zachował Grek. Polak zakończył wyścig na drugiej pozycji z czasem 1:05.22. Złoto przegrał z Makrodimitrisem o zaledwie 0,15s. Podium uzupełnił Włoch Francesco Bettella z czasem gorszym od Greka o 5,46s.

Historia polskiego pływaka powinna dać do myślenia. Życie Jacka Czecha zmieniło się 4 sierpnia 1994 roku, kiedy to oddał do jeziora skok na główkę skutkujący paraliżem rąk i nóg. Czech postanowił nie patrzeć w sufit i zawalczyć o to, by móc funkcjonować mimo przeciwności. Nasz zawodnik startował już dwukrotnie na igrzyskach paraolimpijskich. Podczas debiutu w Londynie zaprezentował się trzykrotnie, w najlepszym starcie zajął pechowe czwarte miejsce na 50 i 100m st. dowolnym S2. W sprincie grzbietem był piąty. W Rio de Janeiro był szósty na 50m st. grzbietowym oraz siódmy na dystansie dwukrotnie dłuższym.

Jako ostatni z naszych pływaków zaprezentował się kategorii S13 Kamil Rzetelski na 100m stylem motylkowym w klasie S13. Pływak STARTU Wrocław  po pierwszej 50-tce był drugi, ostatecznie zaś finiszował jako trzeci z czasem 1:00.42 min. Bezkonkurencyjny był Ihar Boki, Białorusin uzyskał czas 53,95s. Srebro zdobył z czasem 4,93s Alex Portal – niespełna 16-letni zawodnik z Francji.  Brawo Kamil!

———

Screen: IPC.

 

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL