ME w pływaniu: Makowski wicemistrzem Europy na 100 metrów stylem grzbietowym!

Reprezentant Polski Wojciech Makowski został w Dublinie wicemistrzem Europy na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym (S11). Nasz reprezentant wywalczył tym samym swój drugi krążek na tych zawodach, wcześniej cieszył się z brązu w sprincie kraulem.

Po wczorajszych dwóch złotach Oliwii Jabłońskiej i Michała Golusa  polskie apetyty na medale rozbudził rano Wojciech Makowski. 26-latek wygrał eliminacje na 100 m st. grzbietowym (S11). Tym samym Polak udowodnił, że wieczorem będzie głównym faworytem do tytułu mistrza Europy. Tym bardziej, że nasz pływak to wicemistrz paraolimpijski na tym dystansie oraz aktualny mistrz świata z Meksyku. W finale bezkonkurencyjny okazał się ukraiński pływak Wiktor Smyrnow. Pokonał on Polaka o 1,04 s. Nasz reprezentant uzyskał czas 1:11.00 min. Na najniższym podium ze stratą 4,12 s uplasował się Marco Meneses z Portugalii. Siódmy był 16-letni Przemysław Drąg, który wykręcił czas 1:24.93 min. Drugi z naszych reprezentantów do Ukraińca stracił 14,97s.  Dla Makowskiego to drugi medal na tych mistrzostwach Europy, wcześniej był trzeci na 50 m st. dowolnym.

Na dystansie 100m st. grzbietowym (S9) Patryk Biskup był piąty z czasem 1:06.06 min. Polak do Ugo Didiera z Francji stracił 2,96 s. Czas Didiera (1:03.10 min) jest nowym rekordem Europy! Drugiego Thijsa van den Enda z Holandii reprezentant Trójkolorowych pokonał o 1,98 s, zaś trzeciego Węgra Tamasa Totha o 2,55s. Przed Polakiem sklasyfikowano jeszcze Oliviera Hynda z Wielkiej Brytanii.

Ostatecznie dyskwalifikacją w finale setki grzbietu w grupie S8 zakończył się występ trenującej w Gdańsku Moniki Belczewskiej. Dwa najcenniejsze krążki w tej konkurencji zgarnęły Brytyjki. Triumfowała z czasem 1:08,86 min Alice Tai, która swoją koleżankę z reprezentacji  Megan Richter wyprzedziła o 9,04 s. Czołową trójkę ze stratą 10,44 s do pierwszego miejsca uzupełniła Ukrainka Kateryna Denysienko.

Czytaj także: Jacek Czech z brązem mistrzostw Europy

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL