ME w pływaniu: Oliwia Jabłońska wicemistrzynią Europy!

Kolejne znakomite wieści napłynęły do nas z Dublina. Po tytuł wicemistrzyni Europy na dystansie 100 metrów stylem motylkowym (S10) popłynęła Oliwia Jabłońska. Od drugiego do kolekcji złotego medalu podczas tych mistrzostw (wcześniej było zwycięstwo na 400 metrów kraulem) 21-latkę dzieliło zaledwie… 0,04 s. 

Finałowy wyścig na dystansie 100 metrów stylem motylkowym (S10) z udziałem Oliwii Jabłońskiej trzymał nas w napięciu od startu do mety. Spośród ośmiu przystępujących do walki o medale zawodniczek Polka legitymowała się piątym wynikiem zgłoszenia (1:10,00 min). Najlepszym czasem z całej stawki pochwalić się mogła Włoszka Alessia Scortechini (1:07,14 min) i to właśnie w jej osobie należało upatrywać główną faworytkę do złota. Pierwszą pięćdziesiątkę nasza dwukrotna medalistka paraolimpijska w tej konkurencji popłynęła spokojnie. 21-latka na półmetku rywalizacji plasowała się na piątej pozycji, a jej strata do prowadzącej Holenderki Chantalle Zijderveld wynosiła 1,04 s. Drugie miejsce zajmowała Hiszpanka Isabel Yinghua Hernandez Santos, trzecia natomiast była Scortechini. W drugiej części dystansu Jabłońska podobnie jak plasująca się tuż przed nią druga z reprezentantek Oranje Lisa Kruger zaczęła odrabiać stratę do opadającej z sił czołowej trójki. Walka pomiędzy Jabłońską a Kruger była niezwykle zacięta. Obie panie na metę wyścigu wpadły jednocześnie, a o losach tytułu mistrzyni Starego Kontynentu zadecydowały zaledwie 0,04 s! Szybsza o tzw. długość paznokcia okazała się być ostatecznie Holenderka, dla której jest to już trzeci krążek podczas tych mistrzostw (wcześniej sięgnęła po dwa srebra na 100 metrów żabką oraz grzbietem). Wynik zawodniczki Pomarańczowych (1:07,82 min) jest słabszy o 0,68 s od rekordu Europy należącego od ubiegłego roku do Włoszki Scortechini. Rezultat Polki (1:07,86 min) robi równie wielkie wrażenie. Nasza reprezentantka w konkurencji tej popłynęła bowiem szybciej niż na dwóch ostatnich igrzyskach, które przyniosły jej w Londynie srebro, a cztery lata później w Rio de Janeiro – brąz. Trzecią pozycję w dzisiejszym finale ze stratą 0,43 s do zwyciężczyni zgarnęła Scortechini.

Czytaj także: Oliwia Jabłońska mistrzynią Europy!

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL