W pościgu za Anglią. Turniej Futbol Plus już w ten weekend

Już w sobotę 12 grudnia w Warszawie odbędzie się coroczny ogólnopolski turniej dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami „Futbol Plus”. – Znów chcemy dać dzieciakom radość – przyznaje Łukasz Kacprzak, jeden z organizatorów imprezy.

Ideą turnieju, który już po raz trzeci odbędzie się na warszawskiej Białołęce, podobnie jak ideą biorących w nim udział akademii, jest dawanie młodym piłkarzom z niepełnosprawnością okazji do rywalizacji na odpowiednim dla siebie poziomie. Kryterium podziału uczestników na drużyny jest poziom ich sprawności. Dzięki temu zawodnicy niezależnie od wieku i rodzaju niepełnosprawności będą mogli zmierzyć się z równorzędnymi przeciwnikami i cieszyć się z gry w piłkę. Mecze będą rozgrywane równolegle na trzech boiskach o różnej wielkości. To sprawi, że wszystkie dzieci będą czuły się swobodnie.

Przede wszystkim chcemy dać radość dzieciakom, które kochają piłkę, a nie miały do tej pory możliwości rywalizacji. Dlatego tworzymy akademie i turnieje, w których te dzieci mogą przeżyć wielkie sportowe emocje – podkreśla Kacprzak, który jest koordynatorem Futbolowej Bandy, warszawskiej akademii piłkarskiej dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Była to pierwsza taka drużyna w Polsce. Obecnie jest ich siedem. – Wzorem jest dla nas Anglia, gdzie takich drużyn jest ponad dwa tysiące! Powoli ich gonimy, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Liczę, że dzięki turniejom i promocji idea takich inicjatyw będzie rosła w siłę i coraz więcej osób będzie chciało zakładać podobne drużyny w swojej okolicy – podkreśla Kacprzak.

Fot. Paula Duda/Amp Futbol Polska

Koordynator Futbolowej Bandy nie rzuca słów na wiatr, bo miał duży wpływ na powstanie akademii w innych miastach, w tym ostatnio we Wrocławiu. Za jego namową na jedno ze zgrupowań dla dzieci przyjechał Grzegorz Jednaki, reprezentant Polski w parabadmintonie. – Tam zobaczyłem, ile frajdy z gry w piłkę mogą mieć młode osoby z niepełnosprawnościami. Na mapie Polski uwzględniającej podobne inicjatywy znajdowała się duża dziura o nazwie Dolny Śląsk. Ludzie z Futbolowej Bandy szukali szaleńca, który ją zalepi. Cóż, chyba znaleźli – śmieje się Grzegorz Jednaki, prowadzący nowo powstałą Akademię Futbolu Wroclove Eagles.

Kiedy Jednaki postanowił założyć akademię dla dzieci z niepełnosprawnościami, miał już pierwszą zawodniczkę. – To moja córka, która również, tak jak ja jest osobą niskorosłą – mówi. Z czasem do zespołu dołączali kolejni młodzi piłkarze, którzy już w sobotę po raz pierwszy spotkają się z drużynami z innych miast. Zapał i pasja organizatorów wrocławskiej akademii zaimponowały władzom Śląska Wrocław. – Klub jest naszym partnerem i cieszę się, że mogę ogłosić, iż 17 kwietnia 2021 wspólnie zorganizujemy podobny turniej u nas. Już teraz zapraszam do Wrocławia! – kończy Jednaki.

Dolnośląscy pasjonaci sportu udowadniają więc, że Polska powoli rusza w pogoń za krajami zachodniej Europy. – U nas idea drużyn dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami dopiero raczkuje, ale jest fantastyczną inicjatywą. Chcemy gonić na przykład Anglików, stąd pomysł na Futbol Plus, projekt wspierający tworzenie nowych akademii i rozwój istniejących – podkreśla Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska organizatora Futbolowej Bandy i inicjatora Futbol Plus. – To przyszłość piłki nożnej! – podkreśla.

Bliską przyszłością jest zaś turniej w Warszawie. Zmierzą się w nim dzieci z Akademii Futbolu Wroclove Eagles, Megamocni Kielce, oraz warszawska Futbolowa Banda.

————

Informacja prasowa.
Fot. główne: Paula Duda/Amp Futbol Polska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL