ME w pływaniu: Trzynaście medali polskich pływaków w Dublinie!

Ostatniego dnia pływackich mistrzostw Europy w Dublinie do medalowego skarbca biało-czerwonych wpadł jeden krążek. To zasługa Kamila Rzetelskiego, którzy w finale 50 metrów kraulem (S13) finiszował na trzeciej pozycji. Tym samym polska reprezentacja swoją irlandzką przygodę w National Aquatic Center kończy z dorobkiem 13 medali: 4 złotych, 5 srebrnych oraz 4 brązowych.

W niedzielny wieczór oglądać mogliśmy cztery finały z udziałem biało-czerwonych. Jako pierwszy do wody wskoczył Patryk Kowalski, który kilka godzin wcześniej z powodzeniem przebrnął przez eliminacje 100 metrów stylem klasycznym w klasie SB8 (miał w nich ósmy wynik). Do rywalizacji o jak najwyższą pozycję zawodnik przystąpił z ósmego toru. Taką też lokatę zawodnik Startu Gdańsk zajął w rozpoczętym o 18:00 finale, w którym popłynął o 0,44 s szybciej niż w eliminacjach. 24-latek finiszował 14,85 s po zwycięzcy, a ściany basenu dotknął w 1:24,09 min. Mistrzostwo Starego Kontynentu w tej konkurencji zgarnął Hiszpan Oscar Salguero Galiste. Jego przewaga na finiszu nad drugim Holendrem Timem van Duurenem i będącym na trzecim miejscu Włochem Federico Morlacchi wyniosła odpowiednio 1,98 i 3,05 s.

Trzy kwadranse po Kowalskim na pływalni pojawiła się Oliwia Jabłońska, która poranne kwalifikacje do finału „setki” kraulem (S10) zakończyła  z czasem 1:03,43 min na szóstym miejscu. W swoim ostatnim indywidualnym starcie w Dublinie, którego stawką były medalowe pozycje, 21-latka popłynęła ponad pół sekundy szybciej – 1:02,78 min. Do brązowego krążka, po który sięgnęła Brytyjka Zara Mullooly, zabrakło Polce ostatecznie 1,46 s. Fantastyczne widowisko zgromadzonym na trybunach kibicom zafundowały Holenderka Chantalle Zijderveld oraz Francuzka Elodie Lorandi. O losach złotego medalu w wyścigu tym zadecydowało zaledwie 0,10 s. Minimalnie szybsza na finiszu okazała się reprezentantka Pomarańczowych, która tytuł mistrzyni Starego Kontynentu przypieczętowała wynikiem 1:01,21 min.

Na start kolejnych naszych reprezentantów musieliśmy poczekać ponad godzinę. Śmiało chyba można rzec, że było warto. O miano najszybszego sprintera-kraulisty w klasie startowej S13 rywalizowało ośmiu panów, wśród nich Kamil Rzetelski i Adrian Jastrzębski, którzy do finału weszli odpowiednio z trzecim (25,37 s) oraz siódmym wynikiem (26,74 s). W finale 50 metrów stylem dowolnym Rzetelski popłynął o 0,24 s wolniej niż przed południem, a uzyskany przez niego czas pozwolił mu stanąć na trzecim stopniu podium. Zdobywca srebrnego krążka – Ukrainiec Kiryło Garaszczenko finiszował równo sekundę przed 21-letnim Polakiem. Poza zasięgiem rywali już po raz siódmy w Dublinie okazał się być Ihak Boki, który siódme do kolekcji złoto okrasił rezultatem 23,77 s. Piątą pozycję w stawce ośmiu panów zajął 17-letni Adrian Jastrzębski (26,46 s).

Na zakończenie mistrzostw biało-czerwoni zaprezentowali się w męskiej sztafecie 4×100 metrów stylem zmiennym (34 pts). Do rywalizacji w tej konkurencji przystąpili Patryk Biskup, Patryk Kowalski, Michał Golus i Igor Hrehorowicz. Choć waleczności biało-czerwonym nie brakowało, to początkowo ukończyli wyścig na piątym miejscu z czasem 4:35,99 min. Mistrzami Europy zostali Ukraińcy, którzy triumfowali z wynikiem 4:12,82 min. Drugie lokaty wywalczyli Włosi, a trzecie – Hiszpanie. Radość Ukraińców nie trwała jednak zbyt długo, gdyż kilka chwil potem zostali zdyskwalifikowani. Ostatecznie zatem złoto zdobyli Włosi (4:13,79 min), srebro Hiszpanie (+9,96 s), a brąz Holandia (+14,39 s). Tym samym też polski kwartet awansował na czwartą pozycję.

Jak już wspomniane zostało na wstępie, polska reprezentacja licząca łącznie szesnastu zawodników, zakończyła mistrzostwa Europy w Dublinie z dorobkiem trzynastu krążków: czterech złotych, pięciu srebrnych oraz czterech brązowych. W medalowej klasyfikacji czempionatu przełożyło się to na dziewiąte miejsce. Po krążki sięgało łącznie 28 reprezentacji. Najwięcej sportowych trofeów (106) zgromadzili na swoim koncie Ukraińcy, którzy 33-krotnie stawali na najwyższym stopniu podium, 44-krotnie na drugim jego stopniu oraz 29-krotnie na stopniu trzecim.

Poniżej dołączamy pełną listę polskich medalistów.

Złote medale (4):

Jacek Czech – 100m st. grzbietowym S2
Michał Golus – 100m st. dowolnym S8
Michał Golus – 50m st. dowolnym S8
Oliwia Jabłońska – 400m st. dowolnym S10

Srebrne medale (5):

Wojciech Makowski – 100m st. grzbietowym S11
Michał Golus – 100m st. motylkowym S8
Wojciech Makowski – 100m st. dowolnym S11
Jacek Czech – 50m st. grzbietowym S2
Oliwia Jabłońska – 100m st. motylkowym S10

Brązowe medale (4):

Wojciech Makowski – 50m st. dowolnym S11
Jacek Czech – 200m st. dowolnym S2
Kamil Rzetelski – 100m st. motylkowym S13
Kamil Rzetelski – 50m st. dowolnym S13

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL