Medal i paraolimpijska kwalifikacja! Majka i Gadowski z brązem wioślarskich mistrzostw świata

Wioślarska dwójka mieszana w składzie Jolanta Majka i Michał Gadowski wywalczyła w Belgradzie brązowe medale mistrzostw świata. Kilka dni wcześniej oboje zdobyli kwalifikację dla kraju na przyszłoroczne igrzyska paraolimpijskie w Paryżu.

Mistrzostwa świata w wioślarstwie, których gospodarzem w dniach 3-10 września jest Belgrad, przyciągnęły na start ponad 1000 sportowców z 74 krajów. Główną stawką tegorocznego czempionatu były bezpośrednie kwalifikacje na igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie w Paryżu. W przypadku mieszanych dwójek paraolimpijskich PR2 Mix2x, w których od lat z sukcesami konkurują Jolanta Majka oraz Michał Gadowski, przepustkę na igrzyska gwarantował awans do finału A. Podopieczni trenera Tomasza Kaźmierczaka cel ten zrealizowali w środowym wyścigu repasażowym, w którym byli szybsi o ponad pięć sekund od pretendujących do medali Holendrów, Cornelisa De Koninga oraz Chantal Haenen.

W finale dwójek PR2 Mix2x do rywalizacji o podium Majka z Gadowskim ruszyli dziś z toru piątego. Dość szybko na prowadzenie wysforowali się Brytyjczycy oraz Chińczycy, powiększając z każdym metrem przewagę nad resztą stawki. To właśnie między tymi duetami rozstrzygnęły się losy mistrzowskiego tytułu. Więcej sił w morderczej końcówce zachowali Lauren Rowles z Greggiem Stevensonem, którzy wyprzedzili o ponad półtorej sekundy Azjatów Shuang Liu i Jijian Jianga i wygrali zmagania z czasem 8:45,67. Polskim wioślarzom, a także parom z Holandii, Irlandii oraz Ukrainy w tej sytuacji pozostała walka o brąz. Zawodnicy KSI Startu Szczecin mądrze rozłożyli siły na dystansie 2000 metrów i mniej więcej w jego połowie ulokowali się na medalowej trzeciej pozycji. Na mecie pokonali o blisko cztery sekundy Holendrów, finiszując z rezultatem 9:05,13. Piąte miejsce zajęli Irlandczycy Steven Mcgowan i Katie O’brien, a na szóstym uplasowali się reprezentanci Ukrainy Switłana Bogusławska i Jarosław Kojuda.

W jutrzejszym finale B męskich jedynek PR1 M1x w biało-czerwonych barwach popłynie Arkadiusz Skrzypiński. Zwycięzca wyścigu, podobnie jak szóstka skiffistów zakwalifikowanych do finału A, otrzyma bilet na przyszłoroczne igrzyska.

————

Screen: sport.tvp.pl

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL