Medale mistrzostw Polski w szermierce na wózkach rozdane!

Na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie w dniach 1-3 lipca już po raz 29. wyłonieni zostali mistrzowie Polski w szermierce na wózkach.

Tegoroczne mistrzostwa Polski w szermierce na wózkach odbywały się z gościnnym udziałem sportowców zza granicy, którzy postanowili sprawdzić swoją dyspozycję przed rozpoczynającym się w stolicy już w najbliższy czwartek Pucharem Świata „Szabla Kilińskiego”. Poza zawodnikami trenującymi na co dzień w Warszawie, Wołominie, Jaworznie czy Krakowie swoje umiejętności zademonstrowali również szabliści, szpadziści i floreciści reprezentujący Hongkong, Ukrainę, Niemcy, Turcję, a także Izrael. Medale przyznano w trzech broniach z podziałem na płeć oraz kategorie niepełnosprawności. Dodatkowo w poszczególnych konkurencjach specjalnymi pucharami uhonorowani zostali najwyżej sklasyfikowani polscy szermierze – mistrzowie kraju za 2022 rok.

W pierwszym dniu krajowego czempionatu wyłoniono medalistów w indywidualnych zmaganiach szablowych. Zwycięzcą rozgrywanego w formule otwartej turnieju mężczyzn w kategoriach A i B został Rafał Treter z IKS-AWF Warszawa, który w finale zadał jedno punktowane cięcie więcej (15:14) Artemowi Mańko z Ukrainy. Na trzecim stopniu podium znaleźli się ex aequo Michał Siatkowski (IKS-AWF Warszawa) z Niemcem Mauricem Schmidtem. W rywalizacji pań w łączonych kategoriach A i B po mistrzowski tytuł sięgnęła Kinga Dróżdż (IKS-AWF Warszawa), pokonując w swojej koronnej broni 15:6 klubową koleżankę Martę Fidrych. Brązowe krążki zgarnęły zawodniczki z Hongkongu, Fan Pui Shan oraz ikona światowej szermierki na wózkach Yu Chui Yee. W kategorii B mistrzowskie tytuły zdobyli Patrycja Haręza (Victoria 1918 Jaworzno) i Adrian Castro (IKS-AWF Warszawa), który w pojedynku o złoto wygrał stosunkiem 15:8 z Adamem Jabłońskim (IKS Szermierka Wołomin).

W sobotę broń skrzyżowali floreciści. Tytuł mistrza Polski w kategorii A podobnie jak przed rokiem powędrował do Michała Nalewajka, który w finale zwyciężył jednym trafieniem (15:14) z Dariuszem Penderem (obaj IKS-AWF Warszawa). Brązowy kruszec trafił do Hakana Akkayi z Turcji oraz Juliusa Haupta z Niemiec. Wśród pań złoto powędrowało do Yu Chui Yee po triumfie 15:8 nad Fan Pui Shan. Na trzecim miejscu znalazły się ich rodaczka Lam Ka Man, a także Kinga Dróżdż, którą dodatkowo nagrodzono pucharem za wywalczenie mistrzostwa kraju. W kategorii B z kolei reprezentujący Hongkong Sean Glass w bezpośrednim starciu o końcowy sukces rozprawił się 15:8 z Adamem Jabłońskim. Brązem podzielili się Adrian Castro wraz z Rafałem Pikolukiem (IKS Szermierka Wołomin). W turnieju kobiet Tong Nga Ting zmierzyła się w finale z Ukrainką Nadią Doloh, rozstrzygając ten pojedynek na swoją korzyść 15:10. Trzecie lokaty zajęły Chung Yuen Pi i Patrycja Haręza będąca – podobnie jak w szabli – najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką z Polski w kategorii B. Mistrzem w kategorii C został natomiast Łukasz Kołodziejczyk (IKS-AWF Warszawa).

W trzecim i zarazem ostatnim dniu mistrzostw indywidualne pojedynki na planszy stoczyli szpadziści. W finale open kategorii A spotkali się szermierze IKS-AWF Warszawa, Norbert Całka oraz Michał Nalewajek, który obronę tytułu sprzed roku przypieczętował wynikiem 15:6. Na trzeciej lokacie ex aequo uplasowali się Dariusz Pender z Mauricem Schmidtem. W równolegle prowadzonej rywalizacji kobiet Marta Fidrych pewnie wygrała 15:8 z Yu Chui Yee. Brąz otrzymały Kinga Dróżdż oraz pochodząca z Izraela Linor Kelman. W kategorii B mistrzem w rywalizacji szpadowej został Michał Dąbrowski (IKS Szermierka Wołomin), zaś srebrnym krążkiem po przegranej 11:15 przyszło zadowolić się Grzegorzowi Lewonowskiemu (IKS-AWF Warszawa). Brązowe medale przyznano Rafałowi Pikolukowi oraz Marcinowi Karbownikowi (IKS-AWF Warszawa). W zmaganiach pań po wyjątkowo zaciętej rywalizacji lepsza w finale o jedno trafienie (15:14) od Jadwigi Pacek okazała się Niemka Sylvi Tauber. Stawkę na podium uzupełniły Karolina Bronowicz z Anitą Ponikowską (cała trójka IKS-AWF Warszawa). W kategorii C najlepiej spisał się zawodnik gospodarzy mistrzostw Łukasz Pietryka. Wicemistrzem kraju i zdobywcą srebrnego medalu został Michał Jałocha (KS Cracovia 1906 Kraków), a na trzeciej lokacie nagradzanej brązem znalazł się Łukasz Kołodziejczyk.