Fot. Paraciclismo Maniago

Medale Plewy, Kołodziejczuka i Podlaskiego na kolarskim Pucharze Świata w Maniago

We włoskim Maniago zainaugurowano nowy sezon Pucharu Świata w kolarstwie szosowym. Z pierwszych w 2023 roku pucharowych zawodów biało-czerwoni przywieźli dwa medale.

Najlepsi na świecie kolarze do ścigania na najwyższym, międzynarodowym poziomie powrócili w bojowych nastrojach. W poprzedzającym przyszłoroczne igrzyska w Paryżu sezonie najważniejszą imprezę na szosie stanowią sierpniowe mistrzostwa świata, których gospodarzem w dniach 9-13 sierpnia będzie Glasgow. W oczekiwaniu na mistrzostwa zaplanowane zostały trzy rundy Pucharu Świata. Pucharowy sezon otworzyło włoskie Maniago (20-24.04). Na maj zaplanowano starty w belgijskiej Ostendzie (4-7.05) oraz Huntsville w USA (26-29.05).

W pierwszych w 2023 roku pucharowych zawodach wystartowało 408 kolarzy z 42 krajów. W biało-czerwonych barwach na trasy czasówki oraz wyścigu ze startu wspólnego wyruszyło 12 Polaków.

Wilk tuż za podium w czasówce

W indywidualnej jeździe na czas najlepiej z Polaków zaprezentował się Rafał Wilk, który przed laty czterokrotnie wygrywał klasyfikację generalną Pucharu Świata. 48-letni sportowiec zmagania na rowerze z napędem ręcznym (handbike) ukończył w kategorii H4 na czwartej lokacie, tracąc do podium niespełna 22 sekundy. W H1 na szóstym miejscu uplasował się Mirosław Szczepankiewicz. Drugą dziesiątkę wyników w H5 otworzył Krzysztof Plewa. Piętnasty w H2 był Hubert Komorowski, a Jakub Staszkiewicz wylądował w H4 na 21. pozycji.

W rywalizacji na jednośladach wysokie siódme miejsce w C4 zajął Bartłomiej Bertolin. Na trzynastym w wyższej klasie C5 znalazł się z kolei Tomasz Strzelecki. W konkurencji tandemów szósty czas w stawce wykręciły Patrycja Kuter z pilotką Katarzyną Kornasiewicz. Duety Katarzyna Orzechowska/Barbara Borowiecka oraz Justyna Kiryła/Kamila Wójcikiewicz nie dojechały do mety. TOP8 wśród panów uzupełnili Karol Kopicz z pilotem Marcinem Białobłockim, a 15. rezultat uzyskali Piotr Kołodziejczuk z Michałem Podlaskim.

Srebro i brąz w starcie wspólnym

Fantastyczne medalowe wieści dotarły do Polski po wyścigach ze startu wspólnego. Wśród tandemów na znakomitym drugim miejscu finiszowali Piotr Kołodziejczuk z pilotem Michałem Podlaskim, którzy w silnie obsadzonej stawce 29 duetów uznali wyższość paraolimpijskich mistrzów z Tokio, Holendrów Vincenta ter Schure i Timo Fransena. Do końca o podium dzielnie walczyli również Karol Kopicz z Marcinem Białobłockim, zajmując ostatecznie dziewiątą lokatę. Jako szóste na finiszu zameldowały się Justyna Kiryła z pilotką Kamilą Wójcikiewicz, a ósme były Patrycja Kuter i Katarzyna Kornasiewicz. Katarzyna Orzechowska z Aleskandrą Tecław dojechały do mety na jedenastej pozycji.

Świetnie na handbike’u w kategorii H5 pojechał Krzysztof Plewa, wieńcząc udany występ brązowym krążkiem. O podium w starcie wspólnym otarli się Rafał Wilk (H4) wraz z Mirosławem Szczepankiewiczem (H1). Czołową dziesiątkę zamknął Jakub Staszkiewicz (H4), natomiast trzynasty był Hubert Komorowski (H2). O jedno miejsce w stosunku do czasówki poprawił się Bartłomiej Bertolin (C4), finiszując z 18-osobowej grupy. Na 20. lokacie zmagania ukończył Tomasz Strzelecki (C5).

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL