Siatkówka na siedząco: Rosja zgarnia przepustkę na igrzyska, Polska na 11. pozycji

W stolicy Węgier, Budapeszcie zakończyły się mistrzostwa Europy kobiet oraz mężczyzn w siatkówce na siedząco. Biało-czerwona męska drużyna w stawce dwunastu ekip znalazła się na jedenastym miejscu, zaś główne trofeum po raz drugi z rzędu odebrała reprezentacja Rosji.

Stawką tychże mistrzostw poza medalami okazały się przepustki na przyszłoroczne igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Wśród mężczyzn z wymarzonych biletów do Tokio cieszyli się Rosjanie, którzy obronili wywalczony przed dwoma laty mistrzowski tytuł. W wielkim finale europejskiego czempionatu po długim pięciosetowym boju reprezentanci Sbornej rozprawili się z Bośnią i Hercegowiną. Po brązowe krążki ostatecznie sięgnęli Niemcy, pokonując w trzech odsłonach Ukraińców.

Prowadzona przez trenera Bożydara Abadżijewa polska reprezentacja nie zdołała przebić się do najlepszej ósemki mistrzostw. W grupowej fazie rozgrywek na pięć spotkań zdołali odnieść zaledwie jedno zwycięstwo, z Turkami (3:1). Poza ich zasięgiem okazały się natomiast ekipy z Rosji, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny (po 0:3) oraz Holandii (2:3). W walce o lokaty 9-12. nasi siatkarze ulegli 1:3 Litwinom, a następnie wygrali gładko do zera w setach z gospodarzami mistrzostw, Węgrami. Tym samym w gronie dwunastu zespołów sklasyfikowani zostali na przedostatniej jedenastej pozycji.

Końcowa klasyfikacja ME – mężczyźni:

 1. Rosja
 2. Bośnia i Hercegowina
 3. Niemcy
 4. Ukraina
 5. Chorwacja
 6. Serbia
 7. Łotwa
 8. Holandia
 9. Turcja
 10. Litwa
 11. POLSKA
 12. Węgry

————

Fot.: ParaVolley Poland.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL