Fot. Reprezentacja Polski niesłyszących w pływaniu/Facebook

Męska sztafeta ze złotem mistrzostw świata. Na koncie niesłyszących pływaków już 14 medali

Kolejny wyśmienity występ naszych pływaków na mistrzostwach świata niesłyszących w Buenos Aires! Minionej nocy biało-czerwoni cztery razy zameldowali się w medalowej strefie, zdobywając złoto oraz trzy srebra. Po mistrzowski tytuł sięgnęła męska sztafeta 4×200 metrów stylem dowolnym.

Trener kadry narodowej niesłyszących w pływaniu Marek Jabczyk ma powody do zadowolenia. Szczęśliwa „trzynastka”, która otrzymała powołania na czempionat w Buenos Aires, codziennie spisuje się na (niejeden) medal. Na dwa dni przez zakończeniem mistrzostw biało-czerwoni zgromadzili na swoim koncie czternaście krążków: dwa złote, osiem srebrnych i cztery brązowe.

Ostatniej nocy w pięknym stylu po złoto popłynęła męska sztafeta kraulistów 4×200 metrów, w której na poszczególnych zmianach wystąpili Kacper Nowicki, Jakub Kramarczyk, Rafał Wójcik oraz Konrad Powroźnik. Biało-czerwoni stoczyli zaciętą walkę o zwycięstwo z Ukraińcami, których definitywnie zostawili za swoimi plecami na na pięć długości basenu przed końcem. Upragniony tytuł przypieczętowali rezultatem 8:05,61, mając ponad pięć sekund przewagi nad swoimi najgroźniejszymi konkurentami oraz niemal pół minuty nad finiszującymi na trzecim miejscu Australijczykami. W eliminacjach nasza złota sztafeta wystartowała w składzie Dawid Dragan, Igor Stempurski, Wiktor Wojciechowski oraz Kacper Nowicki.

Dwa srebra padły łupem Polaków w zmaganiach na dystansie 400 metrów stylem zmiennym. Wicemistrzynią świata została Julia Dragan, która na mecie osiągnęła rezultat 5:12,38. Złoto z ponad siedmiosekundową przewagą zgarnęła Amerykanka Elizabeth Cronk Carli, a stawkę na podium uzupełniła Ukrainka Anita Machnyk. Na siódmej pozycji sklasyfikowano Amelię Bęben (6:08,81). Na drugiej lokacie finiszował również lider męskiej części reprezentacji Konrad Powroźnik, który swój czwarty indywidualny krążek zwieńczył wynikiem 4:40,85. Poza zasięgiem okazał się Japończyk Ryutaro Ibara, który wpłynął na metę osiem sekund przed Polakiem. Trzeci był Ukrainiec Denys Nakoneczny.

Swojego wymarzonego momentu na mistrzostwach doczekał się Rafał Wójcik, który rezultatem 8:37,58 pobił rekord Polski, za co spotkała go nagroda w postaci srebra na 800 metrów kraulem. Złoto powędrowało do Włocha Federico Tamborrino, natomiast brąz otrzymał Belg Leender Desmet. Tuż za TOP3 uplasował się Jakub Kramarczyk (8:58,81), tracąc do medalu niespełna 6,5 sekundy. Dziesiąty wynik eliminacji uzyskał Wiktor Wojciechowski.

Rafał Wójcik w czwartek zapewnił sobie miejsca w jeszcze dwóch finałach, 100 metrów stylem dowolnym oraz 50 metrów grzbietem, jednak decyzją trenera z obu wyścigów został wycofany, aby jak najlepiej wypaść na dystansie, który przyniósł mu srebro. W pierwszej konkurencji ostatecznie zatem był ósmy, a w drugiej dziewiąty. Na setkę kraulem trzynasty czas wykręcił w eliminacjach Kacper Nowicki, a tuż za nim znalazł się Wiktor Wojciechowski. W sprincie techniką grzbietową dwunasty rezultat miał Igor Stempurski, a Wiktor Wojciechowski ponownie był czternasty.

Z kwalifikacji do piątkowego finału 50 metrów stylem dowolnym mogą cieszyć się Weronika Nowicka oraz Klaudia Jarzewicz, które w półfinale zanotowały odpowiednio piąty i siódmy wynik. Awansować nie zdołała sklasyfikowana na jedenastej lokacie Laura Jarzewicz. Do zaplanowanego na ten sam dzień wyścigu medalowego na 800 metrów kraulem z pierwszym czasem weszła Julia Dragan, która w finale nie będzie osamotniona. Z numerem czwartym rozstawiona będzie w nim bowiem Laura Jarzewicz.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL