Pływanie: Siedmioro Polaków z kwalifikacjami na mistrzostwa Europy z udziałem pływaków z zespołem Downa

W dniach 15-22 września br. odbędą się na Sardynii otwarte mistrzostwa z udziałem najlepszych na Starym Kontynencie pływaków z zespołem Downa. Apetyty na medalowe pozycje mają również biało-czerwoni, którzy przybędą do Włoch w siedmioosobowym składzie.

Za organizację piątej edycji europejskich mistrzostw w pływaniu odpowiada DSISO (ang. Down Syndrome International Swimming Organisation) zapewniająca pływakom z zespołem Downa możliwość konkurowania na międzynarodowej arenie w ramach odrębnej kategorii. Organizacja ta zasila szeregi SU-DS (ang. Sports Union for Athletics with Down Syndrome) skupiającej w swoich szeregach przedstawicieli ośmiu dyscyplin z 57 krajów członkowskich. W promocję działań służących upowszechnianiu sportu wyczynowego wśród osób z zespołem Downa od wielu lat czynnie zaangażowany jest dr Geoff Smedley, który stoi na czele obu instytucji.

Nad Wisłą wciąż dostępnych jest niewiele takich miejsc, gdzie osoby z zespołem Downa mogłyby na poziomie wyczynowym zgłębiać tajniki wybranych przez siebie dyscyplin. Najbardziej popularne kierunki rozwoju to narciarstwo alpejskie, taekwondo, lekkoatletyka czy też pływanie. Instytucją prężnie działającą na rzecz promocji fizycznych aktywności wśród osób z dodatkowym chromosomem jest Fundacja SONI (SONI – Sport Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie). Poprzez organizowane treningi, zawody oraz obozy Fundacja zajmuje się poszukiwaniem talentów, które swoją przyszłość planują związać ze sportem. SONI pełni także rolę koordynatora w procesie rejestracji zgłoszeń zawodników z Polski w imprezach rangi mistrzowskiej.

W tym roku Fundacja nadzorować będzie m.in. wyjazd pływaków na wspomniane już otwarte mistrzostwa Europy, które w dniach 15-22 września odbędą się w Olbii na Sardynii. We Włoszech zaprezentuje się ostatecznie siedmioro biało-czerwonych, którzy pod okiem doświadczonych trenerów pokonywali każdego tygodnia dziesiątki długości basenu, by sprostać wyśrubowanym kryteriom kwalifikacyjnym. O poprawę swoich rekordowych osiągnięć powalczą na Sardynii Paweł Krupiński, Zofia Dzięcioł, Jagoda Litner, Jakub Muszyński, Bartosz Matusiewicz, Michał Mroziński oraz Szymon Szymiczek. To profesjonaliści w swoich dziedzinach, multimedaliści Mityngów oraz Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, a także krajowych mistrzostw organizowanych przez ZSS „Sprawni-Razem”.

Wciąż można udzielić finansowego wsparcia polskiej reprezentacji, która niecierpliwie skreśla w kalendarzu kolejne dni rozpoczęcia zawodów. Wpłaty można kierować na konto Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie SONI (KRS 0000742818)

30 1600 1462 1876 1963 3000 0001

z dopiskiem „Sardynia” bądź „ME w pływaniu”.

Każda złotówka przybliża tych młodych, obiecujących sportowców do realizacji sportowych marzeń!

————

Fot.: SONI.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL