Mistrzostwa świata w rugby na wózkach: Polska zajmuje piąte miejsce w grupie

Ostatni mecz fazy grupowej za nami. Polacy w środę zmierzyli się z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. To było prawdziwe widowisko. Mimo, że przez cały czas nasi przeciwnicy wyprzedzali nas w ilości bramek to, do samego końca, mogliśmy podziwiać walkę i piękne akcje naszej drużyny. Reprezentacja USA wygrała to spotkanie, a my wychodzimy z grupy na 5 miejscu. Przed nami walka o miejsca 9-12.

Nad ranem reprezentacja naszego kraju stoczyła pojedynek z bardzo wymagającym przeciwnikiem. USA jest obecnie drugą drużyną świata według IWRF. Na poprzednich mistrzostwach świata w 2014 roku wywalczyła 3 miejsce, zdobywając tym samym brązowy medal. W 2016 roku swój udział w Paraolimpiadzie w RIO zwieńczyli srebrnym medalem. To jedna z najlepszych drużyn na świecie. Dlatego po tym meczu można było spodziewać się wielu pięknych akcji i walki o każdy centymetr boiska.

W pierwszej kwarcie spotkania trener Janusz Kozak wystawił Pawła Szostaka, Rafała Rockiego, Krzysztofa Kapustę oraz Łukasza Szałabskiego. Od samego początku mogliśmy podziwiać dobrą współpracę naszych zawodników na boisku. Niestety również od początku reprezentacja USA grała bardzo dobrze zdobywając więcej bramek. …3:1 …5:3 Na 4 i pół minuty przed końcem kwarty na boisko wszedł Leszek Łachmanowicz zastępując Łukasza Szałabskiego. …6:3…7:5…10:6…12:8 …koniec pierwszej części spotkania. Zaraz po krótkiej przerwie na boisko weszli Izabella Spalska – Rybak, Rafał Rocki, Arkadiusz Henicz i Tomasz Witkowski. Na początku drugiej kwarty piękna akcja Rybak – Henicz na 12:10. Tego mogą się od nich uczyć najlepsi.  …14:10 …16:10 …18:11… USA zaczyna nam odpływać. Na dwie minuty przed końcem drugiej kwarty 20:12. W Polskiej drużynie trener dokonuje zmian wchodzi Krzysztof Kapusta, Krzysztof Kosider, Paweł Szostak oraz Mateusz Wawczak, który nie mógł zagrać w dwóch poprzednich spotkaniach ze względu na przedłużony proces klasyfikacyjny. Udało się uzyskać klasyfikacje w związku z czym Mateusz mógł wrócić do gry. To bardzo dobra wiadomość. Mateusz jest jednym z naszych najlepszych zawodników. Jego slalomy między przeciwnikami, zawrotna prędkość i unika robią duże wrażenie. Drugą część meczu kończymy wynikiem 23:13. Trzecią kwartę rozpoczynamy kilkoma stratami. Na 6 minut przed końcem na boisko weszli Rymek, Henicz, Sopalska-Rybak oraz Rocki.  …30:16 … 32:18 … 34:19 … 35:21 … Za Sopalską-Rybak wchodzi Szałabski. Trzecia kwarta kończy się wynikiem 39:23. Już wtedy wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że USA nie odda wygranej przy takiej przewadze punktowej. Pozostała jedynie dalsza walka od jak najmniejsza przewagę punktową. Czwartą kwartę zaczęli Wawczak, Sierakowski, Kosider i Kapusta. Od początku tej części mocna obrona naszego zespołu. Do samego końca nie dawaliśmy za wygraną. Wiedząc, że mecz jest już przegrany nasza drużyna do końca budowała ładne akcje i walczyła o każdą piłkę. …40:24 …42:26 … 43:27 … 44:28 …45:29 …46:32 …Koniec meczu! Wynik końcowy 47:33! Wygrywają podopieczni Jamesa Gumberta. Wychodzimy z grupy na 5 miejscu. Będziemy walczyć o miejsca 9-12. W czwartek o 2:30 w nocy zagramy z Irlandią. Wygrany zagra z wygranym z drugiej pary o 9 miejsce. Przegrany zagra o miejsce 11. Warto wstać w nocy i obejrzeć. Polska reprezentacja pokazała, że jest waleczna i nie poddaje się tak łatwo. To z pewnością będzie kolejne piękne widowisko.

Skład reprezentacji USA: Chuck Aoki – 3.0, Jake Daily – 2.5, Josh Wheeler – 2.5, Ernest (Ernie) Chun – 2.0, Alejandro (Alex) Pabon – 2.0, Joe Delagrave – 2.0, Chuck Melton – 2.0, Talbot Kennedy – 1.5, Adam Scaturro – 1.5, Chad Cohn – 1.0, Lee Fredette – 1.0, Jeff Butler – 0.5