MMŚ w szermierce na wózkach: Alan Surajewski z brązem we florecie

Alan Surajewski wywalczył brązowy medal młodzieżowych mistrzostw świata w szermierce na wózkach Szabla Kilińskiego, które w dniach 3-7 lipca odbywały się w Warszawie. W półfinale turnieju floretu w grupie do lat 23. (kat. A) przegrał z Włochem Emanuelem Lambertinim 6:15.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

W rywalizacji męskiego floretu w kategorii A na starcie pojawiło się 19 zawodników. W gronie tym znalazło się trzech biało-czerwonych. Alanowi Surajewskiemu drogę do brązu w rywalizacji florecistów w grupie A otworzyły cztery zwycięstwa i dwie porażki w fazie eliminacyjnej. Dało mu to awans do pucharowej części turnieju z siódmego miejsca. W 1/8 finału nasz zawodnik, który pomimo młodego wieku w tym roku nieraz wskakiwał na podium zawodów Pucharu Świata, zbudował sobie dużą przewagę nad Hiszpanem Tarekiem Nejjarem. Oddał mu jedynie sześć trafień i pewnie awansował do kolejnej rundy. W ćwierćfinale 19-latek stoczył wyrównany pojedynek z Niemcem Mauricem Schmidtem, walka ta ostatecznie rozstrzygnięta została na korzyść Polaka (15:12). Dobra passa Surajewskiego zakończyła się w półfinale, w którym uległ Włochowi Emanuelowi Lambertiniemu 6:15. Polak musiał zadowolić się brązem, a Lambertini myślami był już w finale, w którym walkę o tytuł młodzieżowego mistrza świata przyszło mu stoczyć z Turkiem Hakanem Akkaya. Górą okazał się Akkaya, który zadał rywalowi dwa trafienia więcej, po swojej stronie zapisał 15 trafień, sam oddał ich natomiast przeciwnikowi 13. Obok Surajewskiego na podium stanął rodak Lambertiniego, Matteo Dei Rossi, który uległ Turkowi w 1/2 finału 12:15. W kategorii tej na jedenastym miejscu, po przegranym pojedynku z Rosjaninem Olegiem Gawrilenkowem różnicą dwunastu trafień (3:15), sklasyfikowany został Patryk Banach. Na fazie grupowej udział w turnieju zakończył Adam Gaszyk. 15-latek przegrał wszystkie swoje grupowe pojedynki i uplasował się na ostatnim 19. miejscu.