MŚ INAS: Patryk Jakieła pobiegł po tytuł mistrza świata!

Po trzy krążki, jeden złoty oraz dwa srebrne, sięgnęli biało-czerwoni w zakończonych wczoraj w Zakopanem mistrzostwach świata INAS w narciarstwie biegowym i zjazdowym. Ten najcenniejszy kruszec wywalczył Patryk Jakieła, który nie miał równych sobie w biegu na dystansie 15 kilometrów łyżwą.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

W mistrzostwach, których oficjalne otwarcie nastąpiło 27 lutego, wzięło udział 60 zawodników z intelektualną niepełnosprawnością z dziewięciu krajów. O komplety medali rywalizowano w konkurencjach biegowych oraz zjazdowych. Przygotowaniem imprezy zajął się Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, który należy do Światowej Federacji INAS (ang. The International Federation for Intellectual Impairment Sport).

Biało-czerwoni już podczas pierwszego dnia rywalizacji mogli cieszyć się z medalu. Wszystko za sprawą Patryka Jakieły, który rozgrywany bieg narciarski na dystansie 10 kilometrów techniką dowolną ukończył na drugiej pozycji. Złoty medal powędrował do Rosjanina Iwana Woliegowa. Czas zwycięzcy to 28:57,7 min. Jakieła na finiszu uzyskał słabszy rezultat o 22,4 s. Stawkę na podium uzupełnił w tej konkurencji rodak Woliegowa, Aleksandr Sorokin.

W męskiej sztafecie 3×2,5 km w stylu klasycznym Polacy bronili wywalczonego przed rokiem mistrzowskiego tytułu. Trio w składzie Michał Krzanowski, Jerzy Krzanowski oraz Patryk Jakieła tym razem zadowolić się musiało srebrem. Na mecie biegu biało-czerwoni uzyskali rezultat 25:23,9 min, tracąc tym samym do zwycięskiej ekipy z Rosji 1:45,6 min. Brązowe medale powędrowały do Francuzów. Przewaga Polaków nad sztafetą Trójkolorowych wynosiła 35,8 s.

Po swój trzeci podczas tych mistrzostw krążek Patryk Jakieła sięgnął w ostatnim dniu mistrzostw świata. Rozgrywany bieg na dystansie 15 kilometrów techniką dowolną ukończył na pierwszej pozycji, broniąc tym samym wywalczony przed rokiem mistrzowski tytuł. Jakieła jako jedyny z całej stawki zdołał złamać barierę 45 minut. Finiszował z czasem 44:59,8 min. Drugi na mecie Estończyk Hans Teearu przegrał z Polakiem różnicą 29 s. Zdobywca brązowego medalu, Rosjanin Aleksandr Czarusznikow stracił natomiast 49,1 s.

Poniżej filmik z dekoracji najlepszych zawodników na 15 km.

————

Fot.: Informacja prasowa.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL