MŚ w pływaniu: Wojciech Makowski wicemistrzem świata!

Mamy pierwszy medal pływackich mistrzostw świata w Meksyku! 25-letni Wojciech Makowski w rozgrywanym dziś w nocy finale 100 metrów stylem dowolnym (S11) popłynął po srebro.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Wojciech Makowski będący aktualnym wicemistrzem igrzysk paraolimpijskich na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym, do Meksyku przeleciał bronić wywalczonego przed dwoma laty brązowego medalu w tej konkurencji. 25-latek, na co dzień rywalizujący w grupie S11 (zawodnicy niewidomi), na start w swojej koronnej konkurencji będzie musiał jeszcze chwilę poczekać, finał z jego udziałem zaplanowany został na dzisiejsze popołudnie. 100 metrów kraulem było przetarciem. Polak po pierwszej 50-tce był drugi (29,73 s), do prowadzącego Edgarasa Matakasa z Litwy tracił zaledwie 0,18 s. W drugiej części dystansu Litwin powoli zaczął opadać z sił. Na prowadzenie, którego nie oddał już do końca, wysforował się Białorusin Hryhory Zudzilau. Reprezentant naszych wschodnich sąsiadów na mecie uzyskał czas 1:01,27 min. Płynący swoim tempem Makowski zajął drugie miejsce, na finiszu zameldował się 1,52 s po zwycięzcy (1:02,79 min). Trzeci, ze stratą 2,05 s, był Matakas.

Tuż za podium w finale 50 metrów kraulem (kat. S10) sklasyfikowany został Patryk Karliński. Do pełni szczęścia, czyli wymarzonego medalu, zabrakło mu 0,13 s. Liczący 21 lat zawodnik dystans jednej długości basenu pokonał w czasie 25,78 s, ustanawiając tym samym nowy rekord Polski. Mistrzem świata został Brazylijczyk Phelipe Andrews Melo Rodrigues (23,96 s), który wyrównaną walkę o tytuł stoczył ze swoim rodakiem Andre Brasilem. Brasil ostatecznie był drugi (strata 0,18 s), a stawkę na podium uzupełnił Hiszpan David Levecq (+1,69 s).

Czwartą grzbiecistką na świecie w kat. S9 jest Paulina Woźniak. 25-latka dystans 100 metrów przepłynęła w czasie 1:19,80 min, 9,92 s po zwyciężczyni. Złotą medalistką mistrzostw świata została Hiszpanka Nuria Marques Soto, która jako jedyna zezeszłw nocy poniżej 1:10 min (jej czas – 1:09,88 min). Srebro wywalczyła Amerykanka Hannah Aspden (+5,11 s), brąz powędrował natomiast do Zsofii Konkoly z Węgier (+8,03 s).

Czytaj więcej: Wojciech Makowski mistrzem świata!

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL