MŚ w parakolarstwie: Rafał Wilk wicemistrzem świata

Rafał Wilk wywalczył srebrny medal mistrzostw świata w rozgrywanym dziś wyścigu ze startu wspólnego. Nasz trzykrotny złoty medalista igrzysk paraolimpijski po raz drugi podczas tych mistrzostw uznać musiał wyższość Holendra Jetze Plata, który w tym sezonie zgarnął wszystkie najważniejsze trofea.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

26-letni Jetze Plat to odkrycie tego sezonu. Holender w roku 2017 całkowicie zdominował rywalizację w grupie H4. W sześciu rozegranych zawodach z cyklu Pucharu Świata odniósł komplet zwycięstw i zasłużenie sięgnął po Kryształową Kulę. Do Pietermaritzburga Plat przyjechał z zamiarem zdetronizowania Rafała Wilka, który przed dwoma laty w Nottwil sięgnął po dwa złote medale. Ten ambitny plan udało się reprezentantowi Oranje zrealizować w 100 procentach. Przed dwoma dniami Plat znokautował rywali w indywidualnej jeździe na czas, będącego na drugiej pozycji Wilka pokonał wówczas o blisko 1:50 min. Dziś sięgnął po drugi tytuł w wyścigu ze startu wspólnego, jednak jego przewaga nad Polakiem, któremu na trasie spadł łańcuch, nie była już tak znacząca.

Zawodnicy przystępujący do rywalizacji w grupie H4 do pokonania mieli 10 pętli o długości 6,07 km każda (łącznie 60,7 km). Wśród nich znalazło się trzech Polaków – broniący tytułu Rafał Wilk, Krystian Giera oraz Arkadiusz Skrzypiński. Decydująca walka o zwycięstwo zaczęła rozgrywać się od ósmego okrążenia. Wtedy to 42-letni Wilk wraz z 26-letnim Platem odjechali reszcie stawki. Z każdym kilometrem powiększali swoją przewagę nad kolejną uformowaną grupą, w której jechał m.in. Krystian Giera. Zarówno Polak jak i Holender nawet przez moment nie zamierzali zwolnić tempa. Pasjonujący pojedynek o zwycięstwo stoczyli między sobą na ostatnich metrach wyścigu. Tu górą, po raz drugi w tych mistrzostwach, okazał się Plat, który na finiszu uzyskał czas 1:42:47,818 godz. Wilk natomiast przybył na metę 2,15 s za nim.

Za ich plecami rozgrywała się arcyciekawa walka o brązowy medal. Do trzeciego stopnia podium swoje aspiracje potwierdzało wciąż pięciu kolarzy, wśród nich był również Krystian Giera. Ostatecznie po brąz sięgnął Niemiec Bernd Jeffre, a pochodzący z Inowrocławia Giera, trzeci przed dwoma dniami w czasówce, tym razem zadowolić musiał się piątą pozycją. Na ósmym miejscu sklasyfikowany został trzeci z naszych reprezentantów, Arkadiusz Skrzypiński.

Kilka godzin później na trasę wyścigu liczącego 60,7 km wyruszyli zawodnicy z grupy H3. Rafał Szumiec, który był jedynym naszym przedstawicielem, nie ukończył rywalizacji. Mistrzem świata w tej kategorii został Francuz David Franek, który o ułamki sekund wyprzedził na finiszu Włocha Paolo Cecchetto oraz Szwajcara Heinza Frei.

***

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego:

Kat. H4 mężczyzn:
1. Jetze Plat (Holandia) – 1:42:47.818 godz.
2. Rafał Wilk (POLSKA) – 1:42:49.968 godz.
3. Bernd Jeffre (Niemcy) – 1:46:00.849 godz.

5. Krystian Giera (POLSKA) – 1:46:02.532 godz.
8. Arkadiusz Skrzypiński (POLSKA) – 1:47:03.714 godz.

Kat. H3 mężczyzn:
1. David Franek (Francja) – 1:42:19.457 godz.
2. Paolo Cecchetto (Włochy) – 1:42:19.755 godz.
3. Heinz Frei (Szwajcaria) – 1:42:22.238 godz.

Rafał Szumiec (POLSKA) – nie ukończył wyścigu

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL