MŚ w parakolarstwie: Tandemy ze złotem i brązem! Sześć medali po dwóch dniach

W Pietermaritzburgu po raz drugi zaświeciło dziś dla nas złote słońce. Wszystko za sprawą Marcina Polaka i Michała Ładosza, którzy obronili wywalczone przed dwoma laty w tandemach tytuły mistrzów świata w jeździe na czas. Po brąz w tej samej konkurencji sięgnęły Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław (oba duety kat. B).

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Złoto Polaka i Ładosza oraz brąz Podkościelnej i Tecław to odpowiednio piąty i szósty krążek zdobyty przez biało-czerwonych podczas mistrzostw świata w RPA. W dzisiejszej rywalizacji tandemów zarówno męskie jak i żeńskie duety miały do przejechania cztery okrążenia po 7,75 km każde, czyli razem 31 kilometrów. Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem na trasę wyjechali jako ostatni. Polacy pierwszą pętlę pojechali bardzo mocno, nad drugimi w klasyfikacji Brytyjczykami Stephenem Bate oraz pilotującemu mu Adamem Duggleby mieli 26,98 s przewagi. Po drugim okrążeniu różnica ta wzrosła do 30,16 s. W drugiej części czasówki Brytyjczycy zaczęli odrabiać straty, przed ostatnią pętlą tracili do naszych mistrzów 19,81 s. Walka o końcowe zwycięstwo toczyła się do samego końca. Na czwartym okrążeniu Bate i Duggleby jeszcze mocniej przykręcili śrubę. Linię mety przekroczyli z czasem 39:20,93 min, zaledwie o 3,66 s słabszym od rezultatu Polaka i Ładosza (39:17,270 min), którzy tym samym obronili wywalczony przed dwoma laty tytuł mistrzów świata. Po brązowy krążek ze stratą 43,32 s do zwycięzców sięgnęli Holendrzy Vincent ter Schure i Timo Fransen. W konkurencji tej wystartowali również Przemysław Wegner i Artur Korc. Drugi nasz duet w stawce 13 par uplasował się ostatecznie na szóstej pozycji (+1:51,14 min).

W rywalizacji żeńskich tandemów na starcie pojawiło się siedem duetów. Broniące tytułu z Nottwil Iwona Podkościelna wraz z pilotującą jej Aleksandrą Tecław kończyły konkurencję. Mistrzynie paraolimpijskie z Rio de Janeiro w wyścigu ze startu wspólnego tylko pierwszy z czterech odcinków dzisiejszej czasówki pokonały najszybciej z całej stawki. Po 7,75 km Polki miały zaledwie 3,65 s przewagi nad Irlandkami Katie-George Dunlevy i Eve Mccrystal oraz 3,99 s przewagi nad Brytyjkami Lorą Turnham i Corrine Hall. Od drugiej pętli Polki zaczęły tracić do obu duetów po około 30 sekund na jednym okrążeniu. Po dwóch okrążeniach liderkami były Brytyjki, po trzecim na prowadzenie wysforowały się Irlandki, którego nie oddały już do końca. Na mecie reprezentantki kraju świętego Patryka uzyskały czas 45:40,57 min. Drugie na finiszu Brytyjki wyprzedziły o 5,45 s, Polki natomiast okazały się wolniejsze od triumfatorek o 1:22,18 min.

Po dwóch dniach na koncie biało-czerwonych znajduje się sześć medali: dwa złote, dwa srebrne i dwa brązowe. Już jutro przed szansą powiększenia tego dorobku staną kolarze ręczni, którzy od rana rywalizować będą w wyścigu ze startu wspólnego.

***

Wyniki w indywidualnej jeździe na czas:

Tandemy, kat. B mężczyzn:
1. Marcin Polak/Michał Ładosz (POLSKA) – 39:17,27 min
2. Stephen Bate/Adam Duggleby (Wielka Brytania) – 39:20,93 min
3. Vincent ter Schure/Timo Fransen (Holandia) – 40:00,59 min

6. Przemysław Wegner/Artur Korc (POLSKA) – 41:08,41 min

Tandemy, kat. B kobiet:
1. Katie-George Dunlevy/Eve Mccrystal (Irlandia) – 45:40,57 min
2. Lora Turnham/Corrine Hall (Wielka Brytania) – 45:46,02 min
3. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław (POLSKA) – 47:02,75 min

***

Medaliści mistrzostw świata (po dwóch dniach):

Złoto (2):
Anna Harkowska – indywidualna jazda na czas (kat. C5)
Marcin Polak i Michał Ładosz (pilot) – tandemy, indywidualna jazda na czas (kat. B)

Srebro (2):
Renata Kałuża – handbike, indywidualna jazda na czas (kat. H3)
Rafał Wilk – handbike, indywidualna jazda na czas (kat. H4)

Brąz (2):
Krystian Giera- handbike, indywidualna jazda na czas (kat. H4)
Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław (pilot) – tandemy, indywidualna jazda na czas (kat. B)

————

Fot.: Natalia Kożuch.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL