MŚ w pływaniu: Mendak 0,08 s od podium

Serią trzech czwartych miejsc z rzędu popisali się biało-czerwoni w sesji wieczornej drugiego dnia pływackich mistrzostw świata w Meksyku. Tuż za podium w rywalizacji 100 metrów stylem dowolnym uplasowali się Joanna Mendak, Oliwia Jabłońska i Patryk Karliński.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Złoty medal Wojciecha Makowskiego na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym (S11) zaostrzył medalowe apetyty biało-czerwonych. Szans na krążki dzisiejszej nocy było aż pięć. Na pierwszy ogień w zmaganiach kraulistek na dystansie 100 metrów techniką dowolną poszła Joanna Mendak. Nasza trzykrotna złota medalistka igrzysk paraolimpijskich dosłownie otarła się o podium. O tym, kto odbierze brąz, zadecydowało 0,08 s. Szczęście uśmiechnęło się do Hiszpanki Ariadny Edo Beltran, która właśnie tą minimalną różnicą wyprzedziła Mendak (czas Polki – 1:03,19 min). Poza zasięgiem rywalek w grupie S13 okazała się Włoszka Charlotta Gilli. Ona jako jedyna zeszła poniżej minuty, jej wynik na finiszu to 59,12 s. 2,74 s po niej dopłynęła Amerykanka Rebecca Meyers.

Pół godziny po Joannie Mendak do basenu wskoczył Patryk Karliński. 21-latek w zmaganiach grupy S10, podobnie jak we wczorajszym finale 50 metrów stylem dowolnym, był czwarty. Karliński na metę przypłynął z czasem 56,74 s. Na podium 100 metrów znaleźli się medaliści sobotniego wyścigu. Mistrzem świata został Brazylijczyk Andre Brasil (52,60 s). Drugi był jego rodak Phelipe Andrews Melo Rodrigues (+0,64 s), a trzeci Hiszpan David Levecq (+3,59 s).

Los kolegi kilka chwil później podzieliła Oliwia Jabłońska. Mistrzynią świata na 100 stylem dowolnym w kategorii S10 została Alessia Scortechini. 20-letnia Włoszka dystans długości dwóch basenów pokonała w czasie 1:02,59 min i o zaledwie 0,02 s wyprzedziła drugą Chinkę Yi Chen. Stawkę na podium uzupełniła Węgierka Bianka Pap (+1,71 s). Jabłońska na mecie wyścigu zameldowała się natomiast 1,96 s po zwyciężczyni (1:04,55 min).

Bardzo szybko trzeba było popłynąć na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym, by stanąć na podium. Po złoty medal okraszony nowym rekordem globu sięgnęła Chinka Jiao Cheng, jej czas to 46,51 s. Reprezentantka Państwa Środka o 0,35 s pokonała finiszującą na drugiej pozycji Włoszkę Monicę Boggioni, która rezultatem 46,86 s ustanowiła nowy rekord Starego Kontynentu. Trzecia ze stratą 6,25 s do triumfatorki była rodaczka Cheng, Yue Deng. 36-letnia Karolina Hamer z wynikiem 1:02,97 min uplasowała się na piątej pozycji.

Oczko niżej w zmaganiach grupy S8 na dystansie 100 metrów kraulem sklasyfikowany został Michał Golus. 22-latek na finiszu zameldował się z czasem 1:05,58 min. Ze złotego medalu w tej konkurencji cieszyć się może Chińczyk Haijiao Xu, który jako jedyny zszedł poniżej minuty – 58,45 s. Na podium wskoczyli także drugi z Chińczyków Guanglong Yang (+2,11 s) oraz Włoch Luis Armando Andrade Guillen (+2,52 s).

————

Fot.: IPC.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL