MŚ w pływaniu: Srebro dla Joanny Mendak!

Noc z wtorku na środę pływackich mistrzostw świata w Meksyku przyniosła biało-czerwonym szósty już krążek. Na drugim miejscu w finale 50 metrów techniką dowolną (S13) uplasowała się Joanna Mendak.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Joanna Mendak do Meksyku przyleciała z zamiarem obrony bądź też poprawienia trzeciej pozycji, jaką zajęła przed dwoma laty na tym dystansie w Glasgow. 28-latka dwa dni temu dosłownie otarła się o podium na 100 metrów techniką dowolną. Do odbywającego się dziś w nocy finału na dystansie o połowę krótszym przystąpiła w bojowym nastroju z drugim czasem zgłoszenia wśród sześciu zawodniczek (28,24 s). W finale popłynęła 0,36 s wolniej od tego wyniku. Uzyskany przez naszą trzykrotną mistrzynię paraolimpijską w stylu motylkowym wynik dał jej w kraulu srebro. Po tytuł mistrzyni świata z ogromną przewagą nad pozostałymi zawodniczkami w pięknym stylu sięgnęła 16-letnia Włoszka Carlotta Gilli, która rezultatem 27,03 s ustanowiła nowy rekord pływackich mistrzostw. Medal za trzecie miejsce odbierze starsza od niej o rok Hiszpanka Marian Polo Lopez.

Pracowity dzień miał przed sobą Kamil Rzetelski​​, który w godzinach wieczornych polskiego czasu popłynął po srebro na dystansie 50 metrów stylem dowolnym (SB13). W nocy zawodnik Startu Wrocław przystąpił do walki o medale w finale 100 metrów techniką klasyczną. W stawce sześciu pływaków 21-latek uplasował się tuż za podium. Czwarte miejsce dał mu czas 1:15,52 min. Kolejne już złoto (w sumie piąte) podczas tych mistrzostw wywalczył 23-letni Białorusin Ihar Boki, który finiszującego na drugiej pozycji Hiszpana Ivana Salguero Oteiza wyprzedził aż o 6,49 s. Na takim dystansie jest to przepaść. Wynik Białorusina to 1:06,17 min. 0,08 s wolniejszy od Hiszpana był Grek Gerasimos Lignos.

Na czele medalowej klasyfikacji bez zmian. Po zwycięstwo wydają się zmierzać Chiny. Reprezentacja Państwa Środka na swoim koncie zgromadziła już 33 krążki. Dwa złota, trzy srebra i jeden brąz plasują Polskę aktualnie na jedenastej pozycji.

————

Fot.: IPC.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL