Pływanie: Julia Chmielewska trzecią kraulistką w Europie!

Piętnaście medali – dwa złote, sześć srebrnych oraz siedem brązowych – zgromadzili na swoim koncie biało-czerwoni po czterech dniach pływackich mistrzostw Europy Niesłyszących, które od poniedziałku rozgrywane są w Lublinie. Ten ostatni piętnasty krążek, z brązowego kruszcu na dodatek, dołożyła dziś do polskiego skarbca Julia Chmielewska, która finiszowała na trzeciej pozycji w konkurencji 200 metrów stylem dowolnym.

Podsumowanie pierwszego dnia mistrzostw Europy 

Podsumowanie drugiego dnia mistrzostw Europy

Podsumowanie trzeciego dnia mistrzostw Europy

Dla 15-letniej Julii Chmielewskiej czwartek okazał się niezwykle pracowitym dniem. Naszą potrójną brązową medalistkę ubiegłorocznych igrzysk Niesłyszących z Samsunu oglądać mogliśmy bowiem w aż trzech finałach rozgrywanych w odstępie kilkunastu-kilkudziesięciu minut. Czasu na złapanie chwili oddechu było zatem niewiele. Pierwszą konkurencją, w jakiej popłynęła, było 200 metrów stylem dowolnym. Polka będąca jedną z najmłodszych zawodniczek w ośmioosobowej stawce dopłynęła do mety na trzeciej pozycji, pokonując cztery długości basenu w 2:13,26 min, co jest nowym rekordem Polski. Szybsze od naszej reprezentantki okazały się dwie Rosjanki. Po złoty medal okraszony nowym rekordem mistrzostw (2:09,36 min) sięgnęła Wiktoria Terentiewa, która swoją rodaczkę Marię Karpową wyprzedziła na finiszu o 3,14 s. W elimacjach poza Chmielewską zaprezentowały się jeszcze trzy Polki, żadnej z nich nie udało się niestety zakwalifikować do finału. Na jedenastym miejscu sklasyfikowana została ostatecznie Nina Bęben, 19. była Anna Zadworna, a Paulina Prusik uplasowała się na ostatniej 21. pozycji.

20 minut później Julię Chmielewską mogliśmy oglądać w finale 200 metrów stylem zmiennym. W nim z kolei była czwarta z blisko dwusekundową stratą do podium. Na osłodę pozostał Polce nowy rekord Polski, który od dziś wynosi 2:29,25 min. Po nowy rekord mistrzostw dający złoty medal (2:21,48 min) popłynęła Rosjanka Olga Kliucznikowa, która swoją rodaczkę Polinę Biłałową pokonała o 1,24 s. Stawkę na podium z wynikiem o sześć sekund słabszym od zwyciężczyni popłynęła Ukrainka Irina Tierieszczenko. Siódma w tym finale z czasem 2:33,76 min była Julia Dragan. Eliminacji z kolei nie zdołała przebrnąć Natalia Strzeszewska, która ostatecznie była piętnasta.

Na najbardziej nielubianej czwartej pozycji sklasyfikowana została także mieszana sztafeta 4×100 metrów kraulem, w której Julia Chmielewska popłynęła na ostatniej zmianie. Brązowy krążek był na wyciągnięcie ręki, do pełni szczęścia zabrakło Polakom zaledwie 0,01 s! Biało-czerwoni, którzy wystąpili w składzie Anna Zadworna, Artur Pióro, Konrad Powroźnik oraz Chmielewska,  zameldowali się na mecie w 3:53,64 min, przegrywając minimalnie trzecią pozycję z ekipą z Ukrainy. Znakomicie spisali się ponownie Rosjanie, którzy wynikiem 3:41,03 min ustanowili nowy rekord świata wśród Niesłyszących. Srebro powędrowało do Ukraińców, a ich strata do zwycięzców wyniosła nieco ponad sześć sekund.

Również czwartą pozycję w finale 50 metrów delfinem zajął dziś Konrad Powroźnik. 21-latek jedną długość basenu pokonał w 25,95 s, tracąc tym samym do sklasyfikowanego na trzecim miejscu Włocha Luki Germano 0,28 s. Po mistrzostwo Europy sięgnął Rosjanin Andriej Żiwajew, który dotknął ściany w 25,08 s. 0,35 s po nim finiszował jego rodak Ilia Sarykin. Z pozostałych biało-czerwonych najwyżej, na czternastej lokacie uplasował się Kacper Nowicki. 30. był Igor Stempurski, a oczko niżej znalazł się Rafał Wójcik. Do finału 50 metrów nie udało się również wywalczyć awansu żadnej z naszych czterech grzbiecistek. Dwunasta była Sandra Michałowska, a Klaudia Jarzewicz, Julia Kaźmierczak i Paulina Grzelak rozdzieliły między sobą pozycje 16-18. Znakomicie w eliminacjach 1500 metrów stylem dowolnym wypadli za to Artur Pióro i Jakub Kramarczyk, którzy z odpowiednio drugim i czwartym czasem awansowali do jutrzejszego finału.

————

Fot.: Oficjalny fanpage Julii Chmielewskiej.

 

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL