Narciarstwo alpejskie – MŚ: Gołaś czwarty w superkombinacji, Sikorski na szóstym miejscu

Medale mistrzostw świata w superkombinacji rozdane. W poniedziałkowych zmaganiach na alpejskich stokach w Hafjell świetną czwartą lokatę wśród zawodników z dysfunkcją wzroku wywalczył Michał Gołaś. Szósty w rywalizacji na monoski był z kolei Igor Sikorski.

Superkombinacja okazała się trzecią w kolejności konkurencją narciarstwa alpejskiego, w której poznaliśmy nazwiska mistrzów świata we wszystkich grupach niepełnosprawności. Zmagania składały się z dwóch przejazdów: w pierwszym zawodnicy zaprezentowali swoje możliwości szybkościowe w supergigancie, natomiast w finałowej rundzie przyszło im zmierzyć się z wymagającym technicznych umiejętności slalomie.

Życiowy sukces w zmaganiach panów z dysfunkcją wzroku osiągnął Michał Gołaś z przewodnikiem Kacprem Walasem, dla którego jest to debiut w imprezie tej rangi. 17-latek po pierwszej części rywalizacji (supergigancie) zajmował z czasem 1:16,58 min bezpieczne siódme miejsce, tracąc do prowadzącego Francuza Hyacinthe Deleplace’a 10,30 s. W slalomie nasz reprezentant skorzystał na błędach plasujących się bezpośrednio przed nim rywali. Wraz z zawodnikiem Trójkolorowych wykręcił trzeci wynik przejazdu (45,64 s), dzięki czemu ostatecznie awansował na czwartą lokatę. Deleplace, dla którego jest to już trzecie na tych mistrzostwach zwycięstwo, wydaje się wyrastać na głównego kandydata do złotych medali podczas nadchodzących igrzysk paraolimpijskich w Pekinie. Drugi w klasyfikacji Brytyjczyk Neil Simpson stracił do Francuza 0,90 s, a dopełniający stawkę na podium Słowak Miroslav Haraus został pokonany różnicą 1,33 s.

Dobrą szóstą pozycję w rywalizacji grupy siedzącej wywalczył ścigający się na monoski Igor Sikorski, który przygotowuje się do trzecich w karierze igrzysk. 31-latek po półmetku superkombinacji plasował się z rezultatem 1:15,63 min na ósmym miejscu. Udany drugi przejazd, w którym uzyskał 48,15 s, przesunął go w górę klasyfikacji o dwa oczka. Mistrzem świata został Włoch Rene de Silvestro, który złoty medal przypieczętował przewagą zaledwie 0,18 s nad drugim na finiszu Norwegiem Jesperem Pedersenem. Cieszący się z brązu Holender Niels de Langen ostatecznie stracił do zwycięzcy 2,53 s.

W grupie stojącej mistrzem świata został Francuz Arthur Bauchet, pokonując o 0,84 s przedstawiciela Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego Aleksieja Bugajewa. Brązowy medal zgarnął z kolei Włoch Federico Pelizzari, który po dwóch przejazdach okazał się wolniejszy od triumfatora o 4,95 s. Andrzej Szczęsny zakończył swój start po pierwszej rundzie, nie ukończywszy supergiganta.

Wyniki – superkombinacja:

Grupa z dysfunkcją wzroku:

 1. Hyacinthe Deleplace (Francja) – 1:51,92 min
 2. Neil Simpson (Wielka Brytania) +0,90 s
 3. Miroslav Haraus (Słowacja) +2,32 s
 4. Michał Gołaś (POLSKA) +10,30 s

Grupa siedząca:

 1. Rene de Silvestro (Włochy) – 1:53,65 min
 2. Jesper Pedersen (Norwegia) +0,18 s
 3. Niels de Langen (Holandia) +2,53 s

  6. Igor Sikorski (POLSKA) +10,13 s

Grupa stojąca:

 1. Arthur Bauchet (Francja) – 1:49,22 min
 2. Aleksiej Bugajew (RPC) +0,84 s
 3. Federico Pelizzari (Włochy) +4,95 s

  Andrzej Szczęsny – nie ukończył I przejazdu

————

Screen: YouTube/IPC

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL