Fot. Adam Nurkiewicz

Narciarze alpejscy Olimpiad Specjalnych z sukcesami w europejskich zawodach w Zakopanem!

Stu sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z 12 krajów rywalizowało od poniedziałku do piątku (27.02-3.03) w Europejskim Mityngu w Narciarstwie Alpejskim Olimpiad Specjalnych. Zawodniczki i zawodnicy z Polski, Niemiec, Austrii, Monako, Irlandii, Węgier, Izraela, Serbii, Belgii, Słowenii, Szwajcarii i Słowacji udowadniali, że niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą w osiąganiu sportowych sukcesów.

Mityng był największym tego typu wydarzeniem w Europie i największą europejską imprezą Olimpiad Specjalnych w Polsce od 2019 roku, gdy Łódź gościła u siebie Europejski Turniej Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych.

„Nasi sportowcy w całej Europie nie dają się przeciwnościom! W ostatnich latach musieli zmierzyć się z zewnętrznymi okolicznościami, które miały ogromny wpływ na ich życie. Pandemia czy wojna w Ukrainie doprowadziły do odwołania największych imprez sportowych Olimpiad Specjalnych i wpłynęły na życie milionów osób z niepełnosprawnością intelektualną na całym świecie. W Zakopanem zobaczyliśmy piękny pokaz narciarskich umiejętności, ale także ludzkiej determinacji, życzliwości i hartu ducha. Cieszę się, że Olimpiady Specjalne Polska i Special Olympics Europe Eurasia mogły zorganizować zawody dla sportowców Olimpiad Specjalnych z tak wielu krajów” – powiedział Krzysztof Krukowski, dyrektor do spraw rozwoju w Special Olympics Europe Eurasia.

Olimpiady Specjalne Polska przez cały rok organizują zawody i treningi dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Rocznie na poziomie regionalnym odbywa się ponad 200 imprez sportowych w całym kraju.

„Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pokazujemy, jak wielkie umiejętności sportowe, ale też społeczne mają osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki wsparciu naszych sponsorów: Tauron Polska Energia, Huawei Polska i naszych partnerów: Oshee, Fundacja ENEA, Levann, Procter&Gamble, International Lions Club Foundation możemy głosić hasło naszej kampanii “Grajmy Razem”. Grajmy razem – bo tylko wspólnie mamy możliwość zmieniania świata na taki, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają miejsce w naszym codziennym życiu” – podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Podczas mityngu kibice mogli zobaczyć widowiskowe konkurencje – slalom gigant i super slalom gigant. W rywalizacji sportowej zawodnicy Olimpiad Specjalnych pokazali nie tylko umiejętności narciarskie, ale przede wszystkim to, co stanowi prawdziwą istotę sportu i ruchu Special Olympics: ducha fair play, ogromne serce do walki i determinację, by przełamywać swoje bariery. To przesłanie zawarte jest już w przysiędze zawodników, którą składają przed rozpoczęciem zawodów: „Pragnę zwyciężyć. Lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” – wygłosił w imieniu wszystkich zawodników sportowiec Olimpiad Specjalnych Polska, Rafał Mróz.

„Cieszę się, że mogłem tutaj rywalizować. Jestem zadowolony z wyniku, zdobyłem na mityngu dwa złote medale” – powiedział po zakończeniu zawodów Rafał Mróz.

Zawodnicy i trenerzy drużyn zagranicznych byli pod ogromnym wrażeniem poziomu sportowego i organizacyjnego imprezy.

„Jestem zadowolony z poziomu sportowego. Moi zawodnicy pokazali się z dobrej strony. Wszystko jest też znakomicie zorganizowane, a wolontariusze, którzy pomagają nam w czasie zawodów, są wspaniali i dzięki nim czujemy się tutaj jak w domu” – podkreślił Nemanja Cvetković, trener reprezentacji Special Olympics Serbia. „Tu jest wspaniale – uwielbiam jeździć na nartach” – dodał Nemanja Mitić, zawodnik Olimpiad Specjalnych Serbia.

Dla sportowców Olimpiad Specjalnych możliwość rywalizacji to coś więcej niż tylko sport.

„Narciarstwo umożliwia osobom z niepełnosprawnością intelektualną wszechstronny rozwój. Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska podczas regularnych treningów doskonalą się nie tylko z umiejętności jazdy. Uczą się panować nad naturalnym przecież dla każdego człowieka strachem, budują pewność siebie i rozwijają się społecznie i fizycznie. W Zakopanem podziwialiśmy zawodniczki i zawodników z 12 programów Olimpiad Specjalnych. Było to także spotkanie różnych kultur, języków i charakterów, pokaz tolerancji i otwartości” – podkreśliła Małgorzata Strzałkowska, dyrektor ds. sportu Olimpiad Specjalnych Polska i koordynator części sportowej mityngu.

Mityng w Zakopanem należy do najwyższej kategorii zawodów międzynarodowych Olimpiad Specjalnych, których ukoronowaniem są odbywające się naprzemiennie raz na 4 lata letnie i zimowe Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych.  W tym roku Special Olympics – światowy ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną organizuje największą sportową imprezę czterolecia.

W Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które 17 czerwca 2023 r. ruszą w Berlinie, udział weźmie ponad 7 tysięcy sportowców reprezentujących 190 delegacji. Nie może wśród nich zabraknąć Polaków – reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczyć będzie blisko 100 zawodników i trenerów.

„To już szesnaste Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, ale pierwsze w historii, które odbywają się tak blisko Polski. Nasi zawodnicy zdobywali już medale w USA, Grecji, Abu Dhabi czy dalekich Chinach. Teraz będziemy mogli zaprezentować się sportowo w Europie, „po sąsiedzku”. Dlatego zapraszamy polskich kibiców do śledzenia zmagań naszych zawodników. Bądźmy razem z nimi, gdy będą nas godnie reprezentowali na sportowych arenach w Berlinie” – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Organizatorzy berlińskich igrzysk cały czas podkreślają, że chcą by było to wyjątkowe wydarzenie, które jednoczyć ma wszystkich, niezależnie od tego, czy są osobami z niepełnosprawnościami, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów. Czas igrzysk ma być świętem przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa.

Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora generalnego przyjął Tauron Polska Energia, a sponsora głównego Huawei Polska. Naszymi partnerami są: Oshee, Fundacja ENEA, Levann, Procter&Gamble, International Lions Club Foundation.

————

Informacja prasowa
Fot. Adam Nurkiewicz

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL