Oliwia Szmigiel mistrzynią Europy! Polscy badmintoniści z sześcioma medalami w Rotterdamie

Złoto, trzy srebra i dwa brązy – z takim wynikiem reprezentacja Polski w badmintonie zakończyła swoje starty w mistrzostwach Europy w Rotterdamie. Po najcenniejszy kruszec sięgnęła Oliwia Szmigiel, która zatriumfowała w rozgrywkach indywidualnych.

Dla Oliwii Szmigiel złoto europejskiego czempionatu to największy w karierze indywidualny sukces. 20-latka w fazie grupowej turnieju kategorii SH6 (zawodniczki niskorosłe) zanotowała komplet trzech wygranych bez straty seta. Tym oto sposobem w półfinale wpadła na swoją wieloletnią deblową partnerkę Darię Bujnicką – ostatecznie brązową medalistkę, którą pokonała w dwóch odsłonach 21:6, 21:12. W meczu o końcowy triumf Szmigiel trafiła na wielokrotną mistrzynię najważniejszych międzynarodowych imprez, Rachel Choong, z którą przegrała pierwszego seta 11:21, a w dwóch kolejnych zwyciężyła 21:15, 21:18.

Kolejne dwa krążki (srebrny i brązowy) padły łupem naszych dziewczyn w rywalizacji w mikście. Grająca w parze z Anglikiem Krystenem Coombsem Oliwia Szmigiel zameldowała się w wielkim finale, w którym oboje musieli uznać wyższość jego rodaków, Rachel Choong i Jacka Sheparda, ulegając im 16:21, 11:21. Wcześniej w półfinale angielska para rozprawiła się w dwóch partiach 21:7, 21:10 z Darią Bujnicką oraz Szkotem Andrew Daviesem.

Dwa srebra zdobyte w kategorii SU5 (zawodnicy z dysfunkcją kończyny górnej) przywiózł z Rotterdamu Bartłomiej Mróz. 29-latek w fazie pucharowej gry pojedynczej wyeliminował kolejno Turka Buraka Maya (21:14, 21:11), a wejście do finału zagwarantowała mu wygrana z Anglikiem Robertem Donaldem (21:14, 21:10). W starciu o tytuł Polak zmierzył się z Francuzem Merilem Loquettem, z którym przegrał w dwóch setach 11:21, 13:21.

W potyczkach deblowych Bartłomiej Mróz połączył siły z Davidem Jackiem Wilsonem. W ćwierćfinale polsko-walijski duet pokonał 21:9, 21:1 Portugalczyków występujących w składzie Diogo Daniel/Bruno Faria. O wejście do finału zagrali przeciwko Turkom, Burakowi Mayowi oraz Ilkerowi Tuzcu, z którymi po heroicznej walce o każdą lotkę zwyciężyli w trzech partiach 25:27, 21:16, 23:21. W ostatnim meczu w turnieju Mróz z Wilsonem nie sprostali reprezentantom Trójkolorowych, Merilowi Loquette i Lucasowi Mazurowi, którzy złoto przypieczętowali wynikiem 21:17, 21:15.

Zadowolone ze swojego debiutu w czempionacie kontynentu mogą być Natalia Grzyb z Natalią Wolny, które w singlu w kategorii WH1 (zawodniczki na wózkach) dotarły do ćwierćfinału, a wspólnie w grze deblowej odpadły po grupach. Obie przystąpiły również do rozgrywek w mikście, kończąc zmagania na na 1/4 finału: Grzyb z Czechem Janem Matouskiem, a Wolny z jego rodakiem Lukasem Kynclem.

————

Fot. Para-Badminton Poland/Facebook

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL