MŚ parabadminton: Bartłomiej Mróz w ćwierćfinale!

Mistrzostwa świata w parabadmintonie powoli wkraczają w decydującą fazę. Bartłomiej Mróz odniósł dziś dwa kolejne zwycięstwa, które zaoowocowały pierwszym miejscem w grupie i automatycznym awansem do ćwierćfinału gry pojedynczej. Na ćwierćfinale, po emocjonującym spotkaniu, swój udział w turnieju miksta zakończyli Maria Bartusz oraz partnerujący jej Hindus Mark Joseph Dharmai.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Maria Bartusz oraz pochodzący z Indii Mark Joseph Dharmai do najlepszej ósemki mistrzostw w turnieju mikstów (kat. SS6) awansowali z drugiego miejsca w grupie A, w której odnieśli jedno zwycięstwo i ponieśli jedną porażkę. O strefę medalową duetowi polsko-hinduskiemu przyszło zmierzyć się z Carmen Giulianą Povedą Flores z Peru oraz Niallem McVeighem z Irlandii. To triumfatorzy grupy C, którzy w tej części rywalizacji zapisali na swoim koncie komplet trzech zwycięstw. Z tego, że nie będzie łatwo, sami zainteresowani doskonale zdawali sobie sprawę jeszcze przed rozpoczęciem spotkania, ale dopóki lotka w grze… wszystko jest możliwe. Cały mecz, którego stawką był awans do strefy medalowej, trwał łącznie 24 minuty. Najbardziej szkoda pierwszego seta, rozstrzygniętego minimalnie na korzyść pary peruwiańsko-irlandzkiej (22:20). W drugiej partii Poveda Flores i McVeigh zdobyli 21 punktów przy 13 po stronie Bartusz i Dharmai, czym przypieczętowali swoje miejsce w najlepszej czwórce zawodów. Dla Marii Bartusz nie jest to jeszcze koniec mistrzowskiej przygody. Polkę czekają jeszcze mecze w grze pojedynczej i podwójnej (z Irlandką Emmą Farnham), w których zapewne poszuka swojej medalowej szansy. W obu tych konkurencjach zresztą Polka broni wywalczonych przed dwoma laty brązowych krążków.

Cztery godziny później Bartusz na korcie pojawiła się ponownie, by rozegrać swój drugi z trzech meczy fazy grupowej w singlu. Po przeciwnej stronie siatki na 30-latkę czekała pochodząca ze Sri Lanki Randika Doling. Mecz ten od początku przebiegał pod dyktando naszej zawodniczki. Polka z każdą minutą konsekwentnie powiększała swoją przewagę nad rywalką. Poszczególne sety wygrała do 8 i 10 punktów i cały mecz 2:0. Szczęścia zabrakło jej koleżance, Oliwii Szmigiel, która przegrała swoje drugie spotkanie w trzech partiach (12:21, 21:14, 17:21). Porażką z Australijką Kobie Jane Donovan definitywnie zaprzepaściła sobie awans do pucharowej fazy zawodów, wśród trzech zawodniczek znalazła się na ostatniej pozycji. Pierwszą porażkę z Egipcjanką Yasminą Eissa, do 13 i 8 punktów, poniosła w swojej grupie Weronika Krzemińska.

Z dwóch kolejnych zwycięstw w kategorii SU5 i awansu bezpośrednio do ćwierćfinału może cieszyć się Bartłomiej Mróz. Nasz faworyt do medalu tym razem pokonał Joshuę Donkera. Rywalizacja z Holendrem była dla Polaka łatwą przeprawą. Pierwszy set zakończył się zwycięstwem do siedmiu, w drugiej odsłonie nasz badmintonista oddał przeciwnikowi zaledwie dwa punkty. W ostatnim meczu grupowym Mróz był lepszy od Merila Loquette (21:13, 21:6). Zwycięstwem nad reprezentantem Trójkolorowych 23-latek zapewnił sobie pierwsze miejsce w grupie i wolny los w pierwszej pucharowej rundzie. W hali zobaczymy Mroza ponownie w sobotę, a jego przeciwnikiem w meczu, którego stawką będzie wejście do półfinału, zostanie zwycięzca piątkowego spotkania 1/8 finału – Gen Shogaki (Japonia)/Pricha Somsiri (Tajlandia).

Rywalizujący na wózku (kat. WH1) Jakub Sikorski niestety odpadł w grze pojedynczej już po fazie grupowej. Nasz reprezentant po porażce z Sebastianem Martinem z Francji, przegrał w czwartek z Rosjaninem Jurijem Stiepanowem 14:21, 6:21 oraz wygrał z Australijczykiem Duke Trench-Thiedemanem i zajął trzecią lokatę w grupie J.

Z dwiema porażkami fazę grupową w kat. SL4 zakończył Denis Grzesiuk. Dzisiejszym jego pogromcą w dwóch setach, do 8 i 7 punktów, okazał się Kyung Hwan Shin z Korei Południowej. Jego również nie zobaczymy w fazie pucharowej. Grzesiuk i Anh Tuan Trin z Wietnamu zagrali dziś także mecz deblowy przeciwko duetowi z Indonezji – Ukun Rukaendi/Hary Susanto. Pojedynek ten zakończył się wyraźnym zwycięstwem Azjatów do 8 i 9 punktów.

Dwie porażki zanotowała Katarzyna Ziębik w kat. SL3 i tym samym nie awansowała do kolejnej fazy. Polka po wczorajszej porażce z Tajką Henpraiwan, dziś przegrała z rozstawioną z turniejową „jedynką” Parul Dalsukhbhai Parmar z Indii oraz Japonką Niroko Ito. W meczu z Hinduską Polka wygrała zaledwie sześć gemów, bardziej wyrównane było starcie z Ito, z którą to Ziębik przegrała 17:21, 14:21.

WYNIKI:

Gra pojedyncza – mecze grupowe:

SS6 (gr. D): Maria Bartusz vs. Randika Doling (Sri Lanka) – 2:0 (21:8, 21:10)
SS6 (gr. A): Oliwia Szmigiel vs. Kobie Donovan (Australia) – 1:2 (12:21, 21:14, 17:21)
SS6 (gr. C): Weronika Krzemińska vs. Yasmina Eissa (Egipt) – 0:2 (13:21, 8:21)

SU5 (gr. B): Bartłomiej Mróz vs. Joshua Donker (Holandia) – 2:0 (21:7,21:2)
SU5 (gr. B): Bartłomiej Mróz vs. Meril Loquette (Francja) – 2:0 (21:13, 21:6)

WH1 (gr. J): Jakub Sikorski vs. Duke Trench-Thiedeman (Australia) – 2:0 (21:14, 21:9)
WH1 (gr. J): Jakub Sikorski vs. Jurij Stiepanow (Rosja) – 0:2 (14:21, 6:21)

SL3 (gr. A): Katarzyna Ziębik vs. Parul Dalsukhbhai Parmar (Indie) – 0:2 (2:21, 4:21)
SL3 (gr. A): Katarzyna Ziębik vs. Noriko Ito (Japonia) – 0:2 (17:21, 14:21)

SL4 (gr. E): Denis Grzesiuk vs. Kyung Hwan Shin (Korea Południowa) – 0:2 (8:21, 7:21)

Mikst:

1/4 finału, SS6: Maria Bartusz (POLSKA)/Mark Joseph Dharmai (Indie) vs. Carmen Giuliana Poveda Flores Peru/Niall McVeigh (Irlandia) – 0:2 (20:22, 13:21)

Debel:

SL3-4 (gr. G): Denis Grzesiuk (POLSKA)/Anh Tuan Trin (Wietnam) vs. Ukun Rukaendi (Indonezja)/Hary Susanto (Indonezja) – 0:2 (8:21, 9:21)

Fot.: Oficjalny Fanpage Bartłomieja Mroza.

Autorzy: P & A.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL