Paraolimpijski przełom. Igrzyska w Pekinie zasłyną z „równości”?

Podczas zimowych igrzysk paraolimpijskich w Pekinie w 2022 roku po raz pierwszy w historii zostanie rozdana równa liczba medali zarówno w konkurencjach męskich jak i kobiecych. 

Kierunek objęty zarówno przez MKOl jak IPC dąży do równości płci. Na zimowych igrzyskach w Pekinie dojdzie po raz pierwszy do sytuacji, kiedy rozdana zostanie taka sama liczba kompletów medali w rywalizacji kobiet oraz mężczyzn. W minioną sobotę 10-osobowa Rada Zarządzającą IPC (Governing Board) zaakceptowała program medalowy igrzysk w 2022 roku. Zawody w Chinach mają być największymi igrzyskami w historii.

W stolicy Chin wystąpi maksymalnie 748  sportowców w 82 konkurencjach (o dwie więcej w porównaniu z południowokoreańskim Pjonczangiem). Rozdanych zostane po 39 kompletów medali w konkurencjach męskich i żeńskich oraz cztery w rywalizacji mieszanej. Maksymalnie w Azji zobaczymy 234 zawodniczki, jeśli panie skorzystają z wszystkich przewidzianych miejsc nastąpi wzrost liczby sportsmenek o 76% w porównaniu do Pjongaczangu (liczba zawodniczek we wszystkich dyscyplinach wyniosła 133).

Szefujący IPC Andrew Parsons podkreślił, że igrzyska w Pekinie mają potencjał bycia największą imprezą w dotychczasowej historii zarówno pod względem liczby konkurencji jak i startujących w nich kobiet oraz pod względem parytetu w liczbie konkurencji. Prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego wyraził nadzieję, że krajowe komitety paraolimpijskie mocniej zainwestują w rozwój kobiecego zimowego sportu.

Wszystko zależy od rozwoju snowboardu

W porównaniu do igrzysk w Pjonczangu zrównana zostanie liczba konkurencji snowboardowych. Wówczas rozegranych zostało 10 konkurencji, sześć męskich i cztery kobiece. W Korei mężczyźni rywalizowali w przeciwieństwie do pań w klasie niepełnosprawności SB-UL (upośledzenie kończyny lub obu kończyn górnych). O tym czy ostatecznie aż sześć złotych medali zostanie rozdanych w konkurencji pań zadecydują tegoroczne mistrzostwa świata, a dokładnie frekwencja na tych zawodach. Na chwilę obecną panie na pewno rywalizować będą w konkurencji LL-2 (startują w niech zawodniczki z lżejszym upośledzeniem funkcji kończyny lub obu kończyn dolnych) zarówno w  snowboardcrossie jak i banked slalomie.

Igrzyska paraolimpijskie w Pekinie odbędą się w dniach 4-13 marca 2022 roku.

Dyscyplina Liczba konkurencji Liczba zawodników
męskich kobiecych mieszanych razem mężczyzn kobiet razem
Narciarstwo alpejskie 15 15 0 30 140 80 220
Biathlon i biegi narciarskie 18 18 2 38 120 90 210
Hokej na sledżach 0 0 1 1 136 8 144
Snowboard 6 6 0 12 70 44 114
Curling na wózkach 0 0 1 1 48 12 60
Podsumowanie 39 39 4 82 514 234 748

 

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL