Pięć medali biało-czerwonych w pierwszym dniu pływackich mistrzostw Europy Niesłyszących!

XII Mistrzostwa Europy w pływaniu Niesłyszących oficjalnie możemy uznać za otwarte! Pierwszego dnia odbywających się w Lublinie zawodów biało-czerwoni aż pięciokrotnie meldowali się na podium, a najwięcej powodów do radości dostarczył polskim kibicom Artur Pióro, który nie miał równych sobie w finale 400 metrów stylem dowolnym.

Już pierwsza z rozegranych dziś po południu medalowych konkurencji przyniosła biało-czerwonym krążek, w dodatku złoty. Nie do zatrzymania był dziś najbardziej doświadczony i utytułowany w polskiej ekipie Artur Pióro, który finał 400 metrów techniką dowolną wygrał z 3,39 s zapasem nad drugim w klasyfikacji Włochem Federico Tamborrino. Nasz potrójny medalista ostatnich igrzysk Niesłyszących z Samsunu osiem długości basenu przepłynął w 4:04,86 min, poprawiając się tym samym o blisko dziewięć sekund w porównaniu z porannymi eliminacjami. 27-latek w nich również okazał się najlepszy. Po trzecie miejsce w finale popłynął Rosjanin Filip Torisznyj, który dotknął ścianki basenu 0,51 s po Włochu. Na siódmym miejscu finiszował Jakub Kramarczyk. Drugi z naszych reprezentantów dystans 400 metrów pokonał w 4:18,94 min.

Kilka minut później do basenu wskoczyła Julia Chmielewska. 15-latka to potrójna brązowa medalistka ubiegłorocznych igrzysk Niesłyszących, a jej ulubiony styl to żabka. Trenującą na co dzień w Warszawie zawodniczka polubiły najwyraźniej trzecie miejsca, bo w finale 50 metrów stylem klasycznym sklasyfikowana została na tej właśnie pozycji. Drugi krążek dla Polski dał naszej reprezentantce czas 34,05 s, a mistrzostwo Europy wywalczyła Ukrainka Marija Rezyło, która rezultatem 32,20 s ustanowiła nowy rekord świata. Ukrainkę oraz Polkę rozdzieliła w tabeli Białorusinka Aksana Pietruszenka, która na finiszu okazała się wolniejsza od zwyciężczyni o 1,43 s. W porannych eliminacjach żabki poza Chmielewską oglądać mogliśmy jeszcze trzy Polki. Żadnej z naszych zawodniczek nie udało się niestety zakwalifikować do ośmioosobowego finału. Najmniej zabrakło Julii Dragan, która miała dziesiąty wynik. Piętnastą pozycję zajęła ostatecznie Natalia Strzeszewska, dwie pozycje niżej sklasyfikowano natomiast Paulinę Grzelak.

Zadowolony ze swojego dzisiejszego występu może być również Juliusz Sawka. Klubowy kolega Artura Pióro finał 100 metrów grzbietem ukończył na drugiej pozycji. 21-latek dwie długości basenu pokonał w 1:00,42 min, ustępując tym samym jedynie Rosjaninowi Igorowi Żurawlewowi, który jako jedyny z ośmioosobowej stawki złamał dziś granicę jednej minuty – 59,08 s. Po brązowy krążek po niezwykle zaciętej walce z Sawką sięgnął drugi z Rosjan, Witalij Obotin. O losach srebrnego krążka w tym przypadku zadecydowało 0,20 s. Na eliminacjach swój występ zakończyli Igor Stempurski i Rafał Wójcik, którzy sklasyfikowani zostali odpowiednio na 20. i 21. pozycji. Losy kolegów podzieliły również nasze panie. Szesnasta była Sandra Michałowska, dwa oczka niżej uplasowała się Klaudia Jarzewicz, a ostatnie 19. miejsce zajęła Julia Kaźmierczak.

Po czwarty indywidualny krążek sięgnęła dziś dla Polski Nina Bęben. W konkurencji 200 metrów delfinem, do której zgłosiło się zaledwie sześć pań, 16-latka była trzecia, a brązowy medal dał naszej reprezentantce czas 2:40,30 min. Po tytuł mistrzowski okraszony nowym rekordem Europy (2:21,82 min) popłynęła Rosjanka Polina Biłałowa. Przewaga reprezentantki Sbornej nad drugą w klasyfikacji Ukrainką Iriną Tierieszczenką była już ogromna i wyniosła 9,71 s.

Ostatni, piąty medal wywalczyła dziś męska sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym. Biało-czerwoni do dzisiejszego finału weszli z siódmym czasem. W eliminacjach zaprezentowali się Igor Stempurski, Jakub Kramarczyk, Rafał Wójcik oraz Kacper Nowicki. W finale natomiast popłynęli już najlepsi z najlepszych. Do startującego na drugiej „setce” Kacpra Nowickiego dołączyli rozpoczynający rywalizację Konrad Powroźnik, oraz kończący wyścig Juliusz Sawka i Artur Pióro. Płynący na ostatniej zmianie Pióro dotknął ściany basenu w 3:39,86 min, co wystarczyło do brązu. Szybsi od biało-czerwonych okazali się Rosjanie oraz Ukraińcy. Reprezentanci Sbornej na finiszu zameldowali się w 3:30,63 min, sąsiedzi zza naszej wschodniej granicy do zwycięzców stracili dziś 5,60 s.

Tuż za podium w rywalizacji żeńskich sztafet 4×200 metrów kraulem uplasowały się Polki. Medal był na wyciągnięcie ręki, do pełni szczęścia zabrakło 0,30 s. Drużyna w składzie Anna Zadworna, Julia Dragan, Nina Bęben i Julia Chmielewska uzyskała wynik 9:12,04 min. Bezkonkurencyjne okazały się dziś Rosjanki, które jako jedyne w stawce pięciu zespołów popłynęły poniżej dziewięciu minut – 8:48,44 min. Ich przewaga nad Białorusinkami i Ukrainkami była ogromna i wyniosła ponad 20 sekund. Nasz kwartet zastąpił po południu Paulinę Grzelak, Paulinę Prusik, Natalię Strzeszewską i Sandrę Michałowską mające za zadanie uzyskanie kwalifikacji do finału.

Po pierwszym dniu pływackich mistrzostw na czele medalowej klasyfikacji z dorobkiem pięciu złotych, jednego srebrnego oraz trzech brązowych krążków plasują się Rosjanie. Biało-czerwoni z pięcioma miejscami na podium (1-1-3) w gronie sześciu notowanych krajów zajmują aktualnie trzecią pozycję.

————

Fot.: Oficjalny fanpage Artura Pióro.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL