Pjongczang 2018: Witold Skupień jedenasty w sprincie, Piotr Garbowski na 16. miejscu

Witold Skupień zajął jedenaste miejsce w rozgrywanym dziś biathlonowym sprincie zawodników grupy stojącej. Pięć pozycji niżej wśród panów z dysfunkcją narządu wzroku sklasyfikowany został Piotr Garbowski. Zawodnicy z obu grup o medale rywalizowali na dystansie 7,5 km.

Do rywalizacji o medale biathlonowym biegu sprinterskim panów z grupy stojącej przystąpiło 17 zawodników. 28-letni Witold Skupień (LW5/7), dla którego są to drugie w karierze igrzyska, bieg połączony ze strzelaniem ukończył na 11. pozycji. Zawodnik KS Obidowiec Obidowa podczas dwóch wizyt na strzelnicy spudłował trzykrotnie (w pierwszej serii) i oza regulaminwymi 7,5 km zmuszony był pokonać dodatkowo trzy karne rundy. Uzyskany przez niego na finiszu czasowy rezultat 21:05,0 min pozwolił mu ostatecznie zająć jedenastą pozycję. Mistrzem paraolimpijskim w tej kategorii został Francuz Benjamin Daviet, który jako jeden z trzech uczestników tego biegu popisał się na strzelnicy 100-procentową skutecznością. Czas reprezentanta Trójkolorowych to 17:56,6 min. Po tytuł wicemistrzowski, podobnie jak cztery lata wcześniej w Soczi, sięgnął Kanadyjczyk Mark Arendz. On również okazał się dzisiejszej nocy bezbłędny na strzelnicy, przygrywając złoty medal różnicą 29,3 s. Stawkę na podium z jedną karną rundą zaliczoną podczas drugiej wizyty na strzelnicy uzupełnił Ukrainiec Igor Rieptiuch, któremu do srebra zabrakło 15 sekund.

Aż siedmiokrotnie pudłował podczas dzisiejszego strzelania Piotr Garbowski (B3). 44-latek, na co dzień trenujący i startujący z przewodnikiem Jakubem Twardowskim, podobnie jak Iweta Faron debiutuje na igrzyskach. Podczas pierwszej wizyty na strzelnicy najstarszy w polskiej ekipie zawodnik chybił czterokrotnie, drugą serię zakończył z jednym niecelnym strzałem więcej. W stawce 17 startujących przełożyło się to na szesnaste miejsce z czasem 26:32,2 min. Triumfował Ukrainiec Witalij Łukianienko, który jako jedyny nie pobiegł karnej rundy. Czas Ukraińca na liczącym 7,5 km odcinku wyniósł 19:51,0 min. Drugie miejsce z jednym niecelnym trafieniem i 14,1 s straty do zwycięzcy zajął Białorusin Jurij Hołub. Trzeci z kolei był rodak Łukianienki, Anatolij Kowalewskij. Rywalizację w grupie niewidomych i niedowidzących zdominowali Ukraińcy, w pierwszej szóstce bowiem uplasowało się aż pięciu reprezentanów tego kraju.

Wśród kobiet z dysfunkcją narządu wzroku najlepiej spisała się rosyjska biegaczka Michalina Łysowa. Rywalizująca pod neutralną flagą zawodniczka na strzelnicy nie pomyliła się ani razu. Zdobywczyni srebrnego medalu Ukrainka Oksana Szyszkowa choć także strzelała dziś bezbłędnie, to złoto przegrała o 38,1 s. Trzecia w klasyfikacji Białorusinka Swietłana Sachanienka pudłowała natomiast trzykrotnie. W grupie tej wystartowało osiem pań.