Pjongczang 2018: Skład polskiej reprezentacji na igrzyska paraolimpijskie

Już za dziewięć dni oczy całego sportowego świata ponownie skierowane będą na Pjongczang, gdzie w dniach 9-18 marca br. odbywać się będą XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie. Prezydent RP Andrzej Duda podczas dzisiejszej uroczystości w Belwederze wręczył nominacje zawodnikom, którzy dostąpią zaszczytu reprezentowania naszego kraju w najważniejszym sportowym święcie osób z niepełnosprawnością. 

We wszystkich dotychczasowych edycjach zimowych igrzysk, w których polska reprezentacja brała czynny udział, biało-czerwoni sięgnęli łącznie po 44 medale: 11 złotych, 6 srebrnych oraz 27 brązowych. Aż 36 krążków wywalczonych zostało w biegach narciarskich, siedem z nich to zasługa alpejczyków, swoją maleńką cegiełkę w tym dorobku mają także przedstawiciele biathlonu. Najbardziej utytułowanym polskim paraolimpijczykiem pozostaje nieżyjący już Marcin Kos, który w pięciu swoich startach na podium meldował się siedmiokrotnie. Za jego sprawą właśnie aż cztery razy mogliśmy wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego. Imponującą kolekcję sportowych trofeów tego zawodnika, który mistrzowską formę budował w nowosądeckiej kuźni talentów, uzupełniają dodatkowo dwa srebra i jeden brąz. Wynik ten do dziś plasuje go w czołówce najlepszych wśród mężczyzn biegaczy narciarskich w historii igrzysk paraolimpijskich. Wspólnie z Rosjaninem Kiryłem Michajłowem dzieli on w tym zestawieniu piętnastą pozycję. Również siedmioma krążkami pochwalić się może jego klubowy kolega Jan Kołodziej. Urodzony w Limanowej zawodnik poszczycić się może jednym złotem, jednym srebrem oraz pięcioma brązami.

W Pjongczangu przed szansą powiększenia 44-elementowego dorobku stanie ośmioro zawodników, siedmiu mężczyzn i jedna kobieta. Trójka naszych panów z dysfunkcją narządu wzroku dodatkowo na biegowych i alpejskich trasach korzystać będzie z pomocy przewodnika. Organizatorzy przygotowali dla najlepszych sportowców 80 kompletów medali w sześciu następujących dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, biegach narciarskich, biathlonie, parasnowboardzie, hokeju na sledżach oraz curlingu. Biało-czerwoni, którzy przed czterema laty powrócili z Soczi z pustymi rękami, swoich medalowych szans poszukiwać będą w narciarstwie biegowym i zjazdowym, biathlonie, a także snowboardzie.

Poniżej podajemy oficjalny skład polskiej reprezentacji na zimowe igrzyska w Pjongczangu. Najbardziej doświadczonym zawodnikiem w polskiej ekipie jest Kamil Rosiek, dla którego są to już czwarte igrzyska. To właśnie jemu przypadnie zaszczyt niesienia biało-czerwonej flagi podczas ceremonii otwarcia. Dla 18-letniej Iwety Faron oraz biegających z przewodnikiem Łukasza Kubicy i Piotra Garbowskiego start w Korei będzie paraolimpijskim debiutem.

Biegi narciarskie i biathlon:

Kamil Rosiek
Witold Skupień
Iweta Faron
Łukasz Kubica (przewodnik: Wojciech Suchwałko)
Piotr Garbowski (przewodnik: Jakub Twardowski)

Narciarstwo alpejskie:
Igor Sikorski
Maciej Krężel (przewodnik: Anna Ogarzyńska)

Parasnowboard:
Wojciech Taraba

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL