Pływackie rekordy świata Julii Chmielewskiej oficjalnie zatwierdzone

Choć rok 2020 pod wieloma względami był inny niż pozostałe i solidnie dał się nam wszystkim we znaki, to Julia Chmielewska może uznać go za wyjątkowo udany. Kilka dni temu Międzynarodowy Komitet Sportu Głuchych (ICSD) zatwierdził rekordy świata ustanowione przez polską pływaczkę na 25-metrowym basenie.

Julia Chmielewska od kilku lat nie schodzi z podium najważniejszych międzynarodowych imprez. Pływacki świat usłyszał o niej na dobre w lipcu 2017 roku, gdy mając niespełna 15 lat wywalczyła podczas letnich igrzysk Głuchych w tureckim Samsunie aż trzy brązowe krążki (dystanse 50, 100 i 200 metrów stylem klasycznym – przyp. red.). Znakomita passa nie opuszczała jej również przez dwa następne sezony, a perfekcyjnie przygotowana forma startowa zaowocowała workiem medali zdobytych na mistrzostwach Europy (2018) w Lublinie oraz rozgrywanych w Sao Paulo mistrzostwach świata (2019).

W 2020 roku z racji pandemii COVID-19 okazji do startów pływacy nie mieli zbyt wielu. Pomimo licznych utrudnień związanych z zamknięciem pływackich obiektów Julia Chmielewska konsekwentnie starała się realizować założenia treningowe. Efekty? Seria nowych rekordów świata ustanowionych na 25-metrowym basenie w rywalizacji z pełnosprawnymi przeciwnikami, które kilka dni temu oficjalnie zostały zatwierdzone przez Międzynarodowy Komitet Sportu Głuchych (ICSD).

Podczas listopadowych zawodów Arena Grand Prix Puchar Polski w Poznaniu 18-letnia zawodniczka popisała się najlepszym w historii wynikiem na dystansie 200 metrów stylem zmiennym, uzyskując 2:25,07 min. W grudniu natomiast przyszło jej rywalizować w Lublinie w zimowych mistrzostwach Polski juniorów (17-18 lat). Chmielewska dwukrotnie poprawiła wówczas rekord na 50 metrów klasykiem (33,09 s w eliminacjach, a następnie 32,64 s w finale), a przy okazji wymazała z tabel dotychczasowe rezultaty na 200 metrów żabką (2:33,46 min) oraz 200 metrów kraulem (2:07,34 min).

Świetna dyspozycja naszej pływaczki to bez wątpienia dobra wróżba przed tegorocznymi igrzyskami Głuchych, których gospodarzem w dniach 5-21 grudnia będzie Caxias de Sul w Brazylii. Informacje o występach polskiej reprezentacji na bieżąco można będzie śledzić na naszej stronie.

————

Fot.: fanpage Julii Chmielewskiej.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL