Pływanie: Dawid Tomczyk najlepszym młodzieżowcem w pływackich zawodach Pucharu Świata!

Pierwszy z czterech dni odbywających się we włoskim Lignano Sabbiadoro pływackich zawodów z cyklu World Series przyniósł biało-czerwonym cenne zwycięstwo. Wszystko za sprawą Dawida Tomczyka, który okazał się najlepszym młodzieżowcem w rywalizacji 100 metrów stylem grzbietowym.

Na zawody z cyklu World Series powołanych zostało 12 polskich zawodników. Są to: Igor Hrehorowicz, Kamil Rzetelski, Oliwia Jabłońska (cała trójka Start Wrocław), Dawid Tomczyk, Adrian Jastrzębski (obaj IKS AWF Warszawa), Przemysław Drąg (Gol Start Częstochowa), Monika Belczewska, Patryk Karliński (Szansa Start Gdańsk), Michał Golus (Wodnik Radom), Paulina Woźniak (KSI Start Szczecin), Patryk Biskup (Start Kalisz) oraz Joanna Mendak (Start Białystok), która z przyczyn zdrowotnych zmuszona była jednak zrezygnować ze startu.

Dziś z samego rana rozegrane zostały łączone klasami niepełnosprawności biegi eliminacyjne mające na celu wyłonienie popołudniowych finalistów. Do finału A w najliczniej obsadzanych konkurencjach kwalifikowało się po 8 zawodników z największą punktacją przyznawaną zgodnie z wytycznymi IPC, prawo startu w finale B przysługiwało z kolei plywakom plasującym się na miejscach 9-16. Dodatkowo prowadzona była klasyfikacja wśród młodzieżowców.

Świetny występ zanotował trenujący na co dzień w warszawskim IKS-ie Dawid Tomczyk (S9), który triumfował w rywalizacji młodzieżowców na dystanie 100 metrów stylem grzbietowym. Zwycięstwo w tej kategorii dał mu rezultat 1:09,62 min, co przeliczone zostało na 799 pkt. Tomczyk wynik ten uzyskał w finale B, w którym ostatecznie był piąty. Tuż za podium na 100 metrów kraulem wśród zawodników do lat 18. wyladował z czasem 1:00,83 min (825 pkt.) Igor Hrehorowicz (S9), dziewiąty natomiast był Adrian Jastrzębski (S13), który za uzyskany po południu czas 57,56 s otrzymał 756 pkt.

Awans do finału A na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym zdołał wywalczyć Patryk Biskup. Zawodnik Startu Kalisz dwie długości basenu przepłynął w czasie 1:06,40 min, co dało mu 898 pkt. W gronie 75 startujących przełożyło się to na szóste miejsce w klasyfikacji open oraz pierwszą pozycję w kategorii niepełnosprawności S9. W finale Biskup popłynął 0,09 s wolniej, za co przyznano mu trzy punkty mniej. 20-latek ostatecznie był w nim siódmy.

Pozostali biało-czerwoni (łącznie było ich dziewięcioro), mimo że nie zdołali przebić się przez eliminacje, to w swoich klasach niepełnosprawności plasowali się w trójce. Na 100 metrów grzbietem w gronie zawodników niewidomych (S11) najlepszy okazał się Przemysław Drąg, trzecia w S9 była Paulina Woźniak. Na tym samym dystansie, lecz w stylu dowolnym trzecie pozycje zajmowali z kolei Kamil Rzetelski (S13) i Michał Golus (S8).

Poniżej przedstawiamy wyniki uzyskane przez wszystkich startujących w czwartek Polaków. W przypadku biegów eliminacyjnych podajemy miejsca zawodnika zarówno w łączonej klasyfikacji (open), jak i w jego grupie niepełnosprawności.

————

Screen: Federazione Italiana Nuoto Paralimpico.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL