Pływanie: Makowski i Jabłońska największymi gwiazdami mistrzostw Polski!

Wojciech Makowski  i Oliwia Jabłońska okazali się największymi gwiazdami rozegranych w ten weekend (17-18 czerwca) w Lublinie mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych w pływaniu. Medaliści igrzysk paraolimpijskich spośród wszystkich startujących zawodników zgarnęli największą liczbę złotych krążków.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

W trakcie dwóch dni zmagań lubelska pływalnia została zalana falą nowych rekordów Polski. Tytuły mistrzowskie zostały przyznane w 31 rozegranych konkurencjach. Medalową klasyfikację wygrali ex aequo zawodnicy warszawskiego AWF-u oraz wrocławskiego Startu. Obie drużyny zgromadziły łącznie po 13 krążków (7 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe). Na trzecim stopniu podium uplasowała się ekipa Startu Białystok, których łupem padło 14 medali (6-7-1). Na czwartym miejscu z 12 trofeami (6-2-4) znalazła się reprezentacja Startu Szczecin.

Klasyfikacja medalowa mistrzostw. Opracowanie własne na podstawie wyników zamieszczonych na stronie www.megatiming.pl.

„Mimo nie do końca udanych startów w moim wykonaniu, udało mi się zdobyć tytuł najlepszego niepełnosprawnego zawodnika” – napisał na swojej facebookowej stronie Wojciech Makowski. Drugi zawodnik igrzysk paraolimpijskich z ubiegłego roku sięgnął po siedem medali, w tym aż sześć z najcenniejszego kruszcu. 25-latek okazał się bezkonkurencyjny w wyścigach na 50 metrów stylem dowolnym i grzbietowym oraz 100 metrów stylem grzbietowym.  Kolejne trzy złote krążki wywalczył w sztafetach (4x50m dow., 4x100m dow., 4x100m zm.). Do tak przebogatego w trofea worka dorzucił także srebro na 100 metrów stylem dowolnym.

Również siedem krążków, trzy złote i cztery brązowe (wszystkie zdobyte w indywidualnych zmaganiach), wyłowił z basenu Patryk Karliński. Zawodnik Startu Szczecin zdominował rywalizację na dystansach od 100 do 400 metrów stylem dowolnym. Na trzecim stopniu podium stawał w konkurencjach 50 metrów stylem dowolnym i grzbietowym oraz 100 metrów stylem grzbietowym i motylkowym.

Po trzy tytuły mistrzowskie w sztafecie wraz z Wojciechem Makowskim sięgnął Piotr Michalak. Reprezentant warszawskiego AWF-u w sumie wzbogacił się o sześć krążków. Do triumfów w drużynie dorzucił dodatkowo srebro na 50 metrów stylem dowolnym i 200 metrów stylem zmiennym oraz brąz na 100 metrów stylem dowolnym.

„Mimo braku odpuszczenia i podejścia do zawodów z tzw. marszu zdobyłam cztery złote medale mistrzostw Polski i zostałam najlepszą zawodniczką całych zawodów. Dobre czasy, w okolicach rekordów życiowych, w takim okresie treningowym pozwalają patrzeć pozytywnie w przyszłość” – tak swój start w mistrzostwach podsumowała na Facebooku Oliwia Jabłońska. Dwukrotna medalistka paraolimpijska wszystkie zwycięstwa odniosła w konkurencjach indywidualnych. 20-latka finiszowała na pierwszej pozycji w wyścigach na 100, 200 i 400 metrów stylem dowolnym oraz 100 metrów stylem motylkowym.

Dobre wspomnienia z Lublina zachowają też z pewnością Joanna Mendak i Paulina Woźniak. Obie panie wywalczyły po trzy złote i dwa srebrne krążki. Pierwsza z nich triumfy święciła na dystansie 50 metrów stylem dowolnym i motylkowym oraz w sztafecie 4×100 metrów stylem zmiennym. Po srebrne medale sięgnęła natomiast na 100 i 200 metrów stylem dowolnym. Wynik uzyskany na 50 metrów delfinem daje jej aktualnie drugą pozycję w rankingu światowym, rezultat na 100 metrów stylem dowolnym plasuje ją w tym zestawieniu na czwartym miejscu. Woźniak natomiast okazała się najlepsza na 50 i 100 metrów żabką i 200 metrów stylem zmiennym. Dwa srebra zdobyła na dystansach 50 metrów stylem dowolnym i 100 metrów motylkiem.

Medaliści mistrzostw Polski w pływaniu. Opracowanie własne na podstawie wyników dostępnych na stronie www.megatiming.pl.

 

Medalistki mistrzostw Polski w pływaniu. Opracowanie własne na podstawie wyników dostępnych na stronie www.megatiming.pl.

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL