Podnoszenie ciężarów: Dominacja Startu Wrocław podczas mistrzostw Polski w Drzonkowie

W ostatni weekend kwietnia w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie odbyły się indywidualne mistrzostwa Polski osób niepełnosprawnych w podnoszeniu ciężarów. W trakcie dwóch dni sportowej rywalizacji poprawionych zostało wiele życiowych rekordów. Tytuły najlepszych zawodników mistrzostw powędrowały do członków narodowej kadry, Małgorzaty Hałas-Koralewskiej i Marka Trykacza, a najlepszą ekipą okazali się ciężarowcy Startu Wrocław.

Organizatorem mistrzostw Polski w wyciskaniu sztangi w pozycji leżącej było Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” w Zielonej Górze. Do udziału w zawodach krajowego czempionatu zgłoszeni zostali sportowcy z niepełnosprawnością z blisko klubów z całej Polski, którzy rywalizowali o medale w dwóch grupach schorzeń. W grupie II prawo startu przysługuje osobom z mózgowym porażeniem dziecięcym, w grupie I natomiast rywalizują zawodnicy z pozostałymi dysfunkcjami. Medalową klasyfikację wygrali ciężarowcy reprezentujący na co dzień barwy wrocławskiego Startu, który na podium indywidualnych zmagań (uwzględniając także podział na grupy juniorskie oraz seniorską) meldowali się ponad dwudziestokrotnie!

Zawody w Drzonkowie były jednym z ostatnich sprawdzianów członków narodowej kadry przed rozpoczynającymi się we francuskiej miejscowości Berck-Sur-Mer mistrzostwami Europy w podnoszeniu ciężarów. Uzyskane przez biało-czerwonych rezultaty pozwalają patrzeć z optymizmem na ich przyszłotygodniowe starty. Najlepszym punktowym wynikiem ze wszystkich przybyłych do Drzonkowa zawodniczek (108,15 pkt.) popisała się Małgorzata Hałas-Koralewska (kat. -67 kg), która tytuł mistrzyni Polski okrasiła dodatkowo nowym rekordem kraju – 112 kg. Na drugim miejscu w tym zestawieniu znalazła się Marzena Zięba (+86 kg). Aktualna wicemistrzyni paraolimpijska z Rio de Janerio zakończyła swój występ ze 130 kg na koncie, co przeliczone zostało na 98,17 pkt. Na trzeciej pozycji sklasyfikowana została startująca w kategorii do 67 kg Paulina Przywecka-Puziak – 103 kg (96,17 pkt.). Najbardziej wartościowy wynik punktowy wśród panów uzyskał natomiast Marek Trykacz, który w kategorii do 72 kg triumfował z zaliczonymi w drugim podejściu 177 kg (179,92 pkt.). Czołową trójkę najlepszych zawodników mistrzostw uzupełnili odpowiednio zwycięzcy kategorii do 65 i 59 kg – Grzegorz Lanzer (170 kg – 177,66 pkt.) i Mariusz Tomczyk (160 kg – 172,35 pkt.).

Medaliści mistrzostw Polski w poszczególnych kategoriach wagowych. Opracowanie własne

————

Fot.: Michał Świderski/Fundacja Metro (dzięki uprzejmości Startu Wrocław).

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL