Rekordowe wyciskanie na „Srebrnej Sztandze” we Wrocławiu. Kozdryk i Hałas-Koralewska z nowymi rekordami Polski

W sobotę 13 października odbyła się we Wrocławiu 38. edycja międzynarodowych zawodów w podnoszeniu ciężarów „Srebrna Sztanga”. W imprezie, której główną areną zmagań na kilka godzin stał się hotel Novotel, uczestniczyli ciężarowcy z Polski, a także gościnnie zaproszone reprezentacje Rosji, Węgier oraz Słowacji.

„Srebrna Sztanga” każdego roku cieszy się ogromną popularnością wśród wielbicieli wyciskania sztangi w pozycji leżącej, co specjalnie nie dziwi, gdyż podczas tej imprezy panuje jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna atmosfera. Organizacja imprezy byłaby niemożliwa bez finansowego wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Miasta Wrocław oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Imprezę swoją obecnością uświetnili m.in. radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak, pełniący na co dzień funkcję Rzecznika Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych Bartłomiej Skrzyński oraz reprezentujący gdański Start Zbigniew Merlak, który jako jedyny (!) ze startujących nie odpuścił dotąd żadnej edycji „Srebrnej Sztangi”. Na otwarciu obecni byli również przedstawiciele Elektromechanicznej Spółdzielni Inwalidów ELWAT, fundatora nagrody im. Karola Malickiego.

Nieżyjący już Karol Malicki był jednym ze współzałożycieli „Srebrnej Sztangi”. Przez całą karierę jego sportowe serce należało do Startu Wrocław, w barwach którego wielokrotnie było mu dane zdobywać medale w wyciskaniu sztangi leżąc. Dla upamiętnienia jego dokonań przyznawane jest rokrocznie specjalne wyróżnienie wędrujące do rąk któregoś ze sztangistów miejscowego klubu. W tym roku do grona laureatów dołączył Tomasz Zawadzki, który pomimo wielu niedogodności, jakim zmuszony jest stawić czoła w codziennym życiu, od wielu lat z dumą i należytym szacunkiem nosi klubowe barwy.

Tomasz Zawadzki odbiera specjalną nagrodę ufundowaną przez ELWAT

Zawody we Wrocławiu stały na bardzo wysokim poziomie, zarówno pod względem organizacyjnym jak i sportowym. Dla członków kadry narodowej „Srebrna Sztanga” okazała się być kolejnym ważnym etapem przygotowań do przyszłorocznych mistrzostw świata oraz igrzysk paraolimpijskich, które za niespełna dwa lata odbędą się w Tokio. Biało-czerwoni mają za sobą udany występ w majowych otwartych mistrzostwach Starego Kontynentu. Podopieczni trenera Mariusza Oliwy we francuskim Berck-Sur-Mer aż jedenastokrotnie stawali na podium, pokazując tym samym, że nie bez powodu są zaliczani do grona najlepszych w tej dyscyplinie nacji w Europie.

W rywalizacji open kobiet triumfowała Małgorzata Hałas-Koralewska. Na wyliczenie wszystkich zdobytych trofeów oraz ustanowionych przez nią w tym sezonie rekordów zabrakłoby palców u rąk. Trzecia zawodniczka tegorocznych mistrzostw Europy uzyskała najlepszy punktowy wynik spośród wszystkich przybyłych do stolicy Dolnego Śląska sztangistek. Zawodniczka Stowarzyszenia Sportowego „Hałas Team” Strzelin z powodzeniem wycisnęła w trzeciej próbie 125 kg, za co otrzymała notę 121,56 pkt. 31-latka rezultatem tym aż o pięć kilogramów poprawiła swój dotychczasowy rekord Polski w kategorii do 61 kg. Z nowym rekordem kraju Wrocław opuściła również Justyna Kozdryk. Mistrzyni Europy z Berck-Sur-Mer w sobotnim konkursie wycisnęła 100 kg (114,7 pkt.), wymazując w ten sposób z tabel swój poprzedni rekordowy wynik – 99 kg ustanowiony podczas ubiegłorocznych mistrzostw Polski (w kat. do 45 kg). W końcowej klasyfikacji nasze panie rozdzieliła Rosjanka Tamara Podpalnaja, której zaliczono 116 kg (117,9 pkt.).

Najlepsze z najlepszych wśród pań wraz z trenerem Mariuszem Oliwą oraz Bartłomiejem Skrzyńskim

Interesujące rozstrzygnięcia nastąpiły w zmaganiach open panów w kategorii do 72 kg. Rywalizację w niej zdominowali Rosjanie, którzy na sześć przyznanych pucharów zgarnęli aż cztery. Bezkonkurencyjny w tej grupie okazał się Ildar Bieddierdinow, który triumfował z wynikiem 182 kg (196,3 pkt.). Reprezentant Sbornej w końcowej klasyfikacji zawodów o ponad sześć punktów wyprzedził swojego rodaka Władimira Bałyńca. Punkt mniej zgromadził na swoim koncie Grzegorz Lanzer. Aktualnemu wicemistrzowi Europy z Berck-Sur-Mer w wadze do 65 kg trzecie miejsce w zawodach dało 182 kg. Tuż za podium rywalizację ukończył natomiast złoty medalista tychże mistrzostw – Marek Trykacz, który tym razem został pokonany przez Lanzera różnicą czterech kilogramów.

Najlepsi zawodnicy w zmaganiach open do 72 kg

Wielką moc w kończącej sobotnie zawody grupie open powyżej 72 kilogramów pokazał Wawrzyniec Latus. Klubowy kolega Hałas-Koralewskiej w trzeciej próbie wycisnął 209 kg, co przeliczone zostało na 190,1 pkt. Na drugiej pozycji z czteropunktową stratą do naszego reprezentanta uplasował się Rosjanin Konstantin Macniew, który zaliczył we Wrocławiu 225 kg. Okazały puchar za trzecie miejsce odebrał kolejny z zawodników powstałego w 2014 roku „Hałas Teamu”, Tomasz Kociubiński – 180 kg (163,4 pkt.). Na piątej lokacie z wynikiem 190 kg (160,3 pkt.) wylądował z kolei trenujący na co dzień we wrocławskim Starcie Michał Salwa. Zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn nagrodzono najlepszą szóstkę, zaś końcowa klasyfikacja zawodów ustalona została w oparciu o punktację IPC.

Nagrodzona sżóstka w grupie open powyżej 72 kg

Wyniki:

Kobiety OPEN:

 1. Małgorzata Hałas-Koralewska (Hałas Team Strzelin) – 125 kg RP (121,56 pkt.)
 2. Tamara Podpalnaja (Rosja) – 116 kg (117,9 pkt.)
 3. Justyna Kozdryk (Start Radom) – 100 kg RP (114,7 pkt.)
 4. Irina Kazancewa (Rosja) – 115 kg (112,8pkt)
 5. Anastasija Mamadamirowa (Rosja) – 103 kg (109,5 pkt.)
 6. Julia Woroncowa (Rosja) – 90 kg (104,9 pkt.)

Mężczyźni OPEN (do 72 kg):

 1. Ildar Bieddierdinow (Rosja) – 182 kg (196,3 pkt.)
 2. Władimir Bałyniec (Rosja) – 168 kg (190,1 pkt.)
 3. Grzegorz Lanzer (Start Koszalin) – 182 kg (189,1 pkt.)
 4. Marek Trykacz (Start Zielona Góra) – 178 kg (183,4 pkt.)
 5. Iwan Arnautow (Rosja) – 145 kg (170,3 pkt.)
 6. Dmitrij Stiepanow (Rosja) – 160 kg (165,2 pkt.)

Mężczyźni OPEN (pow. 72 kg):

 1. Wawrzyniec Latus (Hałas Team Strzelin) – 209 kg (190,1 pkt.)
 2. Konstantin Macniew (Rosja) – 225 kg (186,0 pkt.)
 3. Tomasz Kociubiński (Hałas Team Strzelin) –  180 kg (163,4 pkt.)
 4. Sedric Watchov (Węgry) – 182 kg (162,7 pkt.)
 5. Michał Salwa (Start Wrocław) – 190 kg (160,3 pkt.)
 6. Peter Fiłatow (Rosja) – 225 kg (159,9 pkt.)

————

Fot.: Justyna Kozdryk i Start Wrocław.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL