Marzena Zięba – podnoszenie ciężarów (+86 kg)

Podnoszenie ciężarów: Polska wygrywa w Eger medalową klasyfikację Pucharu Świata!

Bogatsza o jedenaście krążków: cztery złota, cztery srebra oraz trzy brązy powraca z węgierskiego Eger polska reprezentacja w podnoszeniu ciężarów, która przez ostatnie cztery dni walczyła w Pucharze Świata o poprawę swoich życiowych wyników. Biało-czerwoni zajęli tym samym pierwsze miejsce w medalowej klasyfikacji zawodów, wyprzedzając w niej m.in. Rosję oraz Azerbejdżan.

Przed ostatnim dniem pucharowych startów na koncie polskiej reprezentacji, która stawiła się w najliczniejszym składzie spośród wszystkich przybyłych do Eger nacji, znaleźć można było dziesięć krążków. Wynik trzech złotych, czterech srebrnych oraz trzech brązowych medali plasował wówczas biało-czerwonych na drugiej pozycji. Podopieczni trenera Mariusza Oliwy w końcowym zestawieniu seniorskich zmagań ustępowali jedynie Rosjanom posiadającym w swoim dorobku triumfy w czterech wagowych kategoriach.

Niedzielną rywalizację otworzyli panowie z limitem wagowym do 107 kg. Michał Salwa będący jedynym polskim przedstawicielem w siedmioosobowej stawce w końcowej klasyfikacji zawodów wylądował na piątej pozycji. Trenujący na co dzień w Starcie Wrocław ciężarowiec z powodzeniem zaliczał ważącą 175 oraz 180 kg sztangę. Jego ostatnie, trzecie podejście do 190 kg zakończyło się niestety niepowodzeniem. Dzisiejsze przedpołudnie bez wątpienia należało do reprezentującego Azerbejdżan Elshana Husseynova, który triumf w zawodach przypieczętował wyciśniętymi w drugiej serii 225 kg. Drugą lokatę ze „skromnym” wynikiem 198 kg zajął Ahmed Khamis Albaloushi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a trzeci ze słabszym o siedem kilogramów od niego rezultatem był Malezyjczyk Mohd Shahmil Md Saad.

Po południu trzymaliśmy mocno kciuki za Marzenę Ziębę, która w swoim medalowym dorobku posiada m.in. tytuł paraolimpijskiej wicemistrzyni z Rio de Janeiro, a także zwycięstwo podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy w Berck-Sur-Mer w kategorii wagowej +86 kg. Polka przystąpiła do walki podwójnie zmotywowana, bowiem sprawa zwycięstwa biało-czerwonej reprezentacji w medalowej klasyfikacji Pucharu Świata wciąż pozostawała otwarta. Zawodniczka tarnowskiego Startu nie zawiodła pokładanych w jej występie oczekiwań. Triumf w Eger dał jej zaliczony w drugiej kolejce rezultat 127 kg, wcześniej z powodzeniem wycisnęła ważącą pięć kilogramów mniej sztangę. Na sam koniec atakowała jeszcze 132 kg, jednak techiczne wykonanie tego podejścia nie przypadło do gustu sędziom. W grupie tej startowały trzy panie. Na drugiej pozycji rywalizację ukończyła Polina Katsman z Izraela (110 kg), zaś stawkę zamknęła Netsuda Panna z Tajlandii (82 kg).

Pucharową rywalizację zwieńczyły starty zawodników z kategorii +107 kg. Tu z kolei nasze oczy skierowane były na Dawida Lange (Eurobeskidy Łodygowice), któremu przyszło zmierzyć się z sześcioma konkurentami zza granicy. Debiutant w polskiej kadrze znalazł się tuż za podium z zaliczonym po poprawce w drugiej serii wynikiem 190 kg. W ostatnim podejściu Polaka na sztangę wjechało 14 kg więcej, lecz ciężar ten okazał się dziś ponad jego siły. Trzymające do końca w napięciu widowisko zafundowali nam Azer Shamo Aslanov oraz Khalid Al Najim z Arabii Saudyjskiej, którzy uzyskali po 215 kg. Lżejszy o ponad 14 kg okazał się Aslanov i to do jego rąk właśnie powędrowało złoto. Podium uzupełnił Gruzin Akaki Jintcharadze (208 kg).

Złoto Marzeny Zięby z powrotem wywindowało Polaków na pierwszą pozycję w seniorskiej klasyfikacji Pucharu Świata. Wyższość biało-czerwonych, którzy poszczycić się mogą aż jedenastoma lokatami na podium (4-4-3), zmuszeni byli uznać przedstawiciele takich nacji jak Rosja (4-2-0), Azerbejdżan (3-0-1) czy Wielka Brytania (3-0-0).

Polskie medale w Eger:

Złoto (4):

Małgorzata Hałas-Koralewska (kat. -61 kg)
Grzegorz Lanzer (kat. -65 kg)
Wawrzyniec Latus (kat. -88 kg)
Marzena Zięba (kat. +86 kg)

Srebro (4):

Sławomir Szymański (kat. -49 kg)
Mariusz Tomczyk (kat. -59 kg)
Magdalena Kostka (kat. -61 kg)
Piotr Szymeczek (kat. -80 kg)

Brąz (3):

Monika Szram (kat. -41 kg)
Tomasz Kociubiński (kat. -80 kg)
Tomasz Majewski (kat. -88 kg)

Zobacz: Podsumowanie pucharowych startów Polaków

>>> Dzień 1., Dzień 2., Dzień 3. <<<

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL